Články / Aktuality Dnes je 23. 1. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Vysokoškoláci a jejich kaplani se sešli v Kolíně

Pondělí, 13.11.2017
Kolín. O víkendu 10. až 12. listopadu se do jezuitského exercičního domu v Kolíně sjelo na dvacet vysokoškoláků působících ve studentských spolcích po celé republice a jejich studentských kaplanů z řad jezuitů i diecézních kněží. Již devátá konference VKH ČR jim nabídla prostor pro sdílení a společnou modlitbu i možnost lépe se vzájemně poznat.


Víkendovou konferenci Vysokoškolského katolického hnutí ČR (VKH ČR) zahájila v pátek v podvečer aktivita, při které účastníci navrhovali projekt nového kostela. Vzhledem k tomu, že jednotlivé družiny byly složeny z členů různých spolků, byla tato aktivita dobrou příležitostí se blíže seznámit a vyzkoušet si společně něco vytvořit.

Sobotní dopoledne patřilo duchovní obnově, kterou pro účastníky připravil farní vikář z akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora Jan Regner SJ. Účastníci rozjímali nad biblickými úryvky o povolání Samuela a Zachea. Po osobní tiché modlitbě následoval krátký čas na sdílení a diskusi. „Potěšilo mě, jak velkoryse studenti vstoupili do ticha a rozjímání. Podnětné myšlenky, které zazněly během závěrečného sdílení, byly pro mě a jistě i pro všechny přítomné velmi obohacující,“ uvedl k průběhu krátké rekolekce Jan Regner.

Po obědě prezentovali zástupci jednotlivých studentských spolků své organizace a jejich činnost, sdíleli své projekty, plány a zkušenosti. V té době měli prostor pro setkání také kněží působících v univerzitní pastoraci. Na schůzce nechyběli kromě studentských kaplanů působících při VKH v Brně, Praze, Olomouci a Ostravě ani duchovní správci z pražské ČVUT a ČZU. Pod vedením koordinátora vysokoškolské pastorace v ČR, jezuity Petra Havlíčka, kněží sdíleli své zkušenosti z působení v jednotlivých univerzitních centrech, diskutovali nad distribucí nově schválené koncepce vysokoškolské pastorace, kterou vydala ČBK, a přemítali o nových projektech.

Je to na tobě

Před sobotní večerní mší představil prezident VKH ČR Lukáš Hanzlík Studentský Velehrad 2018, který už několik měsíců intenzivně připravuje tým složený z několika místních spolků VKH. Setkání se uskuteční 19. až 22. dubna 2018 a jeho motto zní „Je to na tobě“. Zvláštní pozornost byla věnována propagaci akce v jednotlivých centrech univerzitní pastorace. Po večeři a adoraci v exerciční kapli Božského Srdce už byl čas na volnou zábavu, večerní procházku po městě nebo film.

V neděli dopoledne proběhla valná hromada VKH ČR, na které byla představena bilance činnosti této organizace, ale také nové projekty a nápady. Konference oficiálně skončila bohoslužbou a společným obědem.

VKH ČR zastřešuje aktivity studentských spolků v jednotlivých univerzitních městech po celé republice (VKH Brno, Praha a Ostrava; KAK Salaš v Hradci Králové, RR49 ve Zlíně). Podílí se na organizaci Studentského Velehradu a od roku 2013 spolupořádá také Absolventský Velehrad. Konference VKH ČR se koná od roku 2009 pravidelně jednou za rok; kolínský exerciční dům ji hostil poprvé.


Fotografie z konference si můžete prohlédnout ZDE.

Foto: Lukáš Hanzlík.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
4.1.2018 První studentská mše v novém roce v kostele sv. Ignáce
28.2.2017 Mladí absolventi jsou zváni na Velehrad
19.3.2016 Studenti se opět setkají na Velehradě
5.11.2015 Ignaciánská rodina se modlí za mladé
1.10.2015 Brněnští studenti se vydají po stopách Martina Středy


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Křesťanský Východ a Západ

Inkulturace a interkulturace
Pavel Ambros

Kniha uvádí do současné teologické diskuse o vztahu mezi křesťanským Východem a Západem a ukazuje jeho nejdůležitější souřadnice. Úmyslně není přetížena faktografickými údaji, které jsou i v českém prostředí dostupné. Vysvětluje čtenáři průběh rozdělení a jeho příčiny, které měly teologické kořeny. Hlavním záměrem...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Náboženské menšiny v Asii
Aby křesťané i ostatní náboženské menšiny v asijských zemích mohli svoji víru žít v plné svobodě.
Národní úmysl: Za odpovědný přístup občanů k prezidentským volbám v naší zemi.
více »

Nejbližší akce

Jsme odvážní (?)


Studentský Velehrad 2018


Středoevropský Magis 2018


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro ty, kdo přijali iniciační svátosti v dospělosti


Povoláním člověk


Škola modlitby Lectio Divina


Ignaciánské exercicie (Kurz 226)


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil