Články / Aktuality Dnes je 21. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Dialog s islámem v Ankaře

Úterý, 16.1.2024
Ankara. Skupina Deux Rives navštívila mezi 28. a 31. prosincem 2023 v Ankaře jezuitskou komunitu, která slouží katolické farnosti svaté Terezie. Tyto dva dny výměny názorů zdůraznily kontinuitu i změny v apoštolském působení: kde je třeba jít do hloubky, které činnosti končí, kde se otevírají nové možnosti.


Bohatství skupiny lze nalézt v rozmanitosti služeb: služba Svatému stolci pro mezináboženský dialog, služba místním církvím, výuka teologie a teologická reflexe, duchovní doprovázení, služba menšinovým křesťanským komunitám v převážně muslimských zemích, služba migrantům a další.

Sdílení se také týkalo kontextu, ve kterém členové skupiny provádějí své poslání: v Turecku, Alžírsku, Maroku, Španělsku a Římě. Pozornost upoutal projekt doprovodu migrantů a uprchlíků při tranzitu přes západní Afriku a jižní Maroko na Kanárské ostrovy, který provádí část jezuitské komunity v Maroku, z Nadoru na severním pobřeží Středozemního moře do Laayoune na jihu, na Sahaře, téměř na pobřeží Atlantiku.

Záležitostem Tovaryšstva Ježíšova, místních církví a univerzální církve se věnovalo mnoho prostoru. Během uplynulého roku se přítomných hluboce dotklo utrpení lidí zasažených válkou zejména v Gaze, ale i na jiných místech, zemětřeseními v turecké provincii Hatay a nucenou migrací. Sdíleli se o přátelství s muslimy, stejně jako o doprovázení těch, kteří se setkávají s Kristem, jdou cestou za ním, a případně žádají o křest.

Doprovázení Jeana-Marca Balhana při eucharistické bohoslužbě ve farnosti svatého Pavla v Konyi poskytlo příležitost potkat malou kosmopolitní katolickou skupinu: několik Turků, několik Burundianů, člověk z Konga, ze Španělska. V Konyi se setkali s duchovním vlivem velkého mystika třináctého století Mevlany Rumiho. Doprovázení Alexise Douceta na farní mši v Ankaře umožnilo setkat se s mladou tureckou katolickou komunitou. Procházky po Ankaře daly ochutnat velkou rozmanitost, kterou lze nalézt v turecké společnosti.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.9.2023 Nové objevy ohledně ukrývání Židů během druhé světové války
23.3.2023 Svědectví tureckého jezuity P. Antuana Ilgita, který zažil únorové zemětřesení
12.1.2023 Alianční týden modliteb za jednotu křesťanů
24.2.2022 Náboženství a politika v muslimských společnostech
14.2.2022 Poutavá rozmanitost v IndonésiiNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil