Články / Aktuality Dnes je 20. 1. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Dvanáctý ročník Barokních jezuitských Klatov

Středa, 25.4.2018
Klatovy. Ve dnech 27. a 28. dubna proběhne již dvanáctý ročník Barokních jezuitských Klatov. Na místech, kde Tovaryšstvo Ježíšovo působilo, nám přiblíží jeho duchovní, vědecký i kulturní přínos


Občanské sdružení Klatovské katakomby má za cíl udržovat katakomby pod kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. Spolu s tím seznamuje s duchovním odkazem doby, v níž katakomby vznikly. To je neodmyslitelně spojeno s působením jezuitů na těchto místech.

Zahájení historické konference v pátek 27. dubna od 17 hodin proběhne ve společenském sále městské knihovny. Úvodní přednáška má název „Balbínova Miscellanea z pohledu přírodovědce“. Jezuita Bohuslav Balbín je totiž autorem prvního přírodopisu Čech.

Program v sobotu 28. dubna od 9 hodin bude zahájen rovněž Balbínem. Přednášející bude rozkrývat další oblasti jeho zaměření a hledat souvislosti mezi jeho působením v oblasti přírodopisu, historie a vlastenectví. Další příspěvek se týká bohatství pojmu „vlast“, jak ho Balbín používá. Dále se můžeme seznámit s prostupováním magických prostředků do sakrálních prostor a forem katolické zbožnosti, rovněž s vysokou úrovní matematiky, jak se pěstovala v pražském Klementinu. Poslední přednáška se týká bible a jejích překladů v sedmnáctém a osmnáctém století.

Od 16 hodin je na programu komentovaná prohlídka pavilonu skla, který v roce 2014 prošel celkovou rekonstrukcí. Nachází se v něm na šest set skleněných předmětů z doby od osmdesátých let devatenáctého století do dvacátých let dvacátého století.

Celý program uzavírá requiem v kryptě jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce od 17 hodin, který budou sloužit P. Jaroslav Hůlle a jezuité P. Josef Stuchlý a P. František Hylmar. Přitom zazní Messa de requiem in c molle od Františka Xavera Brixiho v podání Kolegia pro duchovní hudbu.


Zdroj: Klatovské katakomby.
Foto: Jiří Strašek.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
1.5.2017 Barokní jezuitské Klatovy již pojedenácté
13.4.2017 V Klatovech se bude diskutovat o duchovním i světském cestování
26.4.2016 Ohlédnutí za jubilejním ročníkem Barokních jezuitských Klatov
26.4.2015 V Klatovech se diskutovalo o barokní víře, vědě a literatuře
29.4.2014 Klatovy se o víkendu navrátily do doby BalbínovyNovinka z Refugia

Dějiny filosofie IV.

Od Descarta k Leibnizovi

Frederick Copleston

Čtvrtý díl jedenáctisvazkových Dějin filosofie jezuity Frederica Coplestona s podtitulem Od Descarta k Leibnizovi se zabývá racionálními systémy filosofie v kontinentální Evropě v období před Kantem. Autor, dlouholetý vyučující v Římě a hostující profesor na jiných univerzitách (USA, Německo aj.), se těší ve vědeckém světě mimořádné oblibě. Jeho text zohledňuje jak vlastní životopis pojednávaného filosofa, tak i analýzu díla a odkazu…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Mladí lidé a příklad Panny Marie
Za mládež, především za mladé v Latinské Americe, aby podle příkladu Panny Marie odpovídali na volání Pána a ohlašovali světu radost evangelia.
Národní úmysl: Ať se církev stává v naší zemi znamením naděje pro budoucnost.
více »

Nejbližší akce

Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Filmové exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Víkendová duchovní obnova


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil