Články / Aktuality Dnes je 19. 6. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Jezuita ve vězení

Úterý, 7.5.2024
Zakopane. Otec Stanisław Majcher SJ náleží do komunity exercičního domu v Zakopaném a slouží jako kaplan ve věznici v Nowém Wiśniczi. V rámci své služby pořádá formační setkání pro vězně. Jedno z nich se konalo 20. dubna a zúčastnilo se ho několik desítek vězňů a několik dobrovolníků z Krakova, Lodže, Rzeszowa, Zywiec, Nowy Sacz, Lachowic a Gdaňska.


Hlavním tématem setkání byla samota a izolace v každodenním životě. Stojí za zmínku, že vězni neprožívají osamělost v klasickém slova smyslu, protože jsou obklopeni spoluvězni. Otázkou však bylo, jak překonat pocit izolace, který prožívají uvnitř.

Otec Stanisław Majcher zahájil setkání rozhovorem o vnější a vnitřní svobodě a uvedl téma. Poté byly vězňům předloženy úryvky z Písma svatého o osamělosti, aby problémy prozkoumali na průsečíku spirituality a psychologie, přičemž rozlišovali mezi osamělostí a izolací. Další dvě prezentace sestávaly z výpovědí dobrovolníků, kteří se podělili o to, jak se vyrovnávají s izolací doma i ve svém profesním životě.

V kontextu hovoru o rozsahu izolace v profesionální práci zmínil dobrovolník svou zkušenost s duchovními cvičeními, kde se ticho ústraní dotklo jeho nitra a vědomí. To vedlo k touze promluvit si se svým spolupracovníkem o jejich uzavřeném přístupu. Výsledkem rozhovoru bylo duchovní a životní probuzení pro spolupracovníka, který z tohoto stavu vyšel jako změněný člověk. Klíčem k překonání izolace je vztah s Bohem a následně budování sebe sama na cestě s Bohem k druhému člověku.

Bylo také poukázáno na to, že svatý Ignác z Loyoly v Duchovních cvičeních napsal: „Čím více se duše odloučí od všech přátel a od veškerých časných starostí, tím více se může přibližovat ke svému Stvořiteli a Pánu a sjednotit se s Ním.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Poland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
1.5.2024 Služba chudým a bezdomovcům v Detroitu
16.4.2024 Setkání evropské Jezuitské služby uprchlíkům v Bukurešti
19.3.2024 Byl jsi tam?
19.2.2024 Poselství otce generála ke Světovému dni sociální spravedlnosti
1.2.2024 Komplexní program ochrany zranitelných osobNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za všechny, kdo jsou na útěku ze své vlasti
Modleme se, aby ti, kdo prchají před válkou nebo hladem a jsou nuceni podnikat cesty plné nebezpečí a násilí, našli v hostitelských zemích laskavé přijetí a nové životní příležitosti.

Národní úmysl
Za volby do Evropského parlamentu
Modleme se, aby poslanci zvolení do Evropského parlamentu respektovali přirozený řád vepsaný Bohem do stvoření a usilovali o opravdovou spravedlnost.

více »

Nejbližší akce

Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil