Články / Aktuality Dnes je 4. 12. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel kardinál Roberto Tucci SJ

Středa, 15.4.2015
Vatikán. V úterý 14. dubna večer v Římě odešel na věčnost italský kardinál Roberto Tucci, který by se v neděli 19. dubna dožil 94 let. Tento člen Tovaryšstva Ježíšova byl dlouholetým ředitelem Vatikánského rozhlasu a šéfredaktorem časopisu La Civiltá Cattolica. Jako rozhlasový ředitel doprovázel papeže Jana Pavla II. na jeho zahraničních apoštolských cestách.


Soustrastný telegram generálnímu představenému jezuitů, P. Adolfu Nicolásovi, zaslal také papež František. S vděčností v něm vzpomíná na cennou práci, kterou zesnulý kardinál po mnohá desetiletí vykonával pro Svatý stolec. Poukazuje na dynamický a činorodý život kardinála Tucciho, který se vyznačoval velkorysým a koherentním naplněním řeholního povolání. Byl to řeholník pozorný vůči potřebám druhých lidí a pastýř věrný evangeliu a církvi, podle vzoru sv. Ignáce, píše ve své kondolenci papež František.

Pohřeb kardinála Tucciho se uskuteční v pátek 17. dubna odpoledne v bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Zádušní mši bude sloužit děkan kardinálského sboru, kardinál Angelo Sodano, a obřad posledního rozloučení papež František.

Roberto Tucci se narodil 19. dubna 1921 v Neapoli. Po vstupu do Tovaryšstva Ježíšova studoval na jezuitských školách v Neapoli, Římě a Lovani. Kněžské svěcení přijal 24. srpna 1950. V letech 1959 až 1973 byl šéfredaktorem časopisu italských jezuitů La Civiltà Cattolica. Během zasedání Druhého vatikánského koncilu působil jako teologický expert. V letech 1965 až 1989 byl poradcem Papežské rady pro sdělovací prostředky. V letech 1973 až 1985 byl generálním ředitelem Vatikánského rozhlasu. Během pontifikátu Jana Pavla II. organizoval papežské zahraničí cesty; do roku 2001 papeže doprovázel téměř na všech jeho cestách mimo Itálii počínaje návštěvou Mexika roku 1979. Při konzistoři 21. února 2001 ho Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Několik měsíců po jmenování dovršil 80 let a ztratil právo účastnit se konkláve.

Po úmrtí kardinála Tucciho čítá kardinálské kolegium 224 členů, z toho 122 volitelů. Tři jezuitští kardinálové (Julius Riyadi Darmaatmadja, Ján Chryzostom Korec a Albert Vanhoye) již nemají právo volit papeže.


Zdroj: RaVat.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.10.2022 Zemřel jezuitský historik Kurt Peter Gumpel SJ
22.9.2022 John W. O'Malley SJ: Styl Druhého vatikánského koncilu
13.9.2022 Síla jednoduchých ctností: Královna Alžběta II. a král Karel III.
7.9.2022 Před deseti lety zemřel kardinál Martini
22.6.2022 V Mexiku byli zavražděni dva jezuitéNáš tip

Vánoční dárky od Pána Boha

Adolf Kajpr

Vánoční dárky jezuitského svědka víry Adolfa Kajpra (1902–1959) přinášejí krátký výběr z jeho promluv a textů na téma vtělení a narození Ježíše Krista. Mistrný kazatel i redaktor…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za organizace dobrovolníků
Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
Národní úmysl Za návštěvníky půlnočních bohoslužeb
Modleme se za ty, kteří o Vánocích navštíví naše kostely, aby se nechali proniknout radostnou zvěstí.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil