Články / Aktuality Dnes je 22. 2. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Komunita třetí probace v Bikfaye

Pondělí, 30.10.2023
Libanon. Do programu třetí probace 2023–2024 se zapojilo třináct jezuitů z Filipín (3), Myanmaru, Indie (2), Polska, Maďarska, Německa, Francie, Kanady (2) a USA. Zprávu podává instruktor P. Dany Younes.


V neděli 24. září program zahájili Irmo, Noel, Mar Tay, Vikram, Harry, Krzysztof, Gyuri, Helmut, Pierre, Ted, Michael a George spolu s Charliem a se mnou jako instruktory. Komunitu s námi vytváří Salah z Libanonu, který nás v přednášce seznámil se společností a státem Libanon. Nader z Egypta, který v současnosti slouží jako socius provinciála, je také členem týmu formátorů jako duchovní vůdce.

Jako obvykle jsme začali společným čtením Směrnic P. Kolvenbacha o třetí probaci, abychom pojmenovali cíle a prostředky našeho programu. Brzy začneme číst Ignácovu autobiografii, zatímco každý z přítomných má čas na napsání své vlastní autobiografie.

Třetí probace je to, co si účastníci dávají navzájem, pokud jde o přijetí v bezpečném prostoru společenství, které umožňuje dotknout se člověka v hloubce jeho afektivity a nově objevit vztah, který pojí Pána ke každému z jeho společníků.

Kontext Libanonu nás vede přímo k tématu usmíření, na které se tento program zaměřuje. Co je v sázce v každém konfliktu? Jakou roli hraje duchovní rozlišování při zpracovávání konfliktů? Postava nizozemského jezuity Nicholase Kluiterse, který byl zavražděn během libanonské občanské války, nás inspiruje k pochopení toho, jak Tovaryšstvo nachází své místo v dynamice každého konfliktu a jak každý jeho člen objevuje vlastní úkol v kontextu jemu svěřeného poslání.

Budování komunity třetí probace je společným zájmem nás všech. Díky sdílené odpovědnosti za dvě stě let starý dům, ve kterém žijeme, a velkorysé touze udělat z osmi měsíců komunity radostnou zkušenost, se komunita v Bikfaye formuje velmi nadějným způsobem.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
4.12.2023 Setkání mluvčích řeholních kongregací
9.11.2023 Evropské noviciáty Tovaryšstva Ježíšova přijaly nové členy
17.9.2023 Víkendovka pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo
11.6.2023 Jakub Žákavec přijme kněžské svěcení
6.6.2023 Pouť za povoláníNáš tip

Svoboda místo strachu z promeškání aneb FOMO jinak

Samuel Prívara, Miroslava Veselková

Někdy možná máme pocit, že o něco v životě přicházíme. Ostatní nám připadají spokojenější, úspěšnější, jejich život vypadá zajímavěji. Jindy se pro něco rozhodneme, ale vzápětí nás napadne, jestli na nás někde nečeká něco lepšího…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za nevyléčitelně nemocné
Modleme se, aby nevyléčitelně nemocní i jejich rodiny měli veškerou kvalitní lékařskou péči a nezbytnou lidskou podporu.

Národní úmysl
Za správce církevního majetku
Modleme se, aby ti, kdo spravují majetek církve, měli dary prozíravosti, odvahy a zodpovědnosti.

více »

Nejbližší akce

Reportáž o P. Adolfu Kajprovi SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice Svatoantonínské


Duchovní obnova - Srdce Ježíšovo


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil