Články / Aktuality Dnes je 19. 1. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

P. František Lízna SJ obdržel významné maďarské ocenění

Pondělí, 16.3.2020
Budapešť. Dne 8. března obdržel P. František Lízna Cenu Jánose Esterházyho, která se od roku 1991 uděluje za šíření duchovního odkazu tohoto mučedníka komunizmu.


Slavnostní událost se uskutečnila v budapešťském parlamentu za přítomnosti šéfa úřadu maďarského premiéra. Cenu předal P. Líznovi maďarský jezuitský básník Szabolcs Sajgó. Hovořil o jeho životě v době nesvobody a jeho pastoraci zaměřené na specifické skupiny.

V době, kdy byl P. Lízna kaplanem mírovské věznice, se setkal se svědectvím o Esterházym, který v této věznici roku 1957 zemřel. Otec František dosvědčil, že se k Esterházymu obracel při své práci s vězni a při vlastním těžkém onemocnění.


Hrabě János Esterházy byl představitelem maďarské menšiny na Slovensku, po matce měl rovněž polské kořeny. V meziválečném období se stal parlamentním poslancem v Praze a v Bratislavě. Za druhé světové války se podílel na zachraňování pronásledovaných Židů, Čechů, Slováků, Poláků a příslušníků jiných národů. V roce 1945 jej uvěznilo sovětské NKVD, prošel výslechy na Lubjance, byl odsouzen na deset let nucených prací, na Sibiři onemocněl tuberkulózou. V komunistickém Československu byl pak odsouzen k trestu smrti, který byl později změněn na doživotí. Bez možnosti nezbytné léčby zemřel 8. března 1957 ve věznici v Mírově. Svátostmi jej zaopatřil blahoslavený Vasiľ Hopko, mučedník, prešovský řeckokatolický biskup.


Zdroj/Foto: Konzervativní noviny.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.9.2020 Ze životních zkušeností českých jezuitů
20.9.2019 Jaké to dětství!
6.9.2019 Na Hostýně proběhne muklovská pouť
16.8.2018 In memoriam…
4.5.2018 O těch, kdo pro Krista položili životNáš tip

Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán

Michal Altrichter

Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Víkendová duchovní obnova


více »

Kalendárium

Památka jezuitských mučedníků


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil