Články / V médiích Dnes je 5. 10. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
V médiích

         A     A     A

Nepozornost při modlitbě a umění být v přítomnosti

Středa, 5.4.2023
Nový mediální projekt českých a slovenských jezuitů

Pavel Banďouch

Nový mediální projekt, který prakticky pomáhá v modlitbě, nabízejí jezuité na svém Youtube kanálu Jezuitou Dnes. Cyklus vzdělávacích videí se jmenuje Cesta k Bohu a stojí za ním Roman Frolek SJ působící v Olomouci a Pavel Banďouch SJ, který o tomto projektu mluvil na Proglasu.


Hlavním impulzem byla podle tvůrců jejich zkušenost s duchovními cvičeními a duchovním doprovázením. „Obecně řečeno se dá říci, že v dnešní době máme hodně informací, ale to, co jsme zapomněli, je vlastně to, co by nám mělo být asi úplně nejvlastnější. Jako bychom měli obtíže s vnímáním a s tím jenom tak být. Velkou pomůckou je k tomu i něco tak zdánlivě obyčejného, jako je třeba náš dech, takže tomuto tématu bude věnováno několik dílů,“ popsal Pavel Banďouch myšlenku, která za vznikem série stála.

Koncept několikaminutových videí je jednoduchý. Po liturgickém úvodu už následuje samotné cvičení nebo návod, jak se lépe soustředit na modlitbu nebo ji lépe prožít. „Jednotlivými cvičeními provázejí především jezuité nejenom z Čech, ale i ze Slovenska. Můžete se ale těšit i na příspěvek od jedné z žen, jež doprovází duchovní cvičení v kolínském klášteře,“ přiblížil lektory a obsah videí Pavel Banďouch.

První video z cyklu je už ke zhlédnutí na youtube kanálu Jezuitou Dnes. Příspěvky se ale budou dát poslechnout i jako audio na aplikaci Spotify. „Zatím máme nachystáno pět už natočených videí, ale vzhledem k celkem pozitivnímu ohlasu nejspíš přidáme další,“ uvedl.

Projekt Cesta k Bohu není prvním počinem, který jezuité na svém youtubovém kanále prezentují. „Cesta k Bohu navazuje na naše dřívější mediální projekty, ať už to je třeba aplikace Ignaciánský examen, která slouží jako pomůcka pro nacházení Boha v naší každodennosti, nebo série bodů k meditaci Dýchej slovo,“ popsal Banďouch. Série Dýchej slovo, je také dostupná ke zhlédnutí na Youtube.

Celý rozhovor, který s jezuitou Pavlem Banďouchem o projektu Cesta k Bohu vedla Adriana Růžičková, si můžete poslechnout ZDE.


Převzato ze zpráv Radia Proglas.
Foto: Emanuel Vittek.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.9.2023 Bohoslužba k výročí jezuitského duchovního centra St Beuno´s
23.8.2023 Exercicie na téma usmíření pro region Rwanda-Burundi
12.7.2023 Kurz duchovního doprovázení 2023–2024
27.4.2023 Mladí lidé prožívají duchovní cvičení v Bologni
20.3.2023 Role jezuitských univerzit v poslání smíření a spravedlnostiNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za církev na synodě
Modleme se, aby církev na všech úrovních přetvořila svůj životní styl nasloucháním a rozhovorem a nechala se vést Duchem Svatým na periferie světa.

Národní úmysl
Za řeholníky a řeholnice
Modleme se za ty, kdo se zcela zasvětili Bohu, aby žili ve svých komunitách v pokoji a vzájemné lásce.

více »

Nejbližší akce

Varhanní recitál


více »

Nejbližší duchovní akce

Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


Duchovní obnova


více »

Kalendárium

Památka bl. Didaka de San Vitores

Památka bl. Jana Beyzyma


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil