Články / Aktuality Dnes je 15. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Delegáti pro spiritualitu se setkali v Salamance

Čtvrtek, 15.2.2024
Salamanka. Delegáti Jezuitské konference evropských provinciálů (JCEP) se na začátku roku sešli ve španělské Salamance, aby si předávali zkušenosti se způsoby formování v ignaciánské spiritualitě, jak probíhají v různých provinciích Evropy. Přítomni byli sekretář Tovaryšstva pro službu víře James Hanvey a prezidenc JCEP Dalibor Renić.


Nejprve představila své iniciativy španělská provincie, jak je provozuje v exercičních centrech v Manrese a Salamance a na Universidad Pontificia Comillas. Setkání otevřelo prostor pro dialog, kde se přítomní sdíleli o svých zkušenostech v provinciích na území střední Evropy, Nizozemska, Polska, Portugalska, Irska a Slovenska. Skupina se cítila velmi oslovena první z univerzálních apoštolských preferencí Tovaryšstva: Ukazovat cestu k Bohu prostřednictvím duchovních cvičení a rozlišování.

Skupinové diskuze byly vedeny společným rozlišováním a předcházela jim modlitba. Účastníci zjistili, že odlišný a rozmanitý svět, jako je ten náš, vyžaduje návrat k otázce místa Ježíše Krista a křesťanské identity v nevěřícím kontextu. „Objevujeme sami sebe v neustálém procesu mezi „já“ a „moje“ k „my“ a „naše“ mezi sebou samými, s druhými a s Bohem. Je to cesta, či spíše pouť, na které se objevujeme jako zranitelní, pozvaní žít pokorněji a kreativněji v rozlišování. Ve věcech Ducha není přinášet ovoce totéž jako být efektivní, protože účinnost označuje činy jako úspěch nebo neúspěch, zatímco ovoce nezávisí na nás, ale na Bohu. Jakákoli instrumentalizace rozlišování by vedla ke smrti našeho duchovního života, postavila by do středu nás, a ne Boha.“

Delegáti si postavili před oči tento směr:

Nadále být spojení ve sdílení víry a povolání do hloubky.
Rozvinout poslání svěřené provinciály k podpoře ignaciánské spirituality prostřednictvím duchovních cvičení a rozlišování.
Sloužit jako most pro komunikaci aktivit ve společném rozlišování, apoštolském plánování a ignaciánském vedení. Shromáždit existující zdroje a vytvořit nové zdroje pro formaci v naší spiritualitě.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
18.1.2024 Ignác – hledač Boha
28.12.2023 Víkendové duchovní cvičení „Examen“
27.12.2023 Opětovat lásku za lásku
13.11.2023 Ke komunitnímu rozlišování: několik praktických rad
1.11.2023 Ignaciánská spiritualita pro současnostNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Velikonoční koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

První jezuité posláni do Sieny a Parmy

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil