Články / V médiích Dnes je 28. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
V médiích

         A     A     A

Nepozornost při modlitbě a umění být v přítomnosti

Středa, 5.4.2023
Nový mediální projekt českých a slovenských jezuitů

Pavel Banďouch

Nový mediální projekt, který prakticky pomáhá v modlitbě, nabízejí jezuité na svém Youtube kanálu Jezuitou Dnes. Cyklus vzdělávacích videí se jmenuje Cesta k Bohu a stojí za ním Roman Frolek SJ působící v Olomouci a Pavel Banďouch SJ, který o tomto projektu mluvil na Proglasu.


Hlavním impulzem byla podle tvůrců jejich zkušenost s duchovními cvičeními a duchovním doprovázením. „Obecně řečeno se dá říci, že v dnešní době máme hodně informací, ale to, co jsme zapomněli, je vlastně to, co by nám mělo být asi úplně nejvlastnější. Jako bychom měli obtíže s vnímáním a s tím jenom tak být. Velkou pomůckou je k tomu i něco tak zdánlivě obyčejného, jako je třeba náš dech, takže tomuto tématu bude věnováno několik dílů,“ popsal Pavel Banďouch myšlenku, která za vznikem série stála.

Koncept několikaminutových videí je jednoduchý. Po liturgickém úvodu už následuje samotné cvičení nebo návod, jak se lépe soustředit na modlitbu nebo ji lépe prožít. „Jednotlivými cvičeními provázejí především jezuité nejenom z Čech, ale i ze Slovenska. Můžete se ale těšit i na příspěvek od jedné z žen, jež doprovází duchovní cvičení v kolínském klášteře,“ přiblížil lektory a obsah videí Pavel Banďouch.

První video z cyklu je už ke zhlédnutí na youtube kanálu Jezuitou Dnes. Příspěvky se ale budou dát poslechnout i jako audio na aplikaci Spotify. „Zatím máme nachystáno pět už natočených videí, ale vzhledem k celkem pozitivnímu ohlasu nejspíš přidáme další,“ uvedl.

Projekt Cesta k Bohu není prvním počinem, který jezuité na svém youtubovém kanále prezentují. „Cesta k Bohu navazuje na naše dřívější mediální projekty, ať už to je třeba aplikace Ignaciánský examen, která slouží jako pomůcka pro nacházení Boha v naší každodennosti, nebo série bodů k meditaci Dýchej slovo,“ popsal Banďouch. Série Dýchej slovo, je také dostupná ke zhlédnutí na Youtube.

Celý rozhovor, který s jezuitou Pavlem Banďouchem o projektu Cesta k Bohu vedla Adriana Růžičková, si můžete poslechnout ZDE.


Převzato ze zpráv Radia Proglas.
Foto: Emanuel Vittek.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.2.2024 Delegáti pro spiritualitu se setkali v Salamance
18.1.2024 Ignác – hledač Boha
28.12.2023 Víkendové duchovní cvičení „Examen“
27.12.2023 Opětovat lásku za lásku
13.11.2023 Ke komunitnímu rozlišování: několik praktických radNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil