Články / Články Dnes je 21. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Články

         A     A     A

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem

Středa, 6.12.2023
Vyhlášený 6. prosince 2023

Pavel Ambros

Modleme se za celosvětovou ekologickou konverzi.

Přestože papež František mohl (kvůli svému zdraví) práci Konference OSN o změně klimatu 2023 v Dubaji (COP 28) sledovat jen zpovzdálí, neváhá hovořit o tom, že je účastníkům blízko. Na počátku adventu se na nás obrací s konkrétní prosbou o modlitbu. Může a má podepřít jeho apel: „Znovu vyzývám k reakci na změnu klimatu prostřednictvím konkrétních politických změn: vymaňme se ze zajetí partikularismu a nacionalismu, vzorců minulosti, a přijměme společnou vizi, která nás všechny bezodkladně zaváže k nezbytné globální ekologické konverzi.“ V nedávno vydané apoštolské exhortaci Laudate Deum adresované všem lidem dobré vůle papež upozorňuje, že „autentická víra nejen posiluje lidské srdce, ale také proměňuje celý život, přetváří osobní cíle, osvěcuje vztahy s druhými lidmi a propojuje s celým stvořením“ (čl. 61).

Kořeny současných rizik jsou duchovní: „Člověk, který tvrdí, že nahrazuje Boha, se stává nejhorším nebezpečím sám pro sebe.“ (čl. 73) Nevystačíme si s naivním utopismem, do něhož nezřídka upadají mladí lidé. Anarchistický radikalismus lze vnímat s jistým pochopením, řešením však není. Ani katastrofická kázání falešných proroků nejsou neomylná. Křesťan se učí milovat přítomný stvořený svět, ponořený do rukou Božích proto, aby se stal věčností. Přítomný život směřující ke smrti není překonáván prostým směřováním dopředu, nýbrž začleněním do Kristova Těla. Podle Teilharda de Chardina tato proměna „je nejkrásnější tajemství křesťanské víry, když ji doopravdy pochopíme, protože božství vyzařuje z hlubin všech věcí. (…) Celý vesmír se vyjeví jako proměněný prostřednictvím Kristovy plnosti.“ Bez adventního očekávání Kristova příchodu v plnosti nám zbývají jen různé podoby v podstatě téhož katastrofického scénáře. Výběr to není vůbec lákavý. Papež nám znovu připomíná, že tomu tak vůbec nemusí být. Podmínkou je však obrácení, které zahrnuje náš životní styl. Čas sice rychle zraje, ale Bůh nám jej stále ještě dopřává, obrátíme-li se.

Více informací o Apoštolátu modlitby naleznete ZDE.

8

 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.4.2024 Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem
3.4.2024 Úmysly Celosvětové sítě modlitby s papežem na duben
5.3.2024 Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem
29.2.2024 Úmysly Celosvětové sítě modlitby s papežem na březen
27.2.2024 Nový evropský koordinátor Celosvětové sítě modlitby s papežemNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil