Články / Aktuality Dnes je 20. 4. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Dva jezuité zavražděni v Moskvě

Středa, 29.10.2008
Moskva. Jezuitští kněží Otto Messmer a Victor Betancourt-Ruiz byli v úterý 28. října večer nalezeni mrtví ve svém bytě v ulici Petrovka ve středu ruské metropole. Oba byli významnými představiteli řádu, Otto Messmer (na fotografii) byl hlavou Ruského nezávislého regionu Tovaryšstva Ježíšova a Victor Betancourt profesorem teologie na jezuitském Institutu teologie, filosofie a historie v Moskvě. Četná tělesná zranění svědčí o tom, že se stali obětí násilné vraždy, ale její motiv není dosud známý.

Jak uvedl generální sekretář Konference ruských katolických biskupů Igor Kovalevsky, Otto Messmer a Victor Betancourt-Ruiz nezvedali telefony, a proto se jeden jejich řádový spolubratr vydal do jejich bytu. Tam je již nalezl mrtvé a okamžitě kontaktoval policii. Podle některých svědectví byli zavražděni asi čtyřicetiletým mužem hispánského vzhledu. Zranění na hlavě a bodné rány svědčí o násilném činu a policie proto smrt obou mužů vyšetřuje jako vraždu.

Generální představený jezuitského řádu Adolfo Nicolás vyzval všechny jezuity k modlitbě za bratry z Ruského regionu. Zároveň vyjádřil svou soustrast rodinám obětí. Také místní katolická církev prostřednictvím tiskové zprávy sekretáře ruských biskupů vyjádřila velký smutek nad ztrátou horlivých a oblíbených kněží: ?Církev prosí milosrdného Boha aby přijal duše těchto zabitých kněží do obydlí spravedlivých a dal jim nebeské království.? Ruští biskupové také prosí ?za ty, kteří spáchali tento hrozný zločin, aby je Bůh obdařil milostí lítosti.?

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi uvedl, že policejní vyšetřování je již v běhu. Zmínil se také o některých okolnostech, které jsou předmětem vyšetřování. Podle jeho slov se P. Betancourt na konci minulého týdne neukázal v neděli v chrámě, kde měl jako obvykle slavit bohoslužbu. Mnozí se domnívali, že onemocněl. P. Messmer se vrátil do Moskvy v pondělí večer.

Ve středu 29. října v 18 hodin slavil arcibiskup Paolo Pezzi v katedrále Neposkvrněného početí Matky Boží zádušní mši za oba zavražděné kněze.Zprava zavražděný P. Otto Messmer SJ, biskup Nikolaus Messmer,
P. Hieronymus Messmer SJ a P. Klaus Väthröder SJ


Otto Messmer měl ruské občanství, ale pocházel z významné katolické rodiny německého původu. Narodil se 14. července 1961 v Karagandě v Kazachstánu. Do jezuitského řádu vstoupil 1. září 1982 ve Vilniusu a na kněze byl vysvěcen 29. května 1988 v Rize. Věčné sliby složil 7. října 2001 v Novosibirsku a od r. 2002 byl představeným nezávislého Ruského regionu řádu. Dva jeho rodní bratři jsou také jezuité: Nikolas je biskupem Biškeku (Kyrgyzstán) a Hieronymus působí v Německé provincii řádu.

Victor Betancourt se narodil 7. července 1966 v městě Guayaquil v Ecuadoru. Do řádu vstoupil 14 září 1984 v Quito, kde byl také 31. července 1997 vysvěcen na kněze. Studoval v Argentině, Ecuadoru, Německu a Itálii. V roce 2004 obhájil v Římě svoji disertaci z teologie. V Rusku působil teprve krátce. Od r. 2001 byl zodpovědný za zájemce do jezuitského řádu a od letošního roku vyučoval na Institutu filosofie, teologie e historie sv. Tomáše v Moskvě.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
18.4.2019 Byl obdarován charismatem duchovního vedení duší
9.4.2019 Zemřel jezuita P. Robert Kunert
8.1.2019 Šel sloužit těm nejpotřebnějším
31.12.2018 Zemřel jezuita P. Jan Palacký
30.10.2018 Modlíme se za zemřeléNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Lékaři a jejich spolupracovníci ve válečných oblastech
Za lékaře a humanitární pracovníky přítomné ve válečných oblastech, kteří nasazují vlastní život pro záchranu života druhých.
Národní úmysl : Ať pokoj, který Ježíš Kristus po svém zmrtvýchvstání daroval svým učedníkům, dokážeme šířit do svého okolí.
více »

Nejbližší akce

Velikonoční koncert


Mše svatá k 9. výročí úmrtí kardinála Špidlíka


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení Anamnéza


Život v Duchu svatém


DO pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

Kalendárium

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil