Aktuality |
A A A
|
Jezuitští seminaristé přijali službu lektoraČtvrtek, 15.3.2018 Kraków. V pondělí 12. března při bohoslužbě byli scholastici Tovaryšstva Ježíšova Vojtěch Fojt a Matěj Sandtner pověřeni službou lektora.
V polském Krakově v současné době studují tři čeští scholastici. Dva z nich jsou ve třetím ročníku studia filozofie, Vojtěch Fojt v prvním ročníku. Právě on ještě se slovenským scholastikem Matějem Sandtnerem přijali 12. března v předvečer pátého výročí zvolení kardinála Bergoglia papežem Františkem službu lektora. Nejde jen o formální povolání církve těchto studentů k čtení Písma svatého při liturgii, jde o obecné povolání k hlásání Božího slova, které se symbolicky a rituálně vyjadřuje v slavnostním předání Písma svatého.
Slavnostní událost popisuje jejich starší spolubratr Prokop Janda:
Celý rituál přijetí lektorátu, který byl zasazen do mše svaté, začíná slavnostním povoláním každého kandidáta jeho jménem, na což oslovený odpovídá: „Zde jsem." Účelem není prosté ověření přítomnosti, ale navázání na povolání starozákonních proroků. Například Samuel na Boží výzvu zprostředkovanou knězem Elim odpovídá hebrejsky: „Hinení,“ čili „zde jsem." Je to vyjádření připravenosti obětovat svůj život pro plnění Boží vůle. Přijetí služby lektora je totiž prvním krokem, který má nakonec vyústit do kněžského svěcení. Celá tato myšlenka se skrývá v symbolickém předstoupení před oltář a pronesení uvedených slov: „Zde jsem."
Nato usedá představený na křeslo před oltářem a předává klerikovi Písmo se slovy: „Přijmi knihu Písma svatého a věrně předávej slovo Boží, aby stále víc působilo v lidských srdcích." V úvodní modlitbě k tomuto obřadu jsou alumni vyzýváni, aby "rozvažovali Slovo", aby je pak mohli věrně předávat bratřím, lidu Božímu. Vždyť lektor je pomocník biskupa a kněží, kteří od Boha skrze církev dostali pověření hlásat Boží slovo. Lektor tak má nejen číst tzv. „čtení v kostele", ale je zároveň vyzván, aby "vychovával ve víře děti i dospělé, neboť víra je zakořeněná v naslouchání slova Božího."
Foto: Prokop Janda.
Fotografie ze slavnosti jsou ke shlédnutí ZDE.
(aro)
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip Michal Altrichter
Text o jednotlivých svátostech církve nabízí podněty k duchovnímu životu. Opírá se o předchozí zkušenost klasiků spirituální teologie. Jde o praktické uchopení tématu... více »
Tomáš Špidlík
V modlitbě stále znovu opakujeme prosbu Ježíšových učedníků: „Pane, nauč nás modlit se.“ Stejně jako apoštolům Ježíš celé církvi dává modlitbu Otčenáš. Nesytí duši spousta vědomostí, ale vnitřní procítění a zakoušení pravdy. V Otčenáši najdeme podněty, které pomáhají upřímně a hluboce prožívat to, co je nejdůležitější... více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Všeobecný úmysl: Budoucnost těch nejmladších
Aby každá země připravila nezbytné odpovídající kroky pro zajištění budoucnosti nejmladší generace, především těch, kteří nepřiměřeně strádají.
Národní úmysl: Ať se nám všem daří žít z moci Boží milosti a ať přinášíme dobré ovoce Božího Ducha pro tento svět.
více »Nejbližší akce více »Nejbližší duchovní akce více »Kalendárium
|