Články / Aktuality Dnes je 4. 12. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

V Londýně bylo obnoveno místo upomínající na sv. Edmunda Kampiána

Pondělí, 1.12.2014
Londýn. Padesát let po svém vzniku byl letos na podzim v Londýně obnoven a znovu posvěcen pamětní kámen zasazený na místě, kde původně stál tzv. Tyburnský strom, proslulá "královská šibenice", na které byl společně s dalšími zhruba tři sta padesáti katolickými mučedníky popraven také anglický jezuita sv. Edmund Kampián, jehož svátek slavíme 1. prosince.


Restaurování kamenné desky upomínající na tzv. Tyburnský strom, šibenici, užívanou pro masové popravy, provedli kameníci ze společnosti DBR London, jejichž úkolem bylo zachovat původní kamennou desku, která představuje kulturní památku. Kámen v říjnu znovu posvětil anglický jezuita Christopher Pedley z londýnské komunity ve Farm Street; slavnostního aktu se zúčastnily také řeholnice z nedalekého Tyburnského kláštera benediktinek a další hosté. Po požehnání přítomní uctili památku mučedníků, kteří zde byli popraveni, pokleknutím a polibkem kamene.

Kolem obnoveného kruhového kamene byly při této příležitosti vysázeny tři mladé duby, které vyznačují místo původního Tyburnského stromu. „Stromy jsou uspořádány do trojúhelníku tak, aby tvým tvarem připomínaly šibenici používanou pro popravy. To je velmi významné, protože na tomto místě zemřelo mnoho katolických mučedníků a mezi lety 1571 až 1679 také řada členů jezuitského řádu,“ vzpomenul otec Pedley. Až tyto tři stromy vyrostou, budou svým tvarem ještě výrazněji připomínat původní šibenici a tak budou viditelnou připomínkou toho temného období britské historie.

Smrt zde nalezly stovky mučedníků

Pamětní kámen je zasazen v moderní dlažbě rušné křižovatky poblíž Mramorového oblouku v londýnském Hyde Parku. Původně se zde nacházela vesnice Tyburn, rozkládající se na západ od Londýna. Během téměř šesti set let zde nalezly smrt tisíce zločinců, zrádců, kněží a významných katolíků. První popravy se zde konaly již na konci 12. století. Místo se stalo nechvalně známým v první polovině 16. století, kdy se stalo "královskou šibenicí" a byli zde popraveni první katoličtí mučedníci reformace.

8 V roce 1571 nechala královna Alžběta I. šibenici přebudovat ve slavný Tyburnský strom, speciální šibenici, kterou tvořila tři horizontální ramena spojená v trojúhelník a spočívající v každém úhlu na podpěře, což umožňovalo oběsit najednou až 24 odsouzenců. Šibenice stála uprostřed cesty a v očích pocestných představovala jasný symbol anglického práva. Popravy byly oblíbeným veřejným představením, které přitahovalo tisíce diváků. Naposledy byla šibenice použita roku 1783 a pak byla zbořena.


Významné místo v dějinách jezuitského řádu

Odhaduje se, že celkově byly na Tyburnském stromě pověšeny tisíce odsouzenců. Památku na více než 350 katolických mučedníků, kteří v průběhu anglické reformace na šibenici nalezli smrt pro svou víru, mohou věřící uctít také ve Svatyni mučedníků v nedalekém Tyburnském klášteře. Zhruba 105 z těchto mučedníků bylo blahořečeno či svatořečeno.

Mezi popravenými byla také řada anglických jezuitů. 1. prosince 1581 zde nalezl smrt Edmund Kampián, který do Tovaryšstva Ježíšova vstoupil v Římě roku 1573. Noviciát absolvoval v Brně a pak vyučoval rétoriku a další obory na jezuitském gymnáziu v Praze. V Praze také založil první českou studentskou Mariánskou družinu a byl zde rovněž roku 1578 vysvěcen na kněze. Roku 1580 se tajně vrátil do Anglie, aby tam pomáhal katolíkům v jejich obtížné situaci. Po nějaké době však bylo místo jeho pobytu prozrazeno, Kampián byl zatčen a uvězněn v londýnském Toweru. Když se nechtěl vzdát katolické víry, byl krutě mučen. Nakonec byl odsouzen k smrti, oběšen a rozčtvrcen.

Dalším z popravených anglických jezuitů byl básník sv. Robert Southwell, jehož si připomínáme společně se sv. Edmundem Kampiánem 1. prosince. Do Tovaryšstva vstoupil roku 1578 a do Anglie se tajně vrátil roku 1586. Byl však zrazen a po krutém mučení a věznění byl popraven 21. února 1595.


Zdroj/ Foto: Jesuits in Britain, The Catholic Universe.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.11.2022 Dopis papeže Františka kardinálu Juanu José Omellovi
8.11.2022 Poseďte si se svatým Ignácem
11.8.2022 Nový kostel svatého Ignáce ve Vitebsku
10.8.2022 Jan Filip Jeningen SJ – muž láskyplného setkání
28.7.2022 Maďarský muzikál o životě svatého IgnáceNáš tip

Vánoční dárky od Pána Boha

Adolf Kajpr

Vánoční dárky jezuitského svědka víry Adolfa Kajpra (1902–1959) přinášejí krátký výběr z jeho promluv a textů na téma vtělení a narození Ježíše Krista. Mistrný kazatel i redaktor…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za organizace dobrovolníků
Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
Národní úmysl Za návštěvníky půlnočních bohoslužeb
Modleme se za ty, kteří o Vánocích navštíví naše kostely, aby se nechali proniknout radostnou zvěstí.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil