Články / Aktuality Dnes je 8. 12. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Bohoslužba k výročí jezuitského duchovního centra St Beuno´s

Úterý, 26.9.2023
Wales. Jezuitské duchovní centrum St Beuno´s ve Walesu oslavilo sto sedmdesát pět let existence. Vděčnost za tuto dobu byla vložena do mše svaté.


„St Beuno´s je již sto sedmdesát pět let tím pravým místem pro lidi, kteří se tam chodí modlit, studovat, dělat důležité kroky ve víře a v duchovním životě. Vhodnost místa je v jeho kráse a klidu. Tam se dá něco pochopit. Upřednostňuje se kontemplace a moudrost a od nich přichází pomoc. Krásné místo má výhledy na další krásná místa. Snowdonia, údolí Clywd a vše, co je dál, dokonce až do nebe. Šíří se mír. Krása je rozpoznána. Bůh je znovu slyšen, zahlédnut a hledán,“
řekl P. Peter Gallagher SJ v homilii při mši svaté ke sto sedmdesátému pátému výročí.

Od teologické fakulty, která proměnila muže v jezuity, až po duchovní centrum pro ty, kteří hledají duchovní stravu a ignaciánské doprovázení, se dokázal St Beuno´s přizpůsobovat měnící se době, a přitom zůstat naprosto věrný svému základnímu účelu. V jeho kapli byly kdysi vysvěceny na jezuitské kněze stovky mužů, a přestože tyto dny jsou již minulostí, jeho poslání zůstává stejně důležité. Ředitelka centra Ruth Holgateová uvedla, že dva tisíce lidí loni podniklo cestu do severního Walesu, aby se přiblížili Bohu. Sto sedmdesát pět let od doby, kdy jeho dveřmi prošli první novicové, má St Beuno´s naplněný a prosperující program duchovních cvičení a kurzů po celý rok, od víkendových až po třicetidenní.

Aby ocenili dlouhodobý užitek St Beuno´s, sešli se jezuité, zaměstnanci a příznivci v kostele Farm St v Mayfair, aby slavili mši svatou a zamysleli se nad těmito sto sedmdesáti pěti lety. Nový provinciál britských jezuitů P. Peter Gallagher SJ ve své homilii řekl, že St Beuno´s přetváří naše obavy do kontextu naděje a vděčnosti. Vyjádřil velkou vděčnost za práci personálu v St Beuno´s a ocenil jeho místo v širší jezuitské misii. Jak zdůraznil představený jezuitské komunity v St Beuno´s Tom McGuinness SJ, oslavy spadají do čtyřstého výročí britské provincie.

Po mši svaté si návštěvníci prohlédli vybrané obrazy a knihy přibližujících dlouhou historii duchovního centra, které jsou nyní uchovávány v jezuitském archivu. K vidění byly architektonické nákresy Josepha Hansoma ze čtyřicátých let devatenáctého století, které obsahovaly prvky jako věž, která však nikdy nebyla postavena, a mapy původního rozsahu farmy a pozemků. Zahrnuty byly také deníky, které zaznamenávaly každodenní život na St Beuno´s a širší události, včetně bombardování Chesteru a Liverpoolu v roce 1940. Debatní klub St Beuno´s si po mnoho desetiletí pečlivě zapisoval schůze a sbor uchovával knihu se zápisy o svých koncertních programech, což bylo obojí k nahlédnutí. Z novější doby se dochovaly programy kurzů spirituality, které v osmdesátých letech dvacátého století organizoval P. Gerry Hughes, a fotografie od počátku St Beuno´s ve čtyřicátých letech devatenáctého století až do devadesátých let dvacátého století.

Na recepci v londýnském jezuitském centru se po mši mohli přátelé a příznivci setkat se zaměstnanci a osobně vyjádřit svou podporu a obdiv. Ředitelka Ruth Holgate poděkovala minulým i současným podporovatelům za jejich štědré dary, které umožňují, aby duchovní cvičení v St Beuno´s byla dostupná i těm, kteří by si je jinak nemohli dovolit.


Zdroj/Foto: Jesuits in Britain.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.11.2023 Ke komunitnímu rozlišování: několik praktických rad
1.11.2023 Ignaciánská spiritualita pro současnost
23.8.2023 Exercicie na téma usmíření pro region Rwanda-Burundi
12.7.2023 Kurz duchovního doprovázení 2023–2024
27.4.2023 Mladí lidé prožívají duchovní cvičení v BologniNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.

Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.

více »

Nejbližší akce

Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro všechny


Kurz Společná cesta


Duchovní cvičení pro mládež JERICHO


Kněžské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil