Články / Aktuality Dnes je 4. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Program Noci kostelů na dvoře jezuitské rezidence

Středa, 7.6.2023
Praha. Farnost svatého Štěpána na Novém Městě pozvala návštěvníky 2. června na tři místa: do farního kostela svatého Štěpána, do kostela svatého Ignáce a na dvůr přilehlé jezuitské rezidence, kde probíhaly aktivity pro děti. O těch nyní něco bližšího.


V rámci příprav na dvoře vyrostl oblíbený polystyrenový kostelík se zvonicí, který pojme několik dospělých lidí. V něm byl naznačený obvyklý inventář; nejnápadnější byla okna s „vitrážemi“ nejznámějších českých i dalších světců. Při rozhovoru s ukrajinskou maminkou a synem pravoslavného vyznání byli styčným bodem svatí Cyril a Metoděj. Na stole vně kostela byly ke zhlédnutí skutečné liturgické předměty, oděvy a knihy s ochotným vysvětlením, co se jak používá. Další stůl posloužil k názornému seznámení s biblí. Rybu a kříž jako znamení křesťanů děti mohly pochopit a zároveň si je vyrobit. Procesí postav na zahradní zdi vedlo k zamyšlení, proč chodíme do kostela a co je křest. Novinkou bylo zdobení vitráží, které se po rozsvícení v tmavém prostoru ukázaly v plné kráse. Všechna stanoviště propojovala hra, kdy děti dostaly za správné odpovědi kódy, pomocí kterých nakonec vyluštily tajenku. Hravým doplněním bylo házení kroužků na kužely a bublifuk.

Pomocníci se „vyzbrojili“ tričky připravenými pro tuto příležitost. Zapojili se nejen dospělí, ale ve velké míře i mládež. „Cítila jsem se nejistě, když jsem vstupovala do rozhovoru o křtu s dětmi, o nichž jsem nic nevěděla. Ale poměrně brzy se poznalo, kdo z nich chodí do kostela. Překvapivě dobré znalosti měly i děti nepokřtěné; domnívám se, že asi chodí do církevní školy. Zvládnout úkoly ke zjištění tajenky jsme pomohli i mongoloidní holčičce či ukrajinskému chlapci, pro kterého byla čeština trochu náročná. Mou radostí byl delší rozhovor s člověkem hledajícím svou cestu víry. Díky šikovné mamince s dcerou jsme měli nejen kostel skutečný a polystyrénový, ale také další, zcela chutný,“ sdělila své dojmy jedna z pomocnic.

Program, který všichni dostali do rukou, zval na srpnový příměstský tábor, hry s výlety a výtvarnou činnost ve vnitřních prostorách, na další farní aktivity.


Foto krátce před zahájením: Alena Rousová.
Další fotografie jsou ZDE.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.8.2023 Ze slavnosti svatého Ignáce v pražském jezuitském kostele
16.4.2023 Jak se modlit s Písmem svatým
2.3.2023 Pomoc Ukrajině v aktuální situaci
27.12.2022 Poutní slavnost v pražském kostele svatého Štěpána
24.10.2022 Živé dějiny církveNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil