Články / Aktuality Dnes je 5. 12. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Papež František se setkal s filipínskými jezuity

Sobota, 17.1.2015
Manila. Při své apoštolské cestě na Srí Lanku a Filipíny se papež František setkal také s filipínskými jezuity. Stalo se tak druhý den jeho pobytu na Filipínách, v pátek 16. ledna večer, v sídle apoštolské nunciatury v Manile. Mezi hlavní témata téměř hodinového setkání římského biskupa se zhruba čtyřiceti jezuity z různých institucí po celé zemi patřilo povolání, láska Kristova a mladí lidé.


Jako „velmi jezuitské a velmi neformální“ setkání popsal P. Jose Ramon „Jett“ Villarin SJ, prezident jezuitské univerzity Ateneo de Manila. Společně s ním se setkání s papežem Františkem zúčastnil také jeho předchůdce ve vedení manilské jezuitské univerzity P. Bienvenido Nebres SJ či provinciál filipínských jezuitů Antonio Moreno SJ. Ostatní jezuité na setkání přijeli z různých jezuitských univerzit, středních škol, seminářů, formačních center a dalších jezuitských děl po celých Filipínách. O setkání s papežem byli informováni minulý týden, ale podrobnosti se dozvěděli teprve nedlouho před setkáním. Po návštěvě jednoho z dětských útulků se jednalo již o druhou improvizovanou událost papežovy návštěvy v Manile.

Setkání v rodinném duchu

„Na Srí Lance vás přivítalo čtyřicet slonů, tady je to zase čtyřicet jezuitů,“ žertem pronesl k papeži Františkovi představený filipínských jezuitů otec Moreno, a připomněl tak uvítání papeže na Srí Lance na samém počátku jeho cesty. „Ti sloni ale byli lépe oblečení,“ žertem mu odpověděl papež, čímž vyvolal salvu smíchu. „Je vás tady čtyřicet jezuitů, to znamená čtyřicet nemocí!“ dále vtipkoval papež František.

„Bylo to prosté setkání v rodinném duchu,“ přibližuje otec Villarin. „Mluvili jsme o všem možném, jako je povolání, láska Kristova, modlitba, poslání, mládež, služba lidem žijícím na periferiích, migrantům atd.“ Na otázku, co z papežových slov adresovaných filipínským jezuitům jej nejvíce zasáhlo, Villarin odpověděl: "To, že když se Kristus dívá na chudé, dívá se na sebe.“

Prostě buďte trpěliví

Na otázku, jaké dojmy v něm vzbuzují Filipínci, papež František uvedl, že je v této zemi teprve dva dny… Více se však rozhovořil o svých zkušenostech s Filipínci v Argentině a v Římě – s těmi, kdo pracují na kurii a na vrátnici, a popsal je jako lidi, kteří mají svou důstojnost. Také uvedl, že si všiml, že Filipínci mluví velmi zvláštním způsobem o nejen svých rodičích, ale také o svých prarodičích.

Na otázku, jaké poselství by vzkázal jezuitským misionářům v Číně, papež jednoduše uvedl: „Prostě buďte trpěliví.“ Zdůraznil, že je potřeba, aby se jezuitská díla zaměřila na lidi žijící na okraji společnosti a na periferiích, protože právě tam se můžeme setkat s trpícím Kristem.


Zdroj/ Foto: Rappler.com

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.10.2022 Osvobození od nenávisti
1.10.2022 Setkání jezuitů z postsovětských republik s papežem Františkem
27.9.2022 Papež František hovořil s jezuity v Kanadě
1.9.2022 Kardinál Jean-Claude Hollerich k synodalitě (2. část)
29.8.2022 Kardinál Jean-Claude Hollerich k synodalitě (1. část)Náš tip

Vánoční dárky od Pána Boha

Adolf Kajpr

Vánoční dárky jezuitského svědka víry Adolfa Kajpra (1902–1959) přinášejí krátký výběr z jeho promluv a textů na téma vtělení a narození Ježíše Krista. Mistrný kazatel i redaktor…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za organizace dobrovolníků
Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
Národní úmysl Za návštěvníky půlnočních bohoslužeb
Modleme se za ty, kteří o Vánocích navštíví naše kostely, aby se nechali proniknout radostnou zvěstí.
více »

Nejbližší akce

Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil