Italská mládež prožila poslední dny roku netradičně

24.1.2024 

Itálie. Sdružení Percorsi di Vita (Životní cesty) nabízí rozmanité způsoby pro podporu cest lidského a duchovního zrání mládeže a mladých dospělých. „Bylo utvořeno v rámci ignaciánské spirituality,“ vysvětluje P. Francesco Cavallini. „Koordinátoři nabízejí duchovní pohledy pro meditace založené na určité zkušenosti, a to věřícím i nevěřícím.“


Mezi plánovanými zkušenostmi má zvláštní význam Silvestr na hranici, který koordinuje Giacomo D’Alessandro ve spolupráci s YoungCaritas Janov. Akce se odehrála ve Ventimiglii na hranicích s Francií, kde se účastníci zabývali problematikou migrantů, kteří hledají naději a budoucnost překračováním zajistěných hranic.

V Terstu-Gorizii pak byla ostatním nabídnuta možnost zúčastnit se Národního pochodu míru, což je iniciativa, kterou koordinoval Marco Emanuele Schiatti. Naplánována byla také účast v pracovních skupinách a workshopy pořádané pro tuto akci. Zvláštní význam však mělo setkání s migranty z balkánské cesty, jejich svědectví a příběhy, setkání s dobrovolníky, kteří jim pomáhají, a meditace P. Luciana Larivery SJ v atmosféře pohostinnosti a hlubokého sdílení.

Zkušenost v bratrském společenství Le Fontanine v Sestole v horách nad Modenou měla jako hlavní téma Nic není odpad – z pouště do zahrady; organizátory byli Daniele Merlini a Paolo Bovio. Tato iniciativa spojila praktickou práci při opětovném použití vyřazeného dřeva s duchovní meditací a důkladným hodnocením roku.

Dny v Casa Betania (Dům Betanie) v krásném prostředí kopců nad Janovem-Voltri koordinovala Paola Parodi. Tato zkušenost zahrnovala exkurze, svědectví o občanské angažovanosti, meditaci, sdílení, hry, písně a modlitby. Byly to čtyři dny bohaté na zkušenosti a hloubku, aby bylo možné začít nový rok se zesíleným vědomím, větším nasazením a větší motivací.

Uskutečnila se také pouť do Jordánska, kterou koordinovali Samer Arkilo a Luca Bombelli. „Byla to ve skutečnosti mnohem víc než jen duchovní pouť do krásných míst Jordánska. Byla to cesta setkání s místní realitou a místními lidmi. Díky v průběhu času vypěstovaným vztahům bylo možné být hosty dossetských mnichů v Mainu, nechat se vést v meditaci bratrem Lucou, zúčastnit se pobožnosti Te Deum v místní farnosti v arabštině a angličtině, v Madabě došlo k setkání se dvěma dívkami ze Sermigu z Turína, které již řadu let působí ve významném centru pro děti a mladé lidi s postižením, které vydaly krásné svědectví. V Ammánu se uskutečnilo setkání s ředitelem Diecézní charity Wa’el Sleimanem. Vysvětlil problémy, kterými Jordánsko a Blízký východ v současnosti procházejí, a práci Charity. Byla to poutavá a obohacující cesta ze všech úhlů pohledu.“

Percorsi di Vita již několik let propaguje praktikování reflexe roku, aby člověk mohl růst ve vědomém prožívání a mohl v novém roce vést svůj život autentičtěji a správněji. Koordinátoři Percorsi di Vita nabízejí zdarma obohacující a formativní zážitky po celý rok, zejména během Vánoc, Velikonoc a letních prázdnin.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.

Alena Rousová

Copyright © 2003-2024 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. Všechna práva vyhrazena. provincie.boh@jesuit.cz.