Články / Aktuality Dnes je 8. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Děkovná mše svatá při výročí svaté Pavlíny

Čtvrtek, 8.6.2023
Olomouc. Čtyřsté výročí prohlášení svaté Pavlíny za patronku města Olomouce si v jezuitském kostele Panny Marie Sněžné připomeneme slavnostní mší svatou v neděli 11. června v 19 hodin.


Kostel Panny Marie Sněžné byl v minulosti poutním místem svaté Pavlíny, protože v něm spočívaly její ostatky. Ty byly před 237 lety přeneseny do olomoucké katedrály, odkud jsou letos mariánskému kostelu zapůjčeny zpět na dobu čtyř měsíců. Relikviář svaté Pavlíny bude zájemcům představen po skončení bohoslužby a bude zahájena doprovodná výstava věnovaná olomoucké patronce.

Otec Miroslav Herold SJ z olomoucké komunity napsal knihu Svatá Pavlína, ochránkyně Olomouce, která letos vyšla v nakladatelství Refugium. Zabývá se slavným obdobím úcty ke svaté Pavlíně v sedmnáctém a osmnáctém století. Tehdy tuto raněkřesťanskou světici ctili nejen v moravské metropoli, ale také na dalších místech Moravy, v Čechách, Slezsku, na Slovensku a v Rakousku.

Výročí inspirovalo i další aktivity. Na Horním náměstí v centru Olomouce vzniklo přes čtyři metry vysoké sousoší. Jeho autory jsou Václav Lemon a Marian Maršálek. První z nich vytvořil dominantní část, tedy sochu svaté Pavlíny, druhý připomínku 300. výročí mariánského sloupu z olomouckého Dolního náměstí ze zadní strany sousoší.

Socha svaté Pavlíny se také nachází na morovém mariánském sloupu na Dolním náměstí. Svaté Pavlíně je věnována rovněž jedna z bočních kaplí chrámu Panny Marie Sněžné a freska od Jana Kryštofa Handkeho. V chrámu svatého Mořice zase nalezneme oltář zasvěcený svaté Pavlíně, který zhotovil Václav Render s Filipem Sattlerem.


Foto: Relikviář svaté Pavlíny v olomoucké katedrále svatého Václava.
Zdroj: ostrovolomouc.cz, novinky.cz, ok-tourism.cz.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
8.8.2023 Den Brna zve návštěvníky do jezuitského kostela
29.6.2023 Svatý Petr a svatý Ignác
26.4.2023 Po stopách svatého Ignáce při pětistém výročí jeho příchodu do Itálie
20.4.2023 Francouzští biskupové zahájili proces blahořečení P. Henriho de Lubaca SJ
21.12.2022 Dva jezuité zařazeni mezi ctihodnéNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil