Jak na digitální půst?

2.3.2021 

Svatý Ignác a internet I

Ignácův přístup k praktickému životu může být užitečnou školou. Již v šestnáctém století se našli ti, kdo si mohli dovolit učinit z jídla zdroj potěšení, rozptýlení a zábavy. Příležitostí k excesům bylo více než dost. Jeden vypadal jak sedm drahých let, druhý by i podkováky strávil. Navíc dobré bydlo pálí. Ignácova pravidla, jak zavést v budoucnu pořádek v jídle, mohou mít širší význam. Týkají se životního stylu. Ignácovu moudrost lze obrátit k našim každodenním internetovým hodům! Dokáží v lidech vyvolat škálu emocí: smrt, apatii, žal, skryté nepřátelství, zlost, otevřené nepřátelství, nudu, spokojenost, sdílnost, silný zájem, radost, nadšení, veselí. Můžeme se dostat od afektu, fluktuace pozornosti, kómatu nebo až do stavu, kdy se z nás stanou mimozoomšťané. Nezvládáme online schůzky nebo výuku. Kuráž projevovaná jen na sociálních sítích ukazuje, čím nikdy v životě nebudeme. Stane se něco, když nebudeme chvíli online? Přiznejme, že jsme náchylní k neuspořádaným touhám a závislostem.

Možná stačí jen malá změna, přetvoří všechno. Internet nám nabízí gigantické možnosti. Je nástrojem, který usnadňuje komunikaci a přístup k informacím. Ve světě, ve kterém žijeme, je surfování webu nezbytnou dovedností. Je-li v našich rukách nástrojem, není důvod ho zastavovat jako prostředek k vyhledávání, čtení zpráv, zkoumání pramenů, posílání e-mailů nebo hledání zaměstnání. Co je třeba na prvním místě? Všímat si našich chutí! Co je mým internetovým chlebem? Odpovězme si každý sám!

„Není na místě se odříkat chleba, poněvadž to není jídlo, při němž by se chuť tak velice oddávala nespořádanosti nebo k němuž by byl člověk tak důrazně sváděn jako k ostatním jídlům.“ (Duchovní cvičení č. 210)

Pavel Ambros

Copyright © 2003-2021 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.