Články / Aktuality Dnes je 14. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Aktuality

         A     A     A

Obraz Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě

Pondělí, 26.8.2019
Praha. Muzeum hlavního města Prahy dalo restaurovat jeden ze dvou největších obrazů v České republice. Jedná se o dioráma Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648, který se nachází v zrcadlovém bludišti na Petříně. Veřejnost ho může zhlédnout ve středu 28. srpna.


Obraz vytvořili v roce 1891 Karel a Adolf Liebscherovi, Vojtěch Bartoněk a Karel Štapfer. Jeho rozměry jsou 10,5 na 8,16 metru. Zachycuje scénu, kdy se švédská armáda pokoušela přes Karlův most dobýt Staré Město, ale díky statečnému odporu studentů a profesorů z jezuitské koleje bylo město uhájeno. Velitelem studentů se stal právník jménem Jan Kauffer. Studentský sbor měl kolem sedmi set padesáti členů, byl rozdělen do osmi skupin a hlídkoval na nábřeží, jestli nehrozí další švédský útok z Malé Strany. Nejvíce však na sebe strhával pozornost svými vlasteneckými projevy mladý jezuita Jiří Plachý. Nepřehlédnutelná byla i jeho vysoká postava (měřil téměř dva metry), pro niž se mu dostalo přízviska „dlouhý páter“.

Na památku tohoto statečného obránce a všech, kdo bojovali s ním, se dostala ruka s mečem, která se chystá hájit otevřenou bránu proti nepříteli, do znaku hlavního města Prahy, do něhož přešla z erbu Starého Města.

P. Jiří Plachý pocházel z Českých Budějovic, kde se narodil nejspíš roku 1606. V sedmnácti letech vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Během svého života v řádu působil střídavě zejména v kolejích v Praze a Olomouci, na sklonku života pak v Jičíně a Kutné Hoře, kde v dubnu 1664 zemřel. Vedle svých profesorských funkcí byl často studijním prefektem, misionářem v okolí Prahy, dvakrát byl správcem klementinské tiskárny, zejména však byl oblíbeným českým kazatelem. Nezapomenutelnou postavou ho učinila obrana Prahy proti švédským vojskům. Jeho duchovní podpora i osobní neohroženost byla dlouho oslavována při každoročních procesích konaných o svátku Neposkvrněného početí Panny Marie k mariánskému sloupu, postavenému z vděku a na paměť hrdinného ubránění Prahy na Staroměstském náměstí; klementinští studenti při něm nosili v průvodu železné rukavice a přilbu P. Plachého, jež se pietně uchovávaly v Klementinu.


Zdroj: ČT 24. Český rozhlas. Časopis Jezuité 4/1998.
Foto: Petri Krohn (Wikipedie).

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článek



Související články
30.10.2023 Další vývoj případu Marka Rupnika
13.7.2023 Jezuitský divadelní festival v Amiens
23.5.2023 Jezuité a umění
12.4.2023 Barokní jezuitské Klatovy 2023
9.3.2023 Dopis přátelům Centra Aletti



Náš tip





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


více »

Kalendárium

Svátek sv. Jana Nepomuckého

Památka sv. Ondřeje Boboly


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil