Články / Aktuality Dnes je 17. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Otec generál Arturo Sosa poznával českou provincii

Pátek, 17.11.2023
Praha. Ve čtvrtek 16. listopadu ukončil generální představený P. Arturo Sosa SJ svou návštěvu české jezuitské provincie. Od soboty 11. listopadu postupně zavítal na všechna místa, kde jezuité působí. Doprovázeli jej také dva spolupracovníci z generální kurie – P. Tomasz Kot SJ, který je asistentem pro provincie střední a východní Evropy, a P. Cipriano Díaz Marcos SJ, asistent pro jihoevropské provincie. Smyslem každé návštěvy generála je především osobně poznat jezuity v dané zemi a jejich apoštolskou činnost, které se spolu se svými spolupracovníky věnují.


V sobotu po příjezdu z vídeňského letiště pobyl otec generál v olomoucké jezuitské komunitě, kde v neděli ráno slavil eucharistii v kapli Centra Aletti. Bohoslužby se účastnili rovněž spolupracovníci z Centra Aletti, z akademické farnosti a Vysokoškolského katolického hnutí Olomouc, se kterými se neformálně setkal během společné snídaně v jezuitské komunitě. Homilii z bohoslužby si můžete přečíst v tomto článku.

Nedělní program otce generála pokračoval na Svatém Hostýně, kde členové jezuitské komunity blahopřáli otci generálovi v den jeho 75. narozenin (podobně tak učinili již v Olomouci den předem). Kromě seznámení s poutním místem hovořil s členy hostýnské jezuitské komunity o tom, proč chce, aby všichni jezuité a jejich spolupracovníci společně reflektovali zprávu o stavu Tovaryšstva, kterou jim zaslal 31. července. Smyslem tohoto společného „examenu“ (zpytování) má být otevřenost objevování toho, kam chce Duch Svatý vést jezuitský řád v budoucnosti.

Další den v pondělí byl věnován nejprve návštěvě Velehradu, kde se mimo jiné setkal se studenty jedné ze tříd Stojanova gymnázia Velehrad a odpověděl na jejich dotazy. Měl také důležité jednání s českým provinciálem a jeho konzultory, s nimiž mimo jiné hovořil o budoucnosti provincie v procesu restrukturalizace. Následně se přesunul do Brna, kde sloužil večerní mši svatou v angličtině pro studenty z Vysokoškolského katolického hnutí (VKH) v tamním jezuitském kostele. Jeho kázání z památky svaté Anežky České si můžete přečíst v tomto článku. Zastavil se také v kryptě kostela u ostatků ctihodného Martina Středy SJ. Po bohoslužbě následovala debata, při které asi hodinu odpovídal na dotazy věřících.

V úterý odjel otec generál do Prahy, kde odpoledne strávil prohlídkou centra našeho hlavního města a památek spojených s minulostí jezuitského řádu. Večer se setkal s členy pražské jezuitské komunity. Středa byla věnována návštěvě Děčína a Křesťanské základní školy Nativity, kde se setkal s jejími žáky a vyučujícími. Večer již zpět v Praze předsedal v kostele svatého Ignáce bohoslužbě v angličtině pro studenty z VKH Praha. Překlad jeho kázání bude zveřejněn později. Po mši měl možnost promluvit si osobně se studenty při neformálním setkání v Družinském sále jezuitského kostela.

Pro otce Artura Sosu byla tato návštěva první návštěvou v České republice. Před ním navštívil českou provincii naposledy otec generál Adolfo Nicolás SJ v listopadu 2012.

O návštěvě a o české jezuitské provincii referuje v několika článcích také web jezuitské generální kurie – zde.


Foto: František Ingr (Člověk a víra).
Další fotografie Františka Ingra (Člověk a víra) jsou ZDE.

(hav)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
9.1.2024 Provinční setkání českých jezuitů
22.11.2023 Duchovní obnova moravských jezuitských komunit
16.11.2023 Svatá Anežka Česká dala přednost chudým před královským dvorem
14.11.2023 Homilie P. Artura Sosy SJ v olomouckém Centru Aletti
20.10.2023 Generální představený P. Arturo Sosa SJ navštíví českou provinciiNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil