Komunita třetí probace v Bikfaye

30.10.2023 

Libanon. Do programu třetí probace 2023–2024 se zapojilo třináct jezuitů z Filipín (3), Myanmaru, Indie (2), Polska, Maďarska, Německa, Francie, Kanady (2) a USA. Zprávu podává instruktor P. Dany Younes.


V neděli 24. září program zahájili Irmo, Noel, Mar Tay, Vikram, Harry, Krzysztof, Gyuri, Helmut, Pierre, Ted, Michael a George spolu s Charliem a se mnou jako instruktory. Komunitu s námi vytváří Salah z Libanonu, který nás v přednášce seznámil se společností a státem Libanon. Nader z Egypta, který v současnosti slouží jako socius provinciála, je také členem týmu formátorů jako duchovní vůdce.

Jako obvykle jsme začali společným čtením Směrnic P. Kolvenbacha o třetí probaci, abychom pojmenovali cíle a prostředky našeho programu. Brzy začneme číst Ignácovu autobiografii, zatímco každý z přítomných má čas na napsání své vlastní autobiografie.

Třetí probace je to, co si účastníci dávají navzájem, pokud jde o přijetí v bezpečném prostoru společenství, které umožňuje dotknout se člověka v hloubce jeho afektivity a nově objevit vztah, který pojí Pána ke každému z jeho společníků.

Kontext Libanonu nás vede přímo k tématu usmíření, na které se tento program zaměřuje. Co je v sázce v každém konfliktu? Jakou roli hraje duchovní rozlišování při zpracovávání konfliktů? Postava nizozemského jezuity Nicholase Kluiterse, který byl zavražděn během libanonské občanské války, nás inspiruje k pochopení toho, jak Tovaryšstvo nachází své místo v dynamice každého konfliktu a jak každý jeho člen objevuje vlastní úkol v kontextu jemu svěřeného poslání.

Budování komunity třetí probace je společným zájmem nás všech. Díky sdílené odpovědnosti za dvě stě let starý dům, ve kterém žijeme, a velkorysé touze udělat z osmi měsíců komunity radostnou zkušenost, se komunita v Bikfaye formuje velmi nadějným způsobem.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2024 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.