Články / Aktuality Dnes je 18. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nový bulletin Jezuité se věnuje studentské pastoraci

Úterý, 19.12.2023
Praha. V těchto dnech probíhá distribuce posledního, čtvrtého čísla letošního ročníku bulletinu Jezuité. Zabývá se pastorací vysokoškolských studentů.


Úvodní slovo patří jednomu ze studentských kaplanů z řad českých jezuitů P. Petru Hruškovi, který se po ukončení svých studií v Římě věnuje práci s mladými v Brně.

Otec Jan Regner SJ se ve svém textu na ignaciánskou spiritualitu dívá jako na cestu k radostnému naplnění života.

Další příspěvek je od zástupců Vysokoškolského katolického hnutí (VKH) v Brně, Olomouci a Praze, kde popisují náplň tohoto hnutí. K tomu patří i anketa se třemi bývalými předsedy VKH, ve které odpovídají na otázku, za co jsou v této oblasti nejvíce vděční.

Začátky studentské pastorace v Brně po sametové revoluci odkrývá v rozhovoru P. Josef Blaha SJ, který zažil její průkopnická léta. Obdobně se P. Michal Altrichter SJ dotýká zakládání VKH v Olomouci.

Otec Vlastimil Dufka SJ dává nahlédnout do studentské pastorace na Slovensku, kde fungují společenství Magis, typická pro práci jezuitů s mladými.

Při příležitosti čtyř set let trvání české jezuitské provincie letos v září přednášel v Praze a v Brně prof. Gerard Kilroy o sv. Edmundu Kampiánovi, který spojuje Anglii s naší zemí. Odpověděl na několik otázek, které mu kladl sch. Pavel Banďouch SJ.

V červenci se vydali jezuité P. Samuel Prívara a P. Jan Regner s dvaceti dobrovolníky z řad studentů do Indie, aby zakusili jinou kulturu a podpořili chudé obyvatele vesnic. Přečtěte si text o jejich zajímavých zkušenostech.

Rovněž další článek se týká situace ze vzdálené země mimo Evropu. V létě vláda v Nikaragui zavřela univerzitu v Managui, kterou vedli jezuité, a zrušila jim právní subjektivitu. Nabízíme vám osobní svědectví guatemalského jezuity Fancisca Díaze o této situaci.

V tomto roce si připomínáme sté výročí úmrtí olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. Otec Pavel Ambros SJ se ve svém článku věnuje jeho spolupráci s jezuity.

V závěru naleznete upoutávku na několik knih, které souvisejí s Tovaryšstvem. Stručné zprávy seznamují s vybranými událostmi v Tovaryšstvu ve světě, v Evropě i u nás.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.4.2024 Hudba je dar a povolání
18.4.2024 Mají jezuité rádi hudbu?
8.4.2024 Téma nového bulletinu Jezuité potěší milovníky hudby
25.9.2023 Bulletin Jezuité o významném výročí české jezuitské provincie
24.4.2023 Nový ročník bulletinu Jezuité zahajujeme tématem „Jezuité a Evropská unie“Náš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil