Články / Aktuality Dnes je 18. 6. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel P. Josef Hladiš SJ

Pondělí, 15.5.2023
Uherské Hradiště. V neděli 14. května večer zemřel ve věku jednadevadesáti let v nemocnici v Uherském Hradišti otec Josef Hladiš. Poslední rozloučení s ním se uskuteční v pondělí 22. května v 15 hodin ve velehradské bazilice. Hlavním celebrantem mše svaté bude biskup Josef Nuzík. Tělo zesnulého bude uloženo na místním hřbitově.


Otec Josef se narodil 11. února 1932 v Nivnici. Studoval na velehradském gymnáziu, kde 14. srpna 1949 vstoupil do jezuitského řádu. Jako osmnáctiletý novic na Velehradě zažil „Akci K“, kdy v noci z 13. na 14. dubna 1950 komunističtí ozbrojenci odvezli všechny řeholníky do centralizačních klášte-rů. Dostal se do Bohosudova, později do Hájku u Prahy. V rámci „převýchovy“ pracoval na stavbě klíčavské přehrady. Po roce se vrátil k rodičům do Nivnice a pracoval jako pomocník v zemědělství. V Praze-Krči složil tajně 4. listopadu 1952 první sliby. Povolávací rozkaz ho roku 1953 odvelel do Bys-třice u Nýrska a do Janovic. Po vojně odešel do Ostravy, kde pracoval jako dělník. Tam navštěvoval gymnázium, které ukončil maturitou roku 1957. V březnu 1960 byl odsouzen za podvracení republi-ky k pěti letům vězení. Po několika měsících byl propuštěn na amnestii. Dále vykonával dělnické profese v Ostravě. Vystudoval také střední průmyslovou školu strojní v Ostravě, kde maturoval roku 1965.

Po uvolnění režimu v roce 1968 pokračoval tři roky ve studiu na bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Na kněze byl vysvěcen 5. července 1971 biskupem Karlem Skoupým v Brně. Působil jako kaplan v Kroměříži, Zlobicích a Prostějově, jako administrátor od roku 1977 v Šubířově, Skřípově a Brodku u Konice a v Suchdole u Prostějova. Stále byl pod kontrolou Státní bezpečnosti. Poslední sliby složil 22. dubna 1975 v Brně. Na Velehrad se vrátil teprve po sametové revoluci roku 1989; jako představený a správce farnosti se podílel na přípravě návštěvy papeže Jana Pavla II. v roce 1990. Dále působil od roku 1996 v Kolíně, od roku 1998 v Praze a po roce opět v Kolíně. Tam setrval až do roku 2013, kdy se stal členem jezuitské komunity na Velehradě.

Pro otce Josefa byl charakteristický dopisní apoštolát, jehož prostřednictvím osobně povzbuzoval druhé ve víře a v lásce. Až do posledních dnů byl obětavým zpovědníkem.

Parte ke stažení naleznete ZDE.

Foto: P. Josef Hladiš SJ při oslavě devadesátých narozenin.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
24.4.2024 Desáté výročí smrti P. Franse van der Lugta SJ
20.12.2023 Zemřel P. František Brázdil SJ
27.11.2023 Odvaha překračovat hranice a vracet se „domů“
23.10.2023 V Mnichově zemřel P. Eugen Hillengass SJ
29.6.2023 Neokázale a pilně sloužilNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za všechny, kdo jsou na útěku ze své vlasti
Modleme se, aby ti, kdo prchají před válkou nebo hladem a jsou nuceni podnikat cesty plné nebezpečí a násilí, našli v hostitelských zemích laskavé přijetí a nové životní příležitosti.

Národní úmysl
Za volby do Evropského parlamentu
Modleme se, aby poslanci zvolení do Evropského parlamentu respektovali přirozený řád vepsaný Bohem do stvoření a usilovali o opravdovou spravedlnost.

více »

Nejbližší akce

Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil