Články / Aktuality Dnes je 4. 12. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel jezuitský arcibiskup Giuseppe Pittau

Sobota, 27.12.2014
Tokio. V pátek 26. prosince, na svátek svatého Štěpána, zemřel v Tokiu jezuitský arcibiskup Giuseppe Pittau, emeritní sekretář Kongregace pro katolickou výchovu.


Papež František zaslal při této příležitosti následujícího dne generálnímu představenému řádu P. Adolfu Nicolásovi soustrastný telegram. V něm vzpomíná na zesnulého jako na „příkladného Božího služebníka, který žil cele pro evangelium“. Papež dále zmiňuje jeho dlouholeté misijní působení.

Petrův nástupce ve svém kondolenčním telegramu „vzdává díky Pánu za jeho službu, kterou zesnulý jezuita poskytoval Svatému stolci jako sekretář Kongregace pro katolickou výchovu, ale také za jeho službu rektora tokijské Sofia university a Papežské Gregoriánské univerzity v Římě“.

Giuseppe Pittau se narodil 20. října 1928 v obci Villacidro. Studoval v Itálii, Španělsku a Japonsku. Svá studia završil na Harvardově univerzitě doktorátem z filosofie. Na kněze byl vysvěcen 18. března 1959. Odešel do Japonska, kde byl učitelem v Jokosuce a přednášel na univerzitě Sophia v Tokiu. Poté byl jmenován japonským řádovým provinciálem a stal se také generálním vikářem Japonska.

V letech 1981 až 1983 byl koadjutorem P. Paola Dezzy SJ, kterého jmenoval Jan Pavel II. papežským delegátem jezuitského řádu v důsledku zdravotní indispozice tehdejšího jezuitského generála P. Pedra Arrupeho.

Roku 1992 se stal rektorem Papežské Gregoriánské univerzity. Dne 11. července 1998 jej papež Jan Pavel II. ustanovil sekretářem Kongregace pro katolickou výchovu a titulárním arcibiskupem z Castro di Sardegna. Biskupské svěcení přijal 26. září 1998 z rukou kardinála Angela Sodana a spolusvětiteli byli kardinál Pio Laghi a kardinál Fiorenzo Angelini. Dne 25. listopadu 2003 přijal papež jeho rezignaci na post sekretáře.


Zdroj: RaVat, Avvenire

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.10.2022 Zemřel jezuitský historik Kurt Peter Gumpel SJ
22.9.2022 John W. O'Malley SJ: Styl Druhého vatikánského koncilu
13.9.2022 Síla jednoduchých ctností: Královna Alžběta II. a král Karel III.
7.9.2022 Před deseti lety zemřel kardinál Martini
22.6.2022 V Mexiku byli zavražděni dva jezuitéNáš tip

Vánoční dárky od Pána Boha

Adolf Kajpr

Vánoční dárky jezuitského svědka víry Adolfa Kajpra (1902–1959) přinášejí krátký výběr z jeho promluv a textů na téma vtělení a narození Ježíše Krista. Mistrný kazatel i redaktor…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za organizace dobrovolníků
Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
Národní úmysl Za návštěvníky půlnočních bohoslužeb
Modleme se za ty, kteří o Vánocích navštíví naše kostely, aby se nechali proniknout radostnou zvěstí.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil