Články / Aktuality Dnes je 15. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Aktuality

         A     A     A

Výstava o chomutovských jezuitských misionářích

Pondělí, 22.6.2009
Chomutov. Misijní činnost jezuitského řádu a Codex Pictoricus Mexicanus nabízí nová výstava Oblastního muzea v Chomutově. Expozice, jejíž kurátorem je Jiří Šlajsna, nese název Misijní cesty chomutovských jezuitů. Její návštěvníci mohou díky ní poznat místa, kam se členové dosud největšího katolického řádu vydali a co tam po sobě zanechali.


Výstava věnuje nejvíce pozornosti chomutovským jezuitům, kteří působili v různých místech jižní Ameriky, na území dnešní Brazílie, Chile, Paraguaje, Venezuely, Kolumbie nebo Mexika. Jako misionáři byli činní i v Asii či na dnešních filipínských ostrovech. O akci informuje Mladá fronta DNES.

Tovaryšstvo Ježíšovo do Chomutova vyslalo své členy v roce 1590, aby v městě založili novou kolej. Ta se tehdy stala první vyšší školou na území severozápadních Čech. Díky řádu se tak Chomutov brzy stal centrem vzdělanosti, ale také protireformačních snah. Členové Tovaryšstva Ježíšova ale zároveň brzdili příliš strohé jednání s jinověrci a dokonce v tomto regionu zastavili přísné čarodějnické procesy.

Než papež Kliment XV. na nátlak mocných tehdejšího světa v roce 1773 zrušil tento řád, asi desítka jezuitů se z chomutovské koleje vydala na misie. K nejvýznamnějším z nich patří Ignác Tirsch, který v 18. století působil v zámořské misii na území dnešní Kalifornie. Tam pak kreslil vše, co sám považoval za zajímavé: živočichy, rostliny, či domorodé obyvatele. Tak vznikl padesátistránkový Codex Pictoricus Mexicanus, jehož ruční kopii vystavuje chomutovské muzeum. Originál je uložen v Národní knihovně a nikam se nepůjčuje, protože Tirschův vzácný skicář patří k nejcennějším památkám jezuitského písemnictví u nás (viz obrázek).

Když se Tirsch po zrušení řádu vracel do Evropy, mohl si s sebou vzít jen dvě knihy, jednu náboženskou a jednu světskou. Jezuita si jako světský spis vybral právě svůj skicář a ten se díky tomu dochoval až do dnešních dní.

Kromě umělecké makety tohoto dokumentu si návštěvníci chomutovské expozice mohou do 16. srpna prohlédnout také panely s biografickými údaji několika jezuitů působících v misiích. Nechybí ani různé předměty, které představují kulturu Indiánů dnešního i předkolumbovského Mexika.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článek



Související články
14.12.2023 Jezuité pokračují ve své misi v Kyrgyzstánu
4.10.2023 Osobní svědectví scholastika Michaela Petra SJ o práci v Bejrútu
2.10.2023 Animovaný film Arrupe v Japonsku
15.8.2023 Na zkušené v Indii
15.6.2023 Otec Frank Brennan SJ se angažuje v boji za práva australských domorodců



Náš tip





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


více »

Kalendárium

Svátek sv. Jana Nepomuckého

Památka sv. Ondřeje Boboly


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil