Ignácovu jeskyni v Manrese zdobí mozaiky otce Rupnika

21.4.2021 

Manresa. Slovinský jezuita a umělec P. Marko Rupnik a jeho tým vyzdobili kapli v jeskyni svatého Ignáce v Manrese mozaikami.


Dílo, které se v těchto dnech dokončuje, zaujme ty, kdo je kontemplují, silou svého poselství, krásou a procesem tvorby. Více než pět set padesát metrů čtverečních mozaik, které ukazují pouť křesťana skrze duchovní cvičení. „Plán cesty modlitby,“ vysvětlil otec Rupnik, „ve které člověk postupuje od deklarovaného katolicismu k žité víře.“

Dílo je plné detailů, všechny mají svůj význam. Mnoho z nich úzce souvisí s ignaciánskou spiritualitou. Umělec však definoval toto dílo především jako prostor setkání. P. Marko Rupnik vysvětlil, že mozaika je mimořádným uměním, které s sebou nese společnou zkušenost. „Zkušenost církve jako společenství lidí, které vyjadřuje, kdo jsme.“ Materiály, které používá, pocházejí z celého světa; tato technika je dialogem s kamenem. „První lekcí, jak kámen řezat, je brát ho s láskou a něhou.“

Možnost vykonávat tuto práci přímo na místě, kde svatý Ignác z Loyoly začal psát knihu duchovních cvičení, představuje pro tohoto jezuitského umělce dar, který přijímá s „nesmírnou vděčností“ a také jako „vyvrcholení toho, na co celý svůj život myslel a co studoval“.

Na konci března věnovali otec Marko Rupnik a jeho tým svůj čas, aby představili svoji práci médiím a zástupcům města Manresa a Tovaryšstva Ježíšova. Mozaiky jsou umístěny v osmi postranních kaplích. Jedna bude také na vnitřní stěně vstupních dveří, ta bude věnována podobenství o rozsévači.

Po dokončení instalace mozaik probíhají práce na osvětlení a úklidu. Otevření prostor pro veřejnost je naplánováno na duben, slavnostní inaugurace se bude konat v den svatého Ignáce 31. července za přítomnosti generálního představeného Tovaryšstva Ježíšova P. Artura Sosy.

Přestavba interiéru svatyně je součástí oslav Ignaciánského roku, který připomíná pět set let od obrácení svatého Ignáce a potrvá od května 2021 do července 2022. Je to současně pět set let od příchodu světce do Manresy.

Fotografie z průběhu prací jsou ZDE.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Spain.

8

Alena Rousová

Copyright © 2003-2021 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.