Články / Názory Dnes je 29. 2. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Názory

         A     A     A

Svatý Ignác – mistr správné míry

Pátek, 25.11.2022
Roráty se svatým Ignácem: 1. neděle adventní (Mt 24,37–44) 27. 11. 2022

Pavel Ambros

Advent je čtyřtýdenní období příprav na Vánoce a zvýšeného očekávání konce času a konečného příchodu Ježíše Krista. Proto je plný symbolů a obrazů. Liší se od postní doby svojí podstatou: není obdobím pokání, ale radostného očekávání.

Jak můžeme být blízko druhým v době adventní a lépe prožívat přípravu na Vánoce? Ve Druhé poznámce na začátku Duchovních cvičení nám svatý Ignác dává radu, která nám může být velmi užitečná v každodenním životě. Ignác říká: buď druhému blízko tím, že se se stáváš tím, kdo se učí „věrně vysvětlit události (…) tak, že projde body jenom krátkým nebo shrnujícím vysvětlením“. Radí tomu, kdo doprovází a má pomáhat druhým, aby příliš netlačil na pilu při sdělování obsahu nebo způsobu modlitby. V každodenním životě – obvykle s dobrým úmyslem – chceme ostatním něco sdělit, něco, co považujeme za dobré, nebo dokonce dokonalé (jako by to byl univerzální lék na všechny druhy neduhů!). A někdy se stáváme nesnesitelnými v tomto chválení nebo vysvětlování nutnosti toho či onoho léku.

Ignác jasně upozorňuje: Stačí věrně vyprávět ... se stručným a výstižným komentářem toho, co chci sdělit. Ukazuje se nám charakteristický rys otce Ignáce z Loyoly – jak úžasně zná člověka. Ví, že člověk nepřijme za své, neosvojí si něco, co není stráveno, čeho se nedotkl, co jinými slovy nezažil. Proto nabádá, aby to byl křesťan sám, kdo zkoumá, hledá, objevuje, volá jménem. Naše míra, kterou poměřujeme druhé, nemusí být vždy mírou toho, s kým kráčím životem vstříc k Pánu. Čas se naplňuje, zrychluje, více na nás tlačí. Zároveň však platí, že moje měřítka nemusí pasovat na každého člověka. Můžeme a máme ukázat směr, několik nástrojů a nechat mu prostor k jeho vlastní tvořivosti. Tím naše doprovázení bude jemné a pevné jako Ignácovo. To neznamená, že druhého opustím nebo ho nevezmu pevněji za ruku, když to bude potřebovat.

Jak můžeme druhému pomoci prožít adventní očekávání? Ukazovat, že celý lidský život je očekáváním plného setkání s Bohem.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.2.2024 Pravou horou Tábor je Kristův druhý příchod
16.2.2024 Přijímat ty, kteří zápasí, a hledat ztracené
9.2.2024 Jeho slovo je zároveň jeho nejrozhodnější vůlí
2.2.2024 Bůh je nemocný láskou k trpícímu lidstvu
26.1.2024 Naléhavost vyžaduje připravenostNáš tip

Svoboda místo strachu z promeškání aneb FOMO jinak

Samuel Prívara, Miroslava Veselková

Někdy možná máme pocit, že o něco v životě přicházíme. Ostatní nám připadají spokojenější, úspěšnější, jejich život vypadá zajímavěji. Jindy se pro něco rozhodneme, ale vzápětí nás napadne, jestli na nás někde nečeká něco lepšího…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za nevyléčitelně nemocné
Modleme se, aby nevyléčitelně nemocní i jejich rodiny měli veškerou kvalitní lékařskou péči a nezbytnou lidskou podporu.

Národní úmysl
Za správce církevního majetku
Modleme se, aby ti, kdo spravují majetek církve, měli dary prozíravosti, odvahy a zodpovědnosti.

více »

Nejbližší akce

Výstava Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice Svatoantonínské


Duchovní obnova - Srdce Ježíšovo


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Postní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Breve Catholicae fidei


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil