Články / Aktuality Dnes je 8. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Centrum Teilharda de Chardina bylo slavnostně otevřeno

Úterý, 1.8.2023
Plateau de Saclay. V květnu roku 2021 jsme vás informovali o záměru vybudovat nedaleko Paříže Centrum Teilharda de Chardina, což se stalo skutečností.


Centrum Teilharda de Chardina otevřelo své brány na Plateau de Saclay, kde žije třicet tisíc studentů a více než dvanáct tisíc pedagogických a výzkumných pracovníků. Třídenní inaugurace od 2. do 4. června byla příležitostí pozvat všechny, kterým je Centrum Teilharda Chardina určeno: studenty, profesory a výzkumné pracovníky, lidi žijící v okolí, dárce i další zájemce.

Otec provinciál François Boëdec zdůraznil, že „Centrum Teilharda de Chardina je hluboce v souladu s apoštolskými intuicemi Tovaryšstva Ježíšova: přítomnost mezi studenty, učiteli a výzkumnými pracovníky, nikoli odtělesněným způsobem nebo podle jednoduchého modelu duchovní správy, ale různými způsoby sladěna s realitami a otázkami, které se týkají zejména našich současníků, převážně s ohledem na vědu a techniku. Místo, které má být místem života, křižovatky, výměn a oslav.“

Pařížský arcibiskup Laurent Ulrich poukázal zejména na přínos Pierra Teilharda de Chardina, který se „nebál předávat toto jiskřivé poznání dál budováním mostu mezi břehy víry a vědy, křesťanským zjevením a hmotou, aniž by popíral cokoli z každého z těchto oborů“. Biskup z Évry Michel Pansard se vrátil k fázím projektu a uvedl různé účastníky, kteří se podíleli na realizaci centra. „Místo, kde se vědecký a technický svět může setkat a vést dialog se spiritualitou. Místo pomoci aktérům tohoto světa, těmto mužům a ženám obývaným otázkami po smyslu...“

Nakonec architekt centra Jean-Marie Duthilleul představil charakteristiky čtyřpatrové budovy o ploše tisíc šest set metrů čtverečních, která je navržena z materiálů šetrných k životnímu prostředí. Zejména chtěl vybudovat kuželovou kapli, bez rohů, s kruhovým půdorysem, symbolizující nekonečnou Kristovu dobrotu.

V návaznosti na tyto projevy vedl vědecký výbor Centra zahajovací konferenci na téma „Jaké poučení pro dnešek? Můžeme prosadit myšlenku pokroku?“ Více než tři sta lidí se 3. června zúčastnilo dne otevřených dveří, který zahrnoval prohlídku prostor, workshopy a výstavu o Pierru Teilhardu de Chardinovi.

Mše s vysvěcením kaple Notre-Dame de la Sagesse (Naší Paní Moudrosti) se konala 4. června. Po ní otec provinciál vyslal čtyři jezuity s posláním věnovat se studentům škol na Plateau de Saclay.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / France.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
5.12.2023 Chrám moudrosti, jezuitská univerzita v Olomouci 1573–1773
16.10.2023 Dny ignaciánské pedagogiky
14.9.2023 Jezuitské týdny ve francouzských školách
4.5.2023 Henri de Lubac stále ovlivňuje církev, říká oceňovaný teolog
27.3.2023 Kaplani od západu k východuNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil