Naléhavý modlitební úmysl papeže Františka na měsíc únor

10.2.2021 

Naléhavý úmysl s komentářem národního ředitele Apoštolátu modlitby P. Pavla Ambrose SJ

Modleme se za obyvatele Myanmaru a tamní odpovědné představitele, aby společně usilovali o službu společnému dobru a národnímu smíření.

V listopadu minulého roku proběhly v Republice Myanmarského svazu (do roku 1989 Barma) volby, při kterých vyhrála Národní liga pro demokracii, vedená nositelkou Sacharovy ceny za svobodu myšlení a Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij (1945). Připomeňme, že ji získala na návrh Václava Havla. Je dcerou zavražděného generála Auna Schana, zakladatele Komunistické strany Barmy († 1947). Dne 2. února 2021 proběhl vojenský puč a moci se ujala armáda. Není to poprvé, co se ozbrojené síly pokoušejí uhasit touhu obyvatel vypořádat se s diktaturou a přejít k demokracii. Myanmar je tvořen velmi rozmanitými etnickými komunitami a celá země opakovaně čelí autonomistickým snahám té či oné části země. Tím si vojenští představitelé ospravedlňují své zásahy proti demokratickým institucím. Postupný přechod od diktatury k demokracii po volbách v roce 2012 a 2015 v čele Aun Schan Su Ťij provázely značné obtíže, protože armáda si uchovávala značný vliv na dění ve společnosti a hospodářství. Své postavení neváhala armáda využít. Represe proti muslimské menšině Rohingyů a potlačování politických odpůrců měly Su Ťij postavit proti občanům a znevážit její autoritu v mezinárodním společenství. Ze země uteklo před násilnostmi více než 700 000 Rohingyů.

Papež František navštívil zemi v roce 2017, přestože zde žije jen nepatrná hrstka křesťanů. Již dva roky před tím, v roce 2015, jmenoval salesiána Charlesa Maunga Boa (1948), metropolitu Rangúnu, kardinálem. V současné době je předsedou Federace asijských biskupských konferencí. Římskokatolická církev v Myanmaru sestává ze tří církevních provincií a třinácti biskupství. Katolíci tvoří jen jedno procento obyvatel celé země, celkem 750 tisíc. Místní církev vznikla díky portugalským misiím v 16. století a teprve v roce 1955 se poprvé stal biskupem obyvatel Myanmaru.


Více informací o Apoštolátu modlitby naleznete ZDE.

8

Pavel Ambros

Copyright © 2003-2021 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.