Články / Aktuality Dnes je 18. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Dva jezuité zavražděni v Moskvě

Středa, 29.10.2008
Moskva. Jezuitští kněží Otto Messmer a Victor Betancourt-Ruiz byli v úterý 28. října večer nalezeni mrtví ve svém bytě v ulici Petrovka ve středu ruské metropole. Oba byli významnými představiteli řádu, Otto Messmer (na fotografii) byl hlavou Ruského nezávislého regionu Tovaryšstva Ježíšova a Victor Betancourt profesorem teologie na jezuitském Institutu teologie, filosofie a historie v Moskvě. Četná tělesná zranění svědčí o tom, že se stali obětí násilné vraždy, ale její motiv není dosud známý.

Jak uvedl generální sekretář Konference ruských katolických biskupů Igor Kovalevsky, Otto Messmer a Victor Betancourt-Ruiz nezvedali telefony, a proto se jeden jejich řádový spolubratr vydal do jejich bytu. Tam je již nalezl mrtvé a okamžitě kontaktoval policii. Podle některých svědectví byli zavražděni asi čtyřicetiletým mužem hispánského vzhledu. Zranění na hlavě a bodné rány svědčí o násilném činu a policie proto smrt obou mužů vyšetřuje jako vraždu.

Generální představený jezuitského řádu Adolfo Nicolás vyzval všechny jezuity k modlitbě za bratry z Ruského regionu. Zároveň vyjádřil svou soustrast rodinám obětí. Také místní katolická církev prostřednictvím tiskové zprávy sekretáře ruských biskupů vyjádřila velký smutek nad ztrátou horlivých a oblíbených kněží: ?Církev prosí milosrdného Boha aby přijal duše těchto zabitých kněží do obydlí spravedlivých a dal jim nebeské království.? Ruští biskupové také prosí ?za ty, kteří spáchali tento hrozný zločin, aby je Bůh obdařil milostí lítosti.?

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi uvedl, že policejní vyšetřování je již v běhu. Zmínil se také o některých okolnostech, které jsou předmětem vyšetřování. Podle jeho slov se P. Betancourt na konci minulého týdne neukázal v neděli v chrámě, kde měl jako obvykle slavit bohoslužbu. Mnozí se domnívali, že onemocněl. P. Messmer se vrátil do Moskvy v pondělí večer.

Ve středu 29. října v 18 hodin slavil arcibiskup Paolo Pezzi v katedrále Neposkvrněného početí Matky Boží zádušní mši za oba zavražděné kněze.Zprava zavražděný P. Otto Messmer SJ, biskup Nikolaus Messmer,
P. Hieronymus Messmer SJ a P. Klaus Väthröder SJ


Otto Messmer měl ruské občanství, ale pocházel z významné katolické rodiny německého původu. Narodil se 14. července 1961 v Karagandě v Kazachstánu. Do jezuitského řádu vstoupil 1. září 1982 ve Vilniusu a na kněze byl vysvěcen 29. května 1988 v Rize. Věčné sliby složil 7. října 2001 v Novosibirsku a od r. 2002 byl představeným nezávislého Ruského regionu řádu. Dva jeho rodní bratři jsou také jezuité: Nikolas je biskupem Biškeku (Kyrgyzstán) a Hieronymus působí v Německé provincii řádu.

Victor Betancourt se narodil 7. července 1966 v městě Guayaquil v Ecuadoru. Do řádu vstoupil 14 září 1984 v Quito, kde byl také 31. července 1997 vysvěcen na kněze. Studoval v Argentině, Ecuadoru, Německu a Itálii. V roce 2004 obhájil v Římě svoji disertaci z teologie. V Rusku působil teprve krátce. Od r. 2001 byl zodpovědný za zájemce do jezuitského řádu a od letošního roku vyučoval na Institutu filosofie, teologie e historie sv. Tomáše v Moskvě.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.12.2023 Zemřel P. František Brázdil SJ
27.11.2023 Odvaha překračovat hranice a vracet se „domů“
23.10.2023 V Mnichově zemřel P. Eugen Hillengass SJ
29.6.2023 Neokázale a pilně sloužil
22.6.2023 Pohřeb P. Petra Koláře SJNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil