Články / Aktuality Dnes je 9. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel P. Josef Hladiš SJ

Pondělí, 15.5.2023
Uherské Hradiště. V neděli 14. května večer zemřel ve věku jednadevadesáti let v nemocnici v Uherském Hradišti otec Josef Hladiš. Poslední rozloučení s ním se uskuteční v pondělí 22. května v 15 hodin ve velehradské bazilice. Hlavním celebrantem mše svaté bude biskup Josef Nuzík. Tělo zesnulého bude uloženo na místním hřbitově.


Otec Josef se narodil 11. února 1932 v Nivnici. Studoval na velehradském gymnáziu, kde 14. srpna 1949 vstoupil do jezuitského řádu. Jako osmnáctiletý novic na Velehradě zažil „Akci K“, kdy v noci z 13. na 14. dubna 1950 komunističtí ozbrojenci odvezli všechny řeholníky do centralizačních klášte-rů. Dostal se do Bohosudova, později do Hájku u Prahy. V rámci „převýchovy“ pracoval na stavbě klíčavské přehrady. Po roce se vrátil k rodičům do Nivnice a pracoval jako pomocník v zemědělství. V Praze-Krči složil tajně 4. listopadu 1952 první sliby. Povolávací rozkaz ho roku 1953 odvelel do Bys-třice u Nýrska a do Janovic. Po vojně odešel do Ostravy, kde pracoval jako dělník. Tam navštěvoval gymnázium, které ukončil maturitou roku 1957. V březnu 1960 byl odsouzen za podvracení republi-ky k pěti letům vězení. Po několika měsících byl propuštěn na amnestii. Dále vykonával dělnické profese v Ostravě. Vystudoval také střední průmyslovou školu strojní v Ostravě, kde maturoval roku 1965.

Po uvolnění režimu v roce 1968 pokračoval tři roky ve studiu na bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Na kněze byl vysvěcen 5. července 1971 biskupem Karlem Skoupým v Brně. Působil jako kaplan v Kroměříži, Zlobicích a Prostějově, jako administrátor od roku 1977 v Šubířově, Skřípově a Brodku u Konice a v Suchdole u Prostějova. Stále byl pod kontrolou Státní bezpečnosti. Poslední sliby složil 22. dubna 1975 v Brně. Na Velehrad se vrátil teprve po sametové revoluci roku 1989; jako představený a správce farnosti se podílel na přípravě návštěvy papeže Jana Pavla II. v roce 1990. Dále působil od roku 1996 v Kolíně, od roku 1998 v Praze a po roce opět v Kolíně. Tam setrval až do roku 2013, kdy se stal členem jezuitské komunity na Velehradě.

Pro otce Josefa byl charakteristický dopisní apoštolát, jehož prostřednictvím osobně povzbuzoval druhé ve víře a v lásce. Až do posledních dnů byl obětavým zpovědníkem.

Parte ke stažení naleznete ZDE.

Foto: P. Josef Hladiš SJ při oslavě devadesátých narozenin.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
27.11.2023 Odvaha překračovat hranice a vracet se „domů“
23.10.2023 V Mnichově zemřel P. Eugen Hillengass SJ
29.6.2023 Neokázale a pilně sloužil
22.6.2023 Pohřeb P. Petra Koláře SJ
5.6.2023 Kardinál Duka zaslal kondolenci k úmrtí P. Petra KolářeNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice Svatoantonínské


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil