Články / V médiích Dnes je 8. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
V médiích

         A     A     A

Petr Kolář ve Vertikále Českého rozhlasu

Pondělí, 19.6.2023
Bývalí kolegové vzpomínali na zemřelého P. Petra Koláře SJ

Pavel Ambros

Pracovníci Českého rozhlasu 28. května zavzpomínali na svého kolegu, zemřelého P. Petra Koláře SJ. Adam Šindelář si pozval do studia dva hosty, kteří se podíleli v samotných začátcích na vysílání náboženské redakce. V zajímavém medailonku vystoupil evangelický farář a mluvčí Charty 77 Miloš Rejchrt a katolický pedagog, publicista a skaut Jiří Edy Zajíc. Důvod byl jednoduchý: všichni tři se podíleli na založení náboženského vysílání.


Miloš Rejchrt připomenul čilé kontakty s francouzskými jezuity v osmdesátých letech minulého století, kteří se podíleli na bytových seminářích v Praze. S Petrem Kolářem se setkal ještě v Paříži, kam byl pozván seznámit mladé Francouze s Československem. Hned zpočátku si byli názorově blízcí. Podle Jiřího Zajíce Petr Kolář vystřídal v rozhlase Mílu Fialu OPream. Jiří Mejstřík a Jan Čech, kteří pracovali v rozhlase, byli spolužáci Jiřího Zajíce, což usnadnilo vznik redakce v lednu 1990, v jejímž čele stál. Petr Kolář do redakce přinesl osobní energii, světový rozhled a profesionalitu. Vnesl do práce celé redakce řád, vzdělání a „tah na bránu“. Důležité bylo celkové nasměrování redakce. Přispěl k tomu notným dílem. Dbal na to, aby se vysílání nestala agitací. Prosazoval koncept vycházející z myšlenky preevangelizace. Podle něj má redakci jít o představení křesťanů veřejnosti a o jejich pohled na svět, ne pouze pohled oficiálně církevní. Lapidárně řečeno: „Nekapala z něj svěcené voda.“ Jeho přístup, svobodné jednání a důslednost si získala v rozhlase úctu a vážnost. Asi nejcennější podle nich byla vzniklá přátelství, která v pracovních prostředích tohoto žánru nejsou tak častá. Petr Kolář byl fascinující svou svobodou, kterou do české společnosti přinesl.


Zdroj: mujrozhlas.cz.
Foto: Archiv.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.11.2023 Letiště v Dubrovníku bylo pojmenováno po jezuitovi
6.11.2023 Portál Čítárny připomíná chorvatského jezuitu Ruđera Josifa Boškoviće
26.9.2022 Slavnostní posvěcení památníku P. Jana Rybáře SJ
8.8.2022 Den Brna zve do jezuitského kostela
24.5.2022 Vzpomínkové setkání na P. Jana Rybáře SJNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil