Články / Aktuality Dnes je 23. 1. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Vysokoškoláci a jejich kaplani se sešli v Kolíně

Pondělí, 13.11.2017
Kolín. O víkendu 10. až 12. listopadu se do jezuitského exercičního domu v Kolíně sjelo na dvacet vysokoškoláků působících ve studentských spolcích po celé republice a jejich studentských kaplanů z řad jezuitů i diecézních kněží. Již devátá konference VKH ČR jim nabídla prostor pro sdílení a společnou modlitbu i možnost lépe se vzájemně poznat.


Víkendovou konferenci Vysokoškolského katolického hnutí ČR (VKH ČR) zahájila v pátek v podvečer aktivita, při které účastníci navrhovali projekt nového kostela. Vzhledem k tomu, že jednotlivé družiny byly složeny z členů různých spolků, byla tato aktivita dobrou příležitostí se blíže seznámit a vyzkoušet si společně něco vytvořit.

Sobotní dopoledne patřilo duchovní obnově, kterou pro účastníky připravil farní vikář z akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora Jan Regner SJ. Účastníci rozjímali nad biblickými úryvky o povolání Samuela a Zachea. Po osobní tiché modlitbě následoval krátký čas na sdílení a diskusi. „Potěšilo mě, jak velkoryse studenti vstoupili do ticha a rozjímání. Podnětné myšlenky, které zazněly během závěrečného sdílení, byly pro mě a jistě i pro všechny přítomné velmi obohacující,“ uvedl k průběhu krátké rekolekce Jan Regner.

Po obědě prezentovali zástupci jednotlivých studentských spolků své organizace a jejich činnost, sdíleli své projekty, plány a zkušenosti. V té době měli prostor pro setkání také kněží působících v univerzitní pastoraci. Na schůzce nechyběli kromě studentských kaplanů působících při VKH v Brně, Praze, Olomouci a Ostravě ani duchovní správci z pražské ČVUT a ČZU. Pod vedením koordinátora vysokoškolské pastorace v ČR, jezuity Petra Havlíčka, kněží sdíleli své zkušenosti z působení v jednotlivých univerzitních centrech, diskutovali nad distribucí nově schválené koncepce vysokoškolské pastorace, kterou vydala ČBK, a přemítali o nových projektech.

Je to na tobě

Před sobotní večerní mší představil prezident VKH ČR Lukáš Hanzlík Studentský Velehrad 2018, který už několik měsíců intenzivně připravuje tým složený z několika místních spolků VKH. Setkání se uskuteční 19. až 22. dubna 2018 a jeho motto zní „Je to na tobě“. Zvláštní pozornost byla věnována propagaci akce v jednotlivých centrech univerzitní pastorace. Po večeři a adoraci v exerciční kapli Božského Srdce už byl čas na volnou zábavu, večerní procházku po městě nebo film.

V neděli dopoledne proběhla valná hromada VKH ČR, na které byla představena bilance činnosti této organizace, ale také nové projekty a nápady. Konference oficiálně skončila bohoslužbou a společným obědem.

VKH ČR zastřešuje aktivity studentských spolků v jednotlivých univerzitních městech po celé republice (VKH Brno, Praha a Ostrava; KAK Salaš v Hradci Králové, RR49 ve Zlíně). Podílí se na organizaci Studentského Velehradu a od roku 2013 spolupořádá také Absolventský Velehrad. Konference VKH ČR se koná od roku 2009 pravidelně jednou za rok; kolínský exerciční dům ji hostil poprvé.


Fotografie z konference si můžete prohlédnout ZDE.

Foto: Lukáš Hanzlík.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.9.2018 Studentské farnosti zahajují nový akademický rok
23.4.2018 Na Studentský Velehrad se letos sjelo na sedm set mladých lidí
23.3.2018 Příprava na Velikonoce ve studentských farnostech vrcholí
4.1.2018 První studentská mše v novém roce v kostele sv. Ignáce
28.2.2017 Mladí absolventi jsou zváni na VelehradNovinka z Refugia

Dějiny filosofie IV.

Od Descarta k Leibnizovi

Frederick Copleston

Čtvrtý díl jedenáctisvazkových Dějin filosofie jezuity Frederica Coplestona s podtitulem Od Descarta k Leibnizovi se zabývá racionálními systémy filosofie v kontinentální Evropě v období před Kantem. Autor, dlouholetý vyučující v Římě a hostující profesor na jiných univerzitách (USA, Německo aj.), se těší ve vědeckém světě mimořádné oblibě. Jeho text zohledňuje jak vlastní životopis pojednávaného filosofa, tak i analýzu díla a odkazu…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Mladí lidé a příklad Panny Marie
Za mládež, především za mladé v Latinské Americe, aby podle příkladu Panny Marie odpovídali na volání Pána a ohlašovali světu radost evangelia.
Národní úmysl: Ať se církev stává v naší zemi znamením naděje pro budoucnost.
více »

Nejbližší akce

Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Víkendová duchovní obnova


Kněžské exercicie


Ignaciánské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil