Články / Aktuality Dnes je 19. 7. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Sto padesáté výročí Univerzity svatého Josefa v Bejrútu

Čtvrtek, 13.6.2024
Bejrút. Během ceremonie, na níž se sešlo více než sedm set lidí v amfiteátru Pierra Y. AbouKhatera v kampusu humanitních věd, oznámila Univerzita svatého Josefa v Bejrútu (University Saint-Joseph, USJ) dne 30. dubna dvě velké události: zahájení aktivit ke sto padesátému výročí akademického působení, které je významným přínosem pro společnost na frankofonním území, a podepsání dohody o vytvoření Univerzity svatého Josefa–Pobřeží slonoviny (University Saint-Joseph–Côte d'Ivoire, USJ-CI), která poskytne příležitost ke kvalitnímu vysokoškolskému vzdělání v duchu otevřenosti pro všechny.


Publikum bylo složeno z četných zástupců libanonského státu, ale i diplomatického a akademického sboru, početné delegace z Pobřeží slonoviny, dárců, absolventů, přátel, studentů a zaměstnanců USJ.

Generální sekretářka USJ profesorka Nadine Riachi ve svém úvodním slovu hovořila o pocitech hrdosti a optimismu, které doprovázejí tuto událost. Marketingový a komunikační poradce Naji Boulos podtrhl důležitost této ceremonie a zdůraznil historické vazby mezi Libanonem a Pobřežím slonoviny, zejména díky frankofonnímu světu a přítomnosti dynamické komunity Pobřeží slonoviny libanonského původu v této oblasti Afriky.

Ceremoniál také prostřednictvím videí vyzdvihl úspěchy USJ a zároveň vzdal hold těm, kteří přispěli k výstavbě a udržitelnosti univerzity od roku 1875. Inspirativní projevy a svědectví, které zdůrazňovaly klíčovou roli USJ v rozvoji vzdělávání, výzkumu a libanonské společnosti, byly předneseny osobnostmi, jako je rektor USJ profesor Salim Daccache SJ, ministr mládeže a tělovýchovy Georges Kallas, ministr školství a vysokého školství Abbas al-Halabi, stejně jako prominentní členové univerzitní komunity: prezident rady USJ Joe Saddi, prezident Federace asociací absolventů USJ Christian Makary a zástupci studentů Hala Dalloul a Marc Chalhoub.

Při této příležitosti předal rektor medaili ke sto padesátému výročí přítomným ministrům.

Druhá část programu se nesla ve znamení partnerství USJ-CI. Prorektorka pro mezinárodní záležitosti na USJ profesorka Carla Eddé sledovala genezi projektu USJ-CI. Generální ředitel polikliniky Farah a také generální ředitel Akademie věd Pobřeží slonoviny dr. Oualid Zahreddine ocenil nasazení USJ sloužit lidem v Libanonu a brzy i na Pobřeží slonoviny, čímž vyjádřil svou náklonnost k oběma zemím, se kterými ho váže životní pouto.

Regionální ředitelka Agence universitaire de la Francophonie (AUF) Jeana-Noëla Baléa také zdůraznila význam USJ v libanonském vzdělávacím a vědeckém systému a ve frankofonním univerzitním světě a slíbila pozornost AUF rozvoji USJ-CI.

Profesor Salim Daccache hovořil o mnoha úspěších univerzity a prohlásil, že nadcházející otevření USJ-CI bude mezníkem v historii USJ. Vamara Touré jako zástupce ministra vysokého školství a vědeckého výzkumu Pobřeží slonoviny poděkoval USJ za přijetí a zapojení do tohoto projektu a zdůraznil roli vzdělávání při rozvoji trvalých vztahů mezi oběma zeměmi.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Lebanon.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.6.2024 Jezuitský týden v Bruselu
23.5.2024 Nové uspořádání Papežské gregoriánské univerzity
21.5.2024 Nemusíte věřit v mariánská zjevení. Ale já ano
25.3.2024 Univerzitní kaplani se sešli na Maltě
18.3.2024 Vzdělávání ve Středoevropské provincii Tovaryšstva JežíšovaNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za nemocné, o které pečujeme v pastoraci
Modleme se, aby svátost pomazání nemocných dávala sílu samotného Pána těm, kdo ji přijímají, i jejich blízkým a aby se stále více stávala viditelným znamením milosrdenství a naděje pro všechny.

Národní úmysl
Za kněze v duchovní správě
Modleme se, aby kněží ustanovení do nových farností byli dobře přijati věřícími a plodně navázali na své předchůdce.

více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá v kostele svatého Ignáce z Loyoly v Praze


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro zrakově postižené a jejich příznivce


Ignaciánská duchovní cvičení


více »

Kalendárium

Zrušení řádu v roce 1773

Bula Exposcit debitum


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil