Články / Aktuality Dnes je 15. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Projekt na pomoc migrantům v Brazílii

Pondělí, 8.1.2024
Brazílie. „Každá žena se počítá“ je projekt, který provozuje Jezuitská služba migrantům a uprchlíkům v Brazílii s cílem integrovat uprchlice na trh práce prostřednictvím školení a odborných kvalifikací.


Gisele Mpia je pětatřicetiletá uprchlice, která zažila násilí na základě pohlaví, čímž byla donucena opustit Demokratickou republiku Kongo. Před pěti lety si za svůj nový domov vybrala Brazílii. Gisele je jednou ze stovek žen, které těží z pomoci se sociálně-ekonomickou integrací, kterou nabízí Servicio Jesuita a Migrantes y Refugiados(SJMR – jezuitská služba migrantům a uprchlíkům) v Brazílii. Nyní má svůj vlastní kosmetický salon a je ambasadorkou projektu Každá žena se počítá.

„Byla jsem nucena emigrovat ze své země, abych unikla genderově podmíněnému násilí. Jako způsob, jak se bránit a být odolná, jsem si s sebou přinesla konžské techniky pletení. Když jsem se dostala do Brazílie, neměla jsem žádný zdroj příjmu, ale potřebovala jsem jíst a nakupovat základní potřeby. A tak jsem začala plést copánky, což je účes afrického původu, který má pro černochy velmi silnou kulturní rezonanci. Neměla jsem však ponětí, jak tuto dovednost proměnit ve výdělek, a také jsem s sebou neměla materiály, abych mohla začít zaplétat. Tehdy jsem narazila na brazilskou SJMR. Díky její pomoci jsem se naučila, jak založit firmu, získat profesionální registraci, finanční zdroje a různé další věci, o kterých jsem nikdy předtím neslyšela. Byl to pro mě začátek nové kapitoly,“ vzpomíná Gisele.

Při řešení nucené migrace, zejména co se týká žen, se musíme odvolávat na velké množství sociálních ukazatelů, které ji ovlivňují. Kromě socioekonomické nerovnosti, která je v Brazílii tak běžná, čelí nejen výzvě, že jsou ženami, migrantkami a uprchlicemi, ale jsou především černoškami. Kromě kulturních a jazykových bariér čelí nejtvrdšímu volání ze všech v kontextu migrace, protože jsou hluboce postiženy v Brazílii zakořeněným rasismem a machismem.

Pandemie covidu-19 se ukázala být pro zranitelné skupiny obyvatelstva ještě ničivější a dále zhoršila situaci migrantek a uprchlic. Většina jich přežívá na neformálním trhu práce a mnohé přišly o prostředky k obživě. Ve světle této prekérní situace brazilská SJMR v současné době pracuje na integraci těchto žen na trh práce investováním do bezplatných školicích kurzů a odborných kvalifikací. Ale také pobízí ženy k podnikání a nabízí jim podporu k rozvoji vlastního podnikání stejně jako v případě projektu Každá žena se počítá.

Cílem je posílit iniciativy v genderovém, etnickém a reprezentačním sektoru a také podporovat strukturální změny potřebné ve společnosti. Různé iniciativy rovněž motivují migranty, kteří chtějí investovat do vlastního podnikání.

„Projekt Každá žena se počítá představuje významný krok v posílení postavení, vytvoření sítí a zviditelnění života černošek, které chtějí začít nový život v Brazílii. Jsme učiněny neviditelnými. Trpíme rasismem a potížemi se vstupem na brazilský trh práce. Iniciativy, jako je tato, jsou nezbytnými milníky v našich životních příbězích, které jsou již poznamenány různými zápasy kvůli násilí, které zažíváme,“ poznamenává Gisele Mpia.

V roce 2022 využilo podpory projektu Každá žena se počítá šedesát černých migrantek a uprchlic různých národností. První projekt se konal v Belo Horizonte ve státě Minas Gerais. Čtyřicet žen absolvovalo odborné školení. Ve druhé fázi projektu absolvovalo dvacet migrantek odborné školení v Porto Alegre, které je hlavním městem Rio Grande do Sul.

„Díky podpoře brazilské SJMR jsem měla mimo jiné možnost absolvovat kurzy podnikání, finančního řízení a marketingu. Rozšířila jsem svou síť a dnes se cítím jistější při prezentaci svého podnikání. Finanční podporu jsem získala i od SJMR. Investovali do mě a věřili v mé schopnosti. Mým snem je rozšířit své podnikání a otevřít si vlastní kosmetický salon. A se SJMR po mém boku není žádný sen nemožný,“ poznamenává Gisele.

Dnes Gisele žije v Belo Horizonte a pracuje s afro účesy a různými styly zaplétání. Je také řemeslnicí a vyrábí doplňky včetně náušnic, náhrdelníků, náramků a triček v zářivých barvách, vyrobených z afrických látek přivezených přímo z Konga.

Stejně jako v Belo Horizonte a Porto Alegre sídlí brazilská SJMR také v Boa Vista ve státě Roraima, ve Florianópolis v Santa Catarina, v Manaos v Amazonas a Salvador ve státě Bahía. Národní kancelář je v Brasílii v Distrito Federal. Tisíce lidí již využily bezplatných služeb SJMR prostřednictvím nouzových intervencí zahrnujících sociální péči, legislativu, právní pomoc, hledání práce, přístup ke kurzům portugalštiny, odborná školení nebo psychosociální a pastorační služby. Dnes je tato služba vzorem pro péči o migranty a uprchlíky v Brazílii a spolupracuje s vládními organizacemi a národními i mezinárodními nevládními organizacemi.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.3.2024 Byl jsi tam?
19.2.2024 Poselství otce generála ke Světovému dni sociální spravedlnosti
1.2.2024 Komplexní program ochrany zranitelných osob
24.1.2024 Italská mládež prožila poslední dny roku netradičně
29.11.2023 V Paříži se setkali delegáti pro ochranu zranitelných osobNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Velikonoční koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

První jezuité posláni do Sieny a Parmy

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil