Články / Aktuality Dnes je 21. 2. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Konference v Klementinu přiblíží jezuitskou vědu období baroka

Středa, 26.10.2016
Praha. Ve dnech 9. až 10. listopadu se v prostorách Národní knihovny ČR v Praze bude konat mezinárodní odborná konference „Klementinum a jezuitská věda“. Řada domácích i zahraničních odborníků na ní představí významné jezuitské vědce období baroka a různá odvětví tehdejší jezuitské vědy. Konference je pořádána při příležitosti 400. výročí povýšení jezuitské akademie se sídlem v Klementinu na druhou pražskou univerzitu zvanou Ferdinandova (27. srpna 1616) a 300. výročí narození jezuitského vědce Josepha Steplinga (29. června 1716)


Program konference tvoří dvě hlavní sekce, které odpovídají dvěma konferenčním dnům. První den je vyhrazen zahraničním hostům a dalším cizojazyčným referátům. Konferenci otevře Jean Steinauer z Právnické fakulty Freiburské univerzity ve Švýcarsku, který přiblíží osobnost zakladatele klementinské koleje Petra Canisia. S přednáškou o jezuitské vědě na prahu moderní doby vystoupí americký jezuita Paul Mueller, představený jezuitské komunity při Vatikánské observatoři a administrativní viceředitel observatoře. Další příspěvky se zaměří na různá odvětví jezuitské vědy, jako je astronomie či kartografie, a přiblíží některé z významných osobností, mimo jiné misionáře a kartografa Samuela Fritze či litevského astronoma, matematika a architekta Tomase Žebrauskase. První den konference završí prohlídka Klementina, kde bude při této příležitosti otevřena nová výstava. Z Klementina se pak účastníci přesunou na Strahov, kde si prohlédnout knihovnu.

Během druhého dne vystoupí domácí odborníci s referáty v češtině. Sekci otevře Ivana Čornejová, která načrtne podobu pražské univerzity v druhé polovině 18. století. Osobnost jezuitského vědce a zakladatele klementinské hvězdárny Josepha Steplinga (1716−1778) přiblíží Josef Smolka. Další referáty se zaměří například na matematiku, astronomii a další exaktní vědy v Klementinu či v Uhrách, ale dotknou se také vědecké činnosti jezuitských misionářů či Santiniho architektury.

Vstup na konferenci je zdarma. Je však zapotřebí zaregistrovat se na e-mailu irena.manakova(at)nkp.cz.


Podrobný program naleznete ZDE.
Plakátek ke stažení ZDE.
Zdroj: NKP

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.10.2017 Rozmanitosti z historie Království českého
15.9.2016 Přihlašování na konferenci o Klementinu a jezuitské vědě je stále otevřené
6.6.2013 Rakouští jezuité slaví jubileum
5.4.2012 Barokní knihovna po opravě opět otevřena
19.1.2011 Výstava Klementinum v datech a obrazech prodlouženaNovinka z Refugia

Od zpovědi ke svátosti smíření

Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka

Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »

Nejbližší akce

Beseda o sv. Anežce České


Přednáška „Pavel Švanda a otec Špidlík“


"Mysterium světla" v podání Divadla Víti Marčíka


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie


Seminář pro ženy


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil