Páté výročí encykliky Laudato Si

22.5.2020 

Řím. Ve dnech od 16. do 24. května prožívá církev týden věnovaný chvále a ochraně stvoření při pátém výročí encykliky Laudato Si´. Na pozvání vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji se ke společnému slavení spojily různé skupiny, sítě a organizace Tovaryšstva Ježíšova.


Mezi partnery události patří Sekretariát pro sociální spravedlnost a ekologii, síť EcoJesuit, Africká jezuitská síť pro ekologii, Společenství křesťanského života, Jezuitské vzdělávání a jejich partneři v různých zemích. Téma týdne zní: „Všechno je spojeno“.

V neděli 24. května bude závěrečné setkání při modlitbě v poledne místního času. Nejde však pouze o týdenní oslavy. Mnohem více je to pozvání katolíků k účasti na iniciativě, která otevírá proces transformace. Ten bude zahrnovat modlitbu, reflexi a společnou přípravu pro lepší svět zítřka.

Encyklika papeže Františka je jedním z mála vatikánských dokumentů, které mají dopad na celý svět, nejen na katolíky. Je zvláště důležitá v souvislosti s pandemií koronaviru, která postihla velkou část světa. Laudato Si’ nabízí vizi a perspektivy pro budování spravedlivějšího světa a jeho udržitelnějšího rozvoje.

P. Xavier Jeyaraj SJ, který vede Sekretariát pro sociální spravedlnost a ekologii, zdůrazňuje: „Laudato Si´ byl a je prorocký text, který povzbuzuje, staví mosty a všem dává novou naději. V této době krize Covid-19 můžeme rozpoznat prorocká slova Laudato Si´, která nás přiváděla k uznání křehkosti naší vědy, technologie a inteligence a povzbudila nás, abychom uvažovali o kráse stvoření a naší vzájemné provázanosti.“

Jezuitské instituce, farnosti a komunity jsou vyzývány, aby byly kreativní - v mnoha případech pomocí virtuálních prostředků, protože shromažďování není ve většině zemí možné - a podpořily mladé lidi k propojení v této aktivitě, která se týká celého světa. Toto nasměrování jim také přispěje k životu v duchu evangelia: vycházet ze sebe, aby sloužili, pomáhali si navzájem a společně vytvářeli budoucnost planety, která potřebuje toto společné dílo, aby mohla dýchat a sdílet život.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2021 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.