Články / Aktuality Dnes je 12. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Dva jezuité zavražděni v Moskvě

Středa, 29.10.2008
Moskva. Jezuitští kněží Otto Messmer a Victor Betancourt-Ruiz byli v úterý 28. října večer nalezeni mrtví ve svém bytě v ulici Petrovka ve středu ruské metropole. Oba byli významnými představiteli řádu, Otto Messmer (na fotografii) byl hlavou Ruského nezávislého regionu Tovaryšstva Ježíšova a Victor Betancourt profesorem teologie na jezuitském Institutu teologie, filosofie a historie v Moskvě. Četná tělesná zranění svědčí o tom, že se stali obětí násilné vraždy, ale její motiv není dosud známý.

Jak uvedl generální sekretář Konference ruských katolických biskupů Igor Kovalevsky, Otto Messmer a Victor Betancourt-Ruiz nezvedali telefony, a proto se jeden jejich řádový spolubratr vydal do jejich bytu. Tam je již nalezl mrtvé a okamžitě kontaktoval policii. Podle některých svědectví byli zavražděni asi čtyřicetiletým mužem hispánského vzhledu. Zranění na hlavě a bodné rány svědčí o násilném činu a policie proto smrt obou mužů vyšetřuje jako vraždu.

Generální představený jezuitského řádu Adolfo Nicolás vyzval všechny jezuity k modlitbě za bratry z Ruského regionu. Zároveň vyjádřil svou soustrast rodinám obětí. Také místní katolická církev prostřednictvím tiskové zprávy sekretáře ruských biskupů vyjádřila velký smutek nad ztrátou horlivých a oblíbených kněží: ?Církev prosí milosrdného Boha aby přijal duše těchto zabitých kněží do obydlí spravedlivých a dal jim nebeské království.? Ruští biskupové také prosí ?za ty, kteří spáchali tento hrozný zločin, aby je Bůh obdařil milostí lítosti.?

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi uvedl, že policejní vyšetřování je již v běhu. Zmínil se také o některých okolnostech, které jsou předmětem vyšetřování. Podle jeho slov se P. Betancourt na konci minulého týdne neukázal v neděli v chrámě, kde měl jako obvykle slavit bohoslužbu. Mnozí se domnívali, že onemocněl. P. Messmer se vrátil do Moskvy v pondělí večer.

Ve středu 29. října v 18 hodin slavil arcibiskup Paolo Pezzi v katedrále Neposkvrněného početí Matky Boží zádušní mši za oba zavražděné kněze.Zprava zavražděný P. Otto Messmer SJ, biskup Nikolaus Messmer,
P. Hieronymus Messmer SJ a P. Klaus Väthröder SJ


Otto Messmer měl ruské občanství, ale pocházel z významné katolické rodiny německého původu. Narodil se 14. července 1961 v Karagandě v Kazachstánu. Do jezuitského řádu vstoupil 1. září 1982 ve Vilniusu a na kněze byl vysvěcen 29. května 1988 v Rize. Věčné sliby složil 7. října 2001 v Novosibirsku a od r. 2002 byl představeným nezávislého Ruského regionu řádu. Dva jeho rodní bratři jsou také jezuité: Nikolas je biskupem Biškeku (Kyrgyzstán) a Hieronymus působí v Německé provincii řádu.

Victor Betancourt se narodil 7. července 1966 v městě Guayaquil v Ecuadoru. Do řádu vstoupil 14 září 1984 v Quito, kde byl také 31. července 1997 vysvěcen na kněze. Studoval v Argentině, Ecuadoru, Německu a Itálii. V roce 2004 obhájil v Římě svoji disertaci z teologie. V Rusku působil teprve krátce. Od r. 2001 byl zodpovědný za zájemce do jezuitského řádu a od letošního roku vyučoval na Institutu filosofie, teologie e historie sv. Tomáše v Moskvě.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.6.2022 V Mexiku byli zavražděni dva jezuité
9.4.2022 Zemřel P. Vlastimil Ovčáčík SJ
30.3.2022 Před třiceti osmi lety zemřel Karl Rahner SJ
30.12.2021 Pohřeb otce Ludvíka Armbrustera SJ
20.12.2021 Poslední rozloučení s P. Ludvíkem Armbrusterem SJNáš tip

S vámi jsem křesťan, pro vás jsem biskup

Pavel Ambros

Čekání na příchod nového biskupa je požehnaným časem. Úloha Božího lidu je nenahraditelná. Kniha předkládá množství podnětů k modlitbě a meditaci nad procesem hledání, jmenování a uvedení biskupa do úřadu. Čtenář se dozví více „ze zákulisí volby“…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru

Generál Ricci vězněm v Andělském hradě

Památka sv. Alberta Hurtada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil