Články / Aktuality Dnes je 21. 8. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Brněnská anglická komunita oslavila deset let

Úterý, 19.4.2016
Brno. Při děkovné mši svaté, která se sloužila v neděli 17. dubna v 12:15 v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie, oslavila deset let své existence brněnská mezinárodní anglicky mluvící komunita, jež se při tomto chrámu pravidelně schází. Po mši bylo přichystáno slavnostní agapé.


Mši předsedal současný jezuitský provinciál Josef Stuchlý, který během svého působení na postu rektora jezuitského kostela v Brně a kaplana pro tamní vysokoškoláky stál při zrodu mezinárodního společenství. Koncelebrovali současní brněnští jezuité František Hylmar a Pavel Bačo a vojenský kaplan Jan Pacner, který komunitě slouží již od počátku. Při příležitosti výročí „Angličané“ vytvořili také kroniku svého společenství, kterou při mši přinesli na oltář spolu s obětními dary. Zástupci různých skupinek a aktivit v rámci společenství (sbor, tzv. social group, charita, děti, mladé páry, příprava na svátosti, duchovní obnovy atd.) k oltáři přinesli rovněž texty reprezentující jejich činnosti. Po mši bylo v přilehlé zahrádce přichystáno slavnostní pohoštění.

Prvopočátky brněnského mezinárodního anglicky mluvícího společenství sahají již do roku 2005, kdy v Brně žijící mladý manželský pár z Afriky poprosil místního biskupa o zavedení mší v anglickém jazyce. Historickým okamžikem ve vývoji společenství byl 24. únor 2006, kdy se tehdejší rektor brněnského jezuitského kostela a kaplan pro vysokoškoláky Josef Stuchlý, kterého otec biskup pověřil slavením anglických mší, setkal s irskou řeholní sestrou Georginou Clarson ze společenství Sester Dítěte Ježíše. Oba dva společně s několika málo cizinci tehdy položili základy současného společenství, které dnes čítá zhruba sto členů a zahrnuje obyvatele všech kontinentů a příslušníky několika desítek národností.

Vedle nedělních anglických mší svatých, které se pravidelně slouží v 12:15 v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie, pořádá brněnské multikulturní společenství v současné době mnoho dalších aktivit. Pravidelně se konají přípravy dětí a dospělých ke svátostem, lectio divina, duchovní obnovy a duchovní rozpravy, které mají přispívat k formaci dospělých ve víře, ale i nejrůznější společenské akce a výlety. V rámci společenství funguje také skupina maminek a začíná se rozvíjet i skupina mladých mezinárodních manželských párů. Všechny aktivity společenství jsou otevřeny pro nejširší veřejnost; ve společenství jsou velmi vítáni také Češi.


Bližší informace o brněnské anglické komunitě a jejích aktivitách naleznete na jejích webových stránkách. O vzniku a rozvoji komunity se také můžete dočíst v nejnovějším čísle bulletinu Jesuité.

Fotografie z oslavy jsou ke shlédnutí ve fotogalerii.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.1.2018 V Brně vznikne socha jezuitského obránce města Martina Středy
13.1.2018 V Brně u jezuitů vyvrcholil podzimní běh kurzu Alfa
6.9.2016 V Brně u jezuitů byla odhalena nová pamětní deska sv. Matky Terezy
5.5.2016 Brňané budou opět putovat do Křtin
27.5.2015 Brněnský jezuitský kostel čekají významné restaurátorské práceNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Rodiny jako bohatství
Aby rozhodnutí, která mají dalekosáhlý ekonomický a politický dopad, chránila rodiny jako největší bohatství lidstva.
Národní úmysl: Za vnímání přírody a okolního světa jako daru, v kterém se Bůh zjevuje (srv. Žl 29/28).
více »

Nejbližší akce

Duchovní cvičení s Živými kameny


Pouť jezuitských přátel a spolupracovníků


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie (Kurz 255)


Duchovní cvičení pro varhaníky a chrámové zpěváky


Duchovní obnova pro mladé


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Jezuité přicházejí do Haliče


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil