Články / Aktuality Dnes je 15. 5. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

P. František Lízna SJ obdržel významné maďarské ocenění

Pondělí, 16.3.2020
Budapešť. Dne 8. března obdržel P. František Lízna Cenu Jánose Esterházyho, která se od roku 1991 uděluje za šíření duchovního odkazu tohoto mučedníka komunizmu.


Slavnostní událost se uskutečnila v budapešťském parlamentu za přítomnosti šéfa úřadu maďarského premiéra. Cenu předal P. Líznovi maďarský jezuitský básník Szabolcs Sajgó. Hovořil o jeho životě v době nesvobody a jeho pastoraci zaměřené na specifické skupiny.

V době, kdy byl P. Lízna kaplanem mírovské věznice, se setkal se svědectvím o Esterházym, který v této věznici roku 1957 zemřel. Otec František dosvědčil, že se k Esterházymu obracel při své práci s vězni a při vlastním těžkém onemocnění.


Hrabě János Esterházy byl představitelem maďarské menšiny na Slovensku, po matce měl rovněž polské kořeny. V meziválečném období se stal parlamentním poslancem v Praze a v Bratislavě. Za druhé světové války se podílel na zachraňování pronásledovaných Židů, Čechů, Slováků, Poláků a příslušníků jiných národů. V roce 1945 jej uvěznilo sovětské NKVD, prošel výslechy na Lubjance, byl odsouzen na deset let nucených prací, na Sibiři onemocněl tuberkulózou. V komunistickém Československu byl pak odsouzen k trestu smrti, který byl později změněn na doživotí. Bez možnosti nezbytné léčby zemřel 8. března 1957 ve věznici v Mírově. Svátostmi jej zaopatřil blahoslavený Vasiľ Hopko, mučedník, prešovský řeckokatolický biskup.


Zdroj/Foto: Konzervativní noviny.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
7.5.2021 Stále stejná písnička
17.3.2021 Macocha - podivná smrt Pavla Švandy
25.2.2021 Vidět na vlastní oči
20.1.2021 Likvidace
14.9.2020 Ze životních zkušeností českých jezuitůNáš tip


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za finanční svět
Modleme se, aby ti, kdo nesou odpovědnost za finance, spolu s vládami usměrňovali finanční oblast a chránili občany před nástrahami s nimi spojenými.
Národní úmysl Děkujeme za mariánská poutní místa a prosíme, aby na nich lidé skrze Pannu Marii snadno nacházeli cestu ke Kristu.
více »

Nejbližší akce

Zahájení Ignaciánského roku


Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


Evropský Magis 2021


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Milan Palkovič


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Svátek sv. Jana Nepomuckého

Památka sv. Ondřeje Boboly


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil