Články / Aktuality Dnes je 21. 10. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Dvanáctý ročník Barokních jezuitských Klatov

Středa, 25.4.2018
Klatovy. Ve dnech 27. a 28. dubna proběhne již dvanáctý ročník Barokních jezuitských Klatov. Na místech, kde Tovaryšstvo Ježíšovo působilo, nám přiblíží jeho duchovní, vědecký i kulturní přínos


Občanské sdružení Klatovské katakomby má za cíl udržovat katakomby pod kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce. Spolu s tím seznamuje s duchovním odkazem doby, v níž katakomby vznikly. To je neodmyslitelně spojeno s působením jezuitů na těchto místech.

Zahájení historické konference v pátek 27. dubna od 17 hodin proběhne ve společenském sále městské knihovny. Úvodní přednáška má název „Balbínova Miscellanea z pohledu přírodovědce“. Jezuita Bohuslav Balbín je totiž autorem prvního přírodopisu Čech.

Program v sobotu 28. dubna od 9 hodin bude zahájen rovněž Balbínem. Přednášející bude rozkrývat další oblasti jeho zaměření a hledat souvislosti mezi jeho působením v oblasti přírodopisu, historie a vlastenectví. Další příspěvek se týká bohatství pojmu „vlast“, jak ho Balbín používá. Dále se můžeme seznámit s prostupováním magických prostředků do sakrálních prostor a forem katolické zbožnosti, rovněž s vysokou úrovní matematiky, jak se pěstovala v pražském Klementinu. Poslední přednáška se týká bible a jejích překladů v sedmnáctém a osmnáctém století.

Od 16 hodin je na programu komentovaná prohlídka pavilonu skla, který v roce 2014 prošel celkovou rekonstrukcí. Nachází se v něm na šest set skleněných předmětů z doby od osmdesátých let devatenáctého století do dvacátých let dvacátého století.

Celý program uzavírá requiem v kryptě jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce od 17 hodin, který budou sloužit P. Jaroslav Hůlle a jezuité P. Josef Stuchlý a P. František Hylmar. Přitom zazní Messa de requiem in c molle od Františka Xavera Brixiho v podání Kolegia pro duchovní hudbu.


Zdroj: Klatovské katakomby.
Foto: Jiří Strašek.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
1.5.2017 Barokní jezuitské Klatovy již pojedenácté
13.4.2017 V Klatovech se bude diskutovat o duchovním i světském cestování
26.4.2016 Ohlédnutí za jubilejním ročníkem Barokních jezuitských Klatov
26.4.2015 V Klatovech se diskutovalo o barokní víře, vědě a literatuře
29.4.2014 Klatovy se o víkendu navrátily do doby BalbínovyNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Poslání zasvěcených osob
Aby u mužů a žen zasvěcených Bohu vzplálo misijní nadšení a byli nablízku chudým, vyhnancům a těm, kdo jsou umlčeni a nemají slovo.
Národní úmysl: Za takové poznání Pána Ježíše, které nám umožní plně se na něj spoléhat (srv. Žl 23/22).
více »

Nejbližší akce

Setkání mladých lidí a řeholníků s názvem


III. konference o evangelizaci


Rekolekce s P. Józefem Augustynem


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Duchovní obnova o mši svaté


Duchovní obnova pro manželské páry


Víkend pro ženy


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil