Články / Rozhovory Dnes je 4. 12. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Rozhovory

         A     A     A

Pravý antiklerikalizmus není nic jiného než křesťanství

Středa, 25.2.2015
Rozhovor s autorem knihy o jezuitských rysech pontifikátu papeže Františka

Redakce Jesuit.cz

Italské nakladatelství Mondadori nedávno vydalo knihu „Papež jezuita. "Nedokončené myšlení", svoboda a laicita u papeže Františka“. Kniha se snaží ukázat souvislost mezi gesty, skutky a myšlením papeže Františka a jeho zakotvením v jezuitské spiritualitě. Mezi její hlavní témata patří svoboda, laicita, myšlení, které je neustále v pohybu, či antiklerikalizmus, který však není antiekleziální. Dotýká se také osobnosti sv. Ignáce a jeho Duchovních cvičení a zamýšlí se rovněž nad rezignací papeže Benedikta, učiněnou v duchu „jezuitské“ svobody. Kniha je dílem italského spisovatele a filozofa Vittoria V. Albertiho. V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas vyložil tento profesor filozofie na Papežské lateránské univerzitě některé základní myšlenky svého díla.


V čem je nejvíce patrné, že František je synem sv. Ignáce z Loyoly?

V tom, že je svobodný. Toto je velmi zřetelné, protože jezuita má spiritualitu, která mu ukládá hledat Boha ve všech věcech. Duchovní cvičení sv. Ignáce radí hledat Boží vůli ve všech věcech. A všechny věci, to znamená také ty nejméně myslitelné, nejméně předvídané, nejvíce originální, a to nejenom v rámci struktur církve. Tuto svobodu hledání a povolání tlumočí do své role. Myslím, že toto je v něm nejvíce jezuitské.

V podtitulu knihy se objevuje výraz "nedokončené myšlení". Proč je nedokončené?

O "nedokončeném myšlení" mluvil sám papež a definoval tak právě jezuitskou spiritualitu, tedy myšlení, které se neuzavírá, nedělá definitivní tečku a nevytváří tudíž žádný nátlak: věříš, jsi uvnitř, nevěříš, jsi venku. To, že je nedokončené, znamená, že je stále otevřené, stále hledá, jako filozofie.

Jedním z bodů, který nacházíme při listování touto knihou, je papež František a antiklerikalizmus…

Antiklerikalizmus je pojem, který je interpretován podle toho, co nám k tomu podává historie. V zásadě jej tedy nechápeme jako hnutí za osvobození od církve jakožto struktury moci vázané k trůnu. Pravý antiklerikalizmus není nic jiného než křesťanství, nic jiného než instance svobody. Je to osvobození, které přináší křesťanství, když oponuje idolatrii viditelných struktur. Jako křesťan nemohu než bez ustání hledat svědectví, víru, bratrství… František tedy ukazuje antiklerikalizmus jako cestu, na níž máme být více křesťany a méně klerikály.

Dalším bodem knihy jsou aspekty kontinuity mezi Benediktem XVI. a Františkem…

Řekl bych, že prvek kontinuity je přímo logický. Benedikt XVI. učinil obrovské gesto, když abdikoval, a určil tak krok, to znamená – podle mého názoru – že dal určitý směr následujícímu konkláve. Vzhledem k tomuto tak významnému, závažnému, dramatickému a odvážnému kroku, nebylo možné jednat jinak, jak to ostatně naznačil sám Benedikt XVI., než přistoupit k radikální obnově církevních struktur a celé církve, určitým návratem k pramenům.


Vittorio V. Alberti (Řím, 1978) je italský filozof a spisovatel, šéfredaktor časopisu Sintesi Dialettica, profesor filozofie na Papežské lateránské univerzitě a člen Papežské rady Justitia et Pax. Spolupracuje s řadou italských institutů, vydavatelství a časopisů, mj. také s časopisy italských jezuitů La Civiltà Cattolica a Aggiornamenti Sociali. Je autorem či editorem několika knih, např. Nový humanizmus, nová laicita (2012). Knihu Il papa gesuita. "Pensiero incompleto", libertà, laicità in papa Francesco vydalo roku 2014 Mondadori Education v Miláně.


Zdroj: RaVat


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.10.2022 Osvobození od nenávisti
1.10.2022 Setkání jezuitů z postsovětských republik s papežem Františkem
27.9.2022 Papež František hovořil s jezuity v Kanadě
1.9.2022 Kardinál Jean-Claude Hollerich k synodalitě (2. část)
29.8.2022 Kardinál Jean-Claude Hollerich k synodalitě (1. část)Náš tip

Vánoční dárky od Pána Boha

Adolf Kajpr

Vánoční dárky jezuitského svědka víry Adolfa Kajpra (1902–1959) přinášejí krátký výběr z jeho promluv a textů na téma vtělení a narození Ježíše Krista. Mistrný kazatel i redaktor…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za organizace dobrovolníků
Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
Národní úmysl Za návštěvníky půlnočních bohoslužeb
Modleme se za ty, kteří o Vánocích navštíví naše kostely, aby se nechali proniknout radostnou zvěstí.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil