Články / Dokumenty Dnes je 8. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Dokumenty

         A     A     A

Otec generál vyjádřil solidaritu jezuitům středoamerické provincie

Úterý, 22.8.2023
Dopis provinciálovi P. Josému Cuestovi SJ ze dne 17. srpna 2023

Alena Rousová

Vážený otče provinciále,

s velkým překvapením a ještě větší bolestí kvůli dopadu na mládež a všechny obyvatele Nikaraguy jsem přijal zprávu o nespravedlivém opatření, kdy byl zabaven a zkonfiskován majetek Středoamerické univerzity (UCA) v Manague, institucemi, které tvoří současný vládní režim v Nikaragui.

Rád bych vám v této době vyjádřil svou solidaritu a solidaritu celého Tovaryšstva Ježíšova s vámi, se středoamerickou provincií a se vší prací, kterou UCA, její ředitelé, její učitelé a administrativní pracovníci vykonávají od jejích počátků v roce 1960, a zejména v těchto několika posledních letech, kdy došlo k významnému pokroku ve zrání univerzity ve službách národa.

Služba UCA byla vždy v souladu s posláním Tovaryšstva Ježíšova a katolické církve. Hájit věc spravedlnosti a pravdy. Prosazovat právo myslet a právo na otevřené, demokratické a svobodné vzdělání. Být ve prospěch společnosti oddaný kvalitě vzdělání a ochraně práv a životů nejvíce znevýhodněných. Svědčí o tom všechna národní a mezinárodní ocenění, která UCA za těchto šedesát tři let obdržela.

Víme, že všechna obvinění vznesená proti UCA jsou naprosto nepravdivá a nepodložená. Dále bylo odepřeno právo na legitimní obhajobu. Spravedlivý proces – s nestrannou justicí – by odhalil pravdu o celém spiknutí, které vláda vede od protestů mládeže v roce 2018 proti UCA, proti mnoha dalším dílům katolické církve a proti tisícům institucí občanské společnosti s cílem je udusit, uzavřít nebo si je přivlastnit. Podobnými pomluvami také pobouřili práva tolika lidí, jejich pověst, životy a majetek.

Připojuji se k volání po zrušení a nápravě tohoto soudního opatření proti UCA, zastavení agrese vlády proti ní a jejím členům a otevření cest dialogu na základě pravdy, svobody a práva na kvalitní vzdělání pro mladé lidi a pro všechny lidi v Nikaragui.

Zde platí slova naší 36. generální kongregace věnovaná těm, kdo pracují v hraničních situacích a v situacích pronásledování, aby bránili pravdu: „Nejste sami, jste součástí apoštolského těla, jehož jedinou útěchou má být Syn ve svém utrpení i ve své slávě.“ ... „Přátelství nás shromažďuje jako přátele v Pánu a vyzývá nás, abychom milovali a sloužili ve všem spolu s tolika dalšími přáteli, se kterými spolupracujeme, oslavujeme, komunikujeme. Tváří v tvář obrovským výzvám, a dokonce i zdánlivým neúspěchům si stále troufáme snít o tom, že s nimi vytvoříme jiný svět, protože známe Toho, jehož síla, která v nás působí, dokáže nekonečně víc, než si můžeme přát nebo si představit (Ef 3, 20). A tak pevně stojíme, obuti k pohotové službě šířit evangelium pokoje (Ef 6,15).

Ještě jednou, a zvláště v tomto okamžiku kříže, tím, že zůstávám věrný Ježíši Nazaretskému, znovu zdůrazňuji svou podporu a podporu celého Tovaryšstva Ježíšova poslání, které uskutečňuje středoamerická provincie v UCA v Managui. Zůstávám ve spojení s vámi, se všemi našimi jezuitskými společníky a se všemi, s nimiž sdílíme poslání a kteří vložili srdce, duši a život do toho, aby umožnili to, čím je UCA dnes, a riskují, aby tak mohla pokračovat k větší slávě Boží.

S naší plnou důvěrou v Něj a v jeho pravdu, která nás osvobozuje

Arturo Sosa SJ, generální představený


Zdroj/Foto: jesuits.global.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
18.10.2023 Sběr zimního vybavení
28.8.2023 Neodůvodněná agrese proti jezuitům v Nikaragui pokračuje
15.3.2023 Blízkost, modlitba a gesta solidarity
8.3.2023 Mučedníci a oběti pro Krista
1.2.2023 Výstava „Internace v Semilech 1950–1953“Náš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil