Články / Aktuality Dnes je 19. 6. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Jezuitský týden v Bruselu

Pondělí, 3.6.2024
Brusel. Jezuitské týdny byly zahájeny ve Francii v roce 2017. Po ročníku 2022 v Erpentu to bylo podruhé, co byla tato akce organizována v Belgii. Na jezuitském týdnu v Bruselu se sešlo třicet pět jezuitů z Belgie, Francie, Polska, Kamerunu, Vietnamu a Indie. Během pěti dnů tato akce umožnila studentům ve věku od šesti do osmnácti let se s nimi setkat a zažít něco z jejich spirituality. „Naším cílem je, aby si mladí lidé uvědomili jezuitské hodnoty. Chceme vychovávat budoucí dospělé, kteří se zaměřují na ostatní,“ vysvětluje ředitel Saint Michel College Benoît Gallez.


Koordinační workshopy, ve kterých starší studenti nabídli mladším studentům úvod do předmětu dle vlastního výběru; aktivity kolem ekologických problémů; sportovní a solidární výzva… Všechny aktivity byly zaměřeny na univerzální apoštolské preference. Workshopy Passion na sedmdesát témat umožnily předvést své umění: hra na saxofon, tvorba šperků, improvizace atd. „Nemohli jsme se dočkat, až se podělíme o své zájmy,“ říká dvanáctiletá Sybille, „naši učitelé nám měsíce pomáhali vše připravovat.“ O tři roky starší Gabriel čekal na závod solidarity na podporu školy v Bolívii: „Rád si říkám, že když běžím za tuto školu, starám se i o své zdraví.“

Týden byl příležitostí lépe poznat jezuity prostřednictvím neformálních diskusí. Pro šest set žáků základních škol bylo uspořádáno setkání v kostele svatého Jana Berchmanse. Děti se mohly ptát jezuitů na jejich misie v zahraničí, například Etienna Degreze na jeho zkušenosti v Nepálu a Jean-Baptiste Roye v Burundi, ale také scholastiků z Indie a Vietnamu. „Jezuitský týden je pro mě opravdovým objevem,“ svěřuje se nový učitel. Výpovědi ve třídě nabízely ještě přímější výměnu názorů. Otec Louis Tonneau SJ hovořil v několika z nich. „Nejčastějšími otázkami jsou ‚Proč jste se stal jezuitou‘ a ‚proč mezi jezuity nejsou žádné ženy‘,“ uvádí. „Povolání, studium, rodina… mezi teenagery je těch otázek spousta.“ „Před týdnem jsem ani nevěděla, co je to jezuita,“ přiznává čtrnáctiletá Emilie. „Nejen že s námi mluvil o jezuitech, vyprávěl nám také svůj vlastní příběh,“ poznamenává její kamarád Mathieu. Opakované čtení umožnilo studentům meditovat a ptát se sami sebe: Jaká slova nebo jaké setkání si pamatuji? Pro dvanáctiletou Clémence je „nejdůležitější věc mít větší respekt“. Pro některé učitele to bylo překvapení: nikdy neviděli své studenty mlčet se zavřenýma očima po dobu patnácti minut!

Po celý týden byla každý večer tematická konference otevřená všem. Na závěr bylo představení „Un peu d’audace“, divadelní a hudební tvorba na základě rozlišování, kterou napsali, režírovali a provedli jezuité Louis Lorieux a Benoît de Dimanche. Podobenství o životě a rozhodnutích, která jej utvářejí, je zaměřeno na mladé lidi a dospělé, kteří je doprovázejí. Hra se hrála na začátku června v Paříži.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Belgium.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.6.2024 Sto padesáté výročí Univerzity svatého Josefa v Bejrútu
23.5.2024 Nové uspořádání Papežské gregoriánské univerzity
21.5.2024 Nemusíte věřit v mariánská zjevení. Ale já ano
25.3.2024 Univerzitní kaplani se sešli na Maltě
18.3.2024 Vzdělávání ve Středoevropské provincii Tovaryšstva JežíšovaNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za všechny, kdo jsou na útěku ze své vlasti
Modleme se, aby ti, kdo prchají před válkou nebo hladem a jsou nuceni podnikat cesty plné nebezpečí a násilí, našli v hostitelských zemích laskavé přijetí a nové životní příležitosti.

Národní úmysl
Za volby do Evropského parlamentu
Modleme se, aby poslanci zvolení do Evropského parlamentu respektovali přirozený řád vepsaný Bohem do stvoření a usilovali o opravdovou spravedlnost.

více »

Nejbližší akce

Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil