Články / Aktuality Dnes je 15. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Setkání mluvčích řeholních kongregací

Pondělí, 4.12.2023
Koden. Hledání možností setkávání, integrace a spolupráce je důležitým prvkem jezuitské mise. Jedním z příkladů je služba mluvčího Polské biskupské konference P. Leszka Gęsiaka SJ. Od podzimu 2020, kdy započal tuto svoji službu, využil příležitosti k setkáním mluvčích z různých mužských řeholních kongregací v Polsku, zpočátku online, později prostřednictvím osobních setkání. Ve dnech 12. až 14. listopadu se uskutečnilo třetí osobní setkání. Hostiteli byli obláti Panny Marie Immaculaty v Kodenu, který se nachází na polsko-běloruských hranicích.


Čas byl využit ke sdílení zkušeností ve službě mluvčích a k rozšíření znalostí o krizovém řízení. Hostem setkání byl kapitán Dariusz Sienicki, který je mluvčím velitele nadbuzanského odboru pohraniční stráže. Představil přítomným svou práci a výzvy spojené se službou na polských hranicích a rozšířil jejich znalosti problematiky migrace. Tato složka pohraniční stráže má ve své správě hranice nejen s Běloruskem, ale i s Ukrajinou, což je reakce na migrační krizi na podzim 2021 a na obrovskou vlnu válečných uprchlíků z Ukrajiny od 24. února 2022.

Během setkání účastníci diskutovali o některých otázkách obsažených v závěrečné zprávě po prvním římském zasedání synody o synodalitě. Věnovali se také problematice spolupráce řeholních řádů v mediální komunikaci a rozvoji stávajících informačních kanálů.

Pracovní setkání bylo spojeno s návštěvami poutních míst. Kromě svatyně Panny Marie Kodenské, Matky jednoty, byli také ve svatyni blahoslavených mučedníků z Podlasie v Pratulinu a v katolické farnosti byzantsko-slovanského obřadu v Kostomłotách, která je jedinou farností tohoto ritu na světě. Před druhou světovou válkou jezuité silně ovlivnili tento ritus prostřednictvím misie v Albertinu, která zahrnovala jezuitský noviciát byzantsko-slovanského obřadu. Jedním z členů komunity byl služebník Boží P. Walter Ciszek SJ.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Poland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
9.11.2023 Evropské noviciáty Tovaryšstva Ježíšova přijaly nové členy
30.10.2023 Komunita třetí probace v Bikfaye
17.9.2023 Víkendovka pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo
11.6.2023 Jakub Žákavec přijme kněžské svěcení
6.6.2023 Pouť za povoláníNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Velikonoční koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

První jezuité posláni do Sieny a Parmy

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil