Články / V médiích Dnes je 28. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
V médiích

         A     A     A

Petr Kolář ve Vertikále Českého rozhlasu

Pondělí, 19.6.2023
Bývalí kolegové vzpomínali na zemřelého P. Petra Koláře SJ

Pavel Ambros

Pracovníci Českého rozhlasu 28. května zavzpomínali na svého kolegu, zemřelého P. Petra Koláře SJ. Adam Šindelář si pozval do studia dva hosty, kteří se podíleli v samotných začátcích na vysílání náboženské redakce. V zajímavém medailonku vystoupil evangelický farář a mluvčí Charty 77 Miloš Rejchrt a katolický pedagog, publicista a skaut Jiří Edy Zajíc. Důvod byl jednoduchý: všichni tři se podíleli na založení náboženského vysílání.


Miloš Rejchrt připomenul čilé kontakty s francouzskými jezuity v osmdesátých letech minulého století, kteří se podíleli na bytových seminářích v Praze. S Petrem Kolářem se setkal ještě v Paříži, kam byl pozván seznámit mladé Francouze s Československem. Hned zpočátku si byli názorově blízcí. Podle Jiřího Zajíce Petr Kolář vystřídal v rozhlase Mílu Fialu OPream. Jiří Mejstřík a Jan Čech, kteří pracovali v rozhlase, byli spolužáci Jiřího Zajíce, což usnadnilo vznik redakce v lednu 1990, v jejímž čele stál. Petr Kolář do redakce přinesl osobní energii, světový rozhled a profesionalitu. Vnesl do práce celé redakce řád, vzdělání a „tah na bránu“. Důležité bylo celkové nasměrování redakce. Přispěl k tomu notným dílem. Dbal na to, aby se vysílání nestala agitací. Prosazoval koncept vycházející z myšlenky preevangelizace. Podle něj má redakci jít o představení křesťanů veřejnosti a o jejich pohled na svět, ne pouze pohled oficiálně církevní. Lapidárně řečeno: „Nekapala z něj svěcené voda.“ Jeho přístup, svobodné jednání a důslednost si získala v rozhlase úctu a vážnost. Asi nejcennější podle nich byla vzniklá přátelství, která v pracovních prostředích tohoto žánru nejsou tak častá. Petr Kolář byl fascinující svou svobodou, kterou do české společnosti přinesl.


Zdroj: mujrozhlas.cz.
Foto: Archiv.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.4.2024 Křesťan zítřka bude mystikem, nebo nebude vůbec
15.4.2024 Křesťan zítřka bude mystikem, nebo nebude vůbec
10.4.2024 Křesťan zítřka bude mystikem, nebo nebude vůbec
8.4.2024 Křesťan zítřka bude mystikem, nebo nebude vůbec
3.4.2024 Barokní jezuitské KlatovyNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Uvedení do vnitřní modlitby a kontemplace


Svatá Pavlína, legenda a skutečnost


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil