Články / Aktuality Dnes je 1. 6. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel P. Petr Kolář

Čtvrtek, 25.5.2023
Praha. V sobotu 20. května tragicky zemřel v Praze ve věku 82 let otec Petr Kolář, výrazná postava českého katolického exilu 70. a 80. let 20. století. Po listopadové revoluci ovlivnil podobu mediálního působení církve, zejména v náboženském vysílání Českého rozhlasu.


Narodil se 7. února 1941 v Paskově, od roku 1945 žil v Ostravě. Studoval na Vyšší průmyslové škole energetické v Ostravě-Vítkovicích. Roku 1959 nastoupil do pracovního poměru v Elektrárně 1. máje v Ostravě-Třebovicích. V letech 1960−1962 absolvoval vojenskou službu a v letech 1962−1968 vykonával stavební dozor v investičním odboru stejného podniku, nesoucího nový název Ostravsko- Karvinské Elektrárny. Od roku 1964 při zaměstnání večerně studoval Vysokou školu báňskou, absolvoval osm semestrů, školu ale v důsledku Pražského jara nedokončil.

V srpnu 1968 po okupací Československa požádal cestou z Jugoslávie o azyl v Rakousku. Tam vstoupil 11. října 1968 do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova, který v letech 1968−1970 vykonal v St. Andrä a v Münsteru (SRN). V dalších letech studoval filosofii v Mnichově a teologii v Lyonu (Francie), teologická studia dokončil r. 1976 na jezuitském Centre Sèvres v Paříži.

Na kněze byl vysvěcen 5. července 1975 v Ellwangen (SRN) a 24. května 1981 složil poslední sliby v jezuitském řádu. Po svěcení působil v českého exilovém prostředí v Paříži. V letech 1982−1984 působil v oddělení mezinárodních zpráv Vatikánského rozhlasu. S českou redakcí Vatikánského rozhlasu spolupracoval i poté jako komentátor. V letech 1984−1990 zastával různé funkce v Paříži, mj. byl technickým spolupracovníkem rektora Centre Sèvres a pracoval v sekretariátu arcibiskupského ústředí pro službu cizincům, žijícím v pařížské oblasti. Zároveň nadále působil v českém exilovém prostředí, pomáhal se zasíláním exilové literatury do Československa.

Po návratu do vlasti na Vánoce 1989 se zapojil do mediální činnosti katolické církve. V roce 1991 nastoupil do náboženské redakce Českého rozhlasu, kde pracoval až do r. 2003. Poté byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (2003-2006). V rámci řádu se roku 1992 stal koordinátorem mediální práce a šéfredaktorem bulletinu Jezuité. Byl také odpovědný za formaci českých jezuitských scholastiků. Patnáct let jako kněz vedl francouzskou katolickou komunitu v Čechách. Zajímal se o dění v české společnosti a v církvi, které neúnavně glosoval. Přes třicet let působil jako publicista a člen redakční rady časopisu České křesťanské akademie Universum.

Roku 2007 mu francouzské velvyslanectví udělilo vyznamenání Rytíře čestné legie za jeho osobní přínos v prohlubování česko-francouzských vztahů a zejména za úsilí v boji o náboženskou svobodu během let komunistického režimu v tehdejším Československu.

V roce 2001 vyšla v nakladatelství Cesta kniha „Hovory s Petrem Kolářem“, jejímž autorem je Josef Beránek.

Datum pohřbu otce Petra Koláře bude zveřejněno později.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.5.2023 Zemřel P. Josef Hladiš SJ
18.1.2023 Jan Rybář – malý velký člověk
5.1.2023 Zemřel litevský biskup Jonas Boruta SJ, svědek podzemní církve
4.1.2023 Benedikt XVI. – utrpení, vděčnost, nebeská hudba (3. část)
3.1.2023 Benedikt XVI. – utrpení, vděčnost, nebeská hudba (2. část)Náš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.

Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.

více »

Nejbližší akce

Jakub Žákavec přijme kněžské svěcení


Absolventský Velehrad 2023


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro zrakově postižené a jejich příznivce


více »

Kalendárium

Úmrtí Floriana J. Bahra


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil