Články / Aktuality Dnes je 18. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Setkání evropských jezuitských archivářů

Středa, 13.3.2024
Řím. Po čtyřech letech online setkávání archivářů v rámci Jezuitské konference evropských provinciálů (JCEP) bylo konečně možné naplánovat osobní setkání na generální kurii v Římě. Konalo se od 20. do 23. února. Sešlo se dvacet účastníků, kteří se starají o čtrnáct archivů jednotlivých evropských provincií. Kromě toho byli přítomni dva hosté: Irene Petretti z historických archivů Papežské gregoriánské univerzity v Římě a Alessandro Corsi z Boston College ve Spojených státech amerických. Českou provincii zastupoval P. Petr Havlíček SJ.


Na programu byly čtyři pracovní schůzky na konkrétní témata. Každé z těchto témat bude během několika příštích měsíců zpracováno do dokumentu, který by mohl posloužit jezuitským archivům po celém světě.

První pracovní setkání bylo věnováno „Správě archivů“, vedl je Sergio Palagiano z Římského archivu Tovaryšstva Ježíšova (ARSI). Druhá část nabídla hloubkový pohled na „Problémy ochrany v archivech“; téma vedl Mauro Brunello z ARSI. Třetí setkání neslo název „Problémy digitalizace a digitální archivy“, kterého se ujal Salvatore Vassallo z ARSI. Čtvrtá část se zaměřila na „knižní projekt“. Název připravované publikace je „Evropské jezuitské archivy 1939-1945“. Zasedání vedla editorka Camilla Russell ve spolupráci s dalšími prostřednictvím videokonference.

Poslední den přítomní hodnotili celé setkání. Jedním ze závěrů je uspořádat další online setkání v květnu 2024. Kromě toho bylo navrženo další osobní setkání za dva roky.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.4.2024 Otec generál Arturo Sosa SJ v Chicagu
29.2.2024 Pokračuje vyšetřování Rupnikova případu
26.2.2024 Pět let Univerzálních apoštolských preferencí
6.2.2024 Thomas Hollweck SJ novým provinciálem středoevropské provincie
30.1.2024 Jezuitská škola pro domorodé děti v SydneyNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil