Články / Aktuality Dnes je 20. 11. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Pavel Gábor zastoupí Vatikán na Mezinárodním roku astronomie

Úterý, 13.1.2009
Paříž / Vatikán. Jezuita Pavel Gábor, který v současnosti pracuje v Paříži na zdokonalování přístrojů sloužících k objevování planet mimo sluneční soustavu, bude 15. ledna členem vatikánské delegace na slavnostní inauguraci Mezinárodního roku astronomie v sídle UNESCO v Paříži. Akce se zúčastní i další dva jezuité, ředitel Vatikánské observatoře José G. Funes z Argentiny a bratr Guy Consolmagno z USA.

Vatikán se tak zapojuje do oslav Mezinárodního roku astronomie, vyhlášeného v souvislosti s 400. výročím od chvíle, kdy Galileo použil dalekohled ke svým prvním astronomickým pozorováním.

V rámci oslav Vatikánské nakladatelství z iniciativy kardinála Giovanniho Lajolo, Vatikánského guvernéra, připravuje publikaci věnovanou vztahu Apoštolského stolce a církve k astronomickým vědám. Na červen plánuje Vatikánská observatoř týdenní vědecké sympózium o roli astronomie a astronomů ve společnosti 21. století. Proběhne v rámci pravidelných letních škol, které pořádá v Castelgandolfu od roku 1986, informuje Vatikánský rozhlas.

Na podzim pak bude ve Vatikánských muzeích otevřena expozice historických astronomických přístrojů užívaných na území Itálie. Vatikánská astronomická observatoř se zúčastní také týdnu studií věnovaného astrobiologii, který v listopadu organizuje Papežská akademie věd.

Podle slov mladého jezuitského vědce, byla první předchůdkyní Vatikánské observatoře observatoř v Torre dei Venti ve Vatikánu, postavená v 70. letech 16. století kvůli reformě kalendáře. Ještě o něco dříve prováděli pozorování profesoři jezuitské "Římské koleje", aniž by k tomu ze začátku měli zvláštní budovu. Ti se proslavili mimo jiné tím, že se spolupodíleli na gregoriánské reformě kalendáře. Malá hvězdářská observatoř této koleje, která sloužila především ke studijním účelům, vznikla později.

Řehoř XIII. jako první papež pocítil potřebu založit vlastní observatoř. Nejprve sídlila ve Vatikánských zahradách nedaleko od baziliky sv. Petra. Nyní tamější hvězdářská kopule, která pochází z dob Lva XIII., skrývá už jen muzeum. Ve 30. letech 20. století, za papeže Pia XI., se observatoř přesunula do nedalekého Castelgandolfa. Tam nyní stojí dvě kopule přímo na papežské rezidenci a dvě v zahradách.

Kvůli světelnému znečištění nastala v 90. letech třetí etapa v dějinách observatoře. Bylo otevřeno nové pracoviště v Arizoně na Mt. Graham, kde má Vatikánská observatoř od roku 1993 nový dalekohled. "Je postavený na základě nové technologie - odlévání v rotující peci. Jedná se o prototyp, který samozřejmě slouží jak k vlastním pozorováním, tak také k vyzkoušení této nové technologie," vysvětluje Pavel Gábor. Zároveň má Vatikánská observatoř vědecké pracoviště i na státní universitě Arizona v Tucsonu.

Vatikán je také zakládajícím členem Mezinárodní astronomické unie (IAU). "V době jejího založení v r. 1919 to byl značný diplomatický problém, protože mnoho zemí suverenitu Vatikánu neuznávalo," dodává Gábor. Ale astronomové si prý nakonec prosadili svou, protože Vatikánská observatoř byla již zapojena do sítě mezinárodní spolupráce, jejíž usnadnění bylo hlavním důvodem pro založení IAU. Jednalo se zejména o zapojení Vatikánské observatoře do prvního vpravdě světového astronomického projektu - tzv. Carte du Ciel.


Pavel Gábor při této příležitosti poskytl rozhovor francouzské sekci Vatikánského rozhlasu.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.9.2019 Zájem o astronomii i pomoc potřebným v Kyrgyzstánu
15.5.2019 Velehradské dialogy 2019
7.8.2018 Horko k zalknutí
2.8.2018 Jezuitský astrofyzik P. Pavel Gábor bude přednášet v Jihlavě
26.2.2018 MimozemšťanéNáš tip

Vyprávění o svátostech

Michal Altrichter

Text o jednotlivých svátostech církve nabízí podněty k duchovnímu životu. Opírá se o předchozí zkušenost klasiků spirituální teologie. Jde o praktické uchopení tématu...
více »


Otčenáš

Tomáš Špidlík

V modlitbě stále znovu opakujeme prosbu Ježíšových učedníků: „Pane, nauč nás modlit se.“ Stejně jako apoštolům Ježíš celé církvi dává modlitbu Otčenáš. Nesytí duši spousta vědomostí, ale vnitřní procítění a zakoušení pravdy. V Otčenáši najdeme podněty, které pomáhají upřímně a hluboce prožívat to, co je nejdůležitější...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Dialog a smíření na Blízkém východě
Aby se v zemích Blízkého východu, v němž rozdílné náboženské skupiny sdílejí tentýž životní prostor, zrodil duch dialogu, setkávání a smíru.
Národní úmysl: Ať všichni naši zesnulí mohou plně zakoušet dobrotu Boží a my ať žijeme tak, že se budeme moci jednou radovat s nimi.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


Vzpomínkový večer na Tomáše kardinála Špidlíka


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Ignaciánské exercicie


Adventní duchovní cvičení


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


více »

Kalendárium

Památka bl. Michaela Augustina Pro

Památka sv. Jana Berchmanse


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil