Články / V médiích Dnes je 2. 4. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
V médiích

         A     A     A

Líznovy poutní zápisky mezi čtenáři nejoblíbenější

Úterý, 1.12.2009
Výsledky čtenářské ankety Křesťanská kniha 2009

Redakce Jesuit.cz

Zápisky jezuitského kněze Františka Lízny z jeho pěší pouti do krymského Chersones, místa spojeného s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem, zvítězily v nové knižní anketě Katolického týdeníku. Ve čtenářské anketě Křesťanská kniha 2009 hlasovalo celkem 688 čtenářů, kteří tentokrát sami rozhodli o pořadí jednotlivých titulů.


Líznova kniha nazvaná Šel jsem však vytrvale získala od čtenářů 163 hlasy. Stříbrnou a bronzovou pozici obsadila soukromá korespondence Matky Terezy a krátké úvahy P. Vojtěcha Kodeta Učednictví. Hned na čtvrtém místě se umístila publikace jezuitského kardinála Tomáše Špidlíka „Apoštol národů svatý Pavel“, která získala 125 hlasů.

Čtenáři mohli Křesťanskou knihu roku vybírat z publikací, které nominovali sami nakladatelé. Ankety se zúčastnilo bezmála sedm set respondentů, kteří udělili celkem téměř dva tisíce hlasů. Ne všichni ovšem využili možnost dát hlas hned třem knihám. Celostránkový rozhovor s autorem vítězné knihy P. Františkem Líznou přinese Katolický týdeník v nejbližší době. Tradiční knižní anketa Katolického týdeníku Dobrá kniha, v níž hlasují vybrané osobnosti kulturního, duchovního a společenského života, vyjde jako vždy na začátku roku 2010.

Knihu Františka Lízny Šel jsem však vytrvale vydalo nakladatelství Cesta. Jde o deníkový záznam známého jezuity, který se věnuje lidem na okraji společnosti, ale proslul i jako poutník. Ve svých 66 letech se pěšky vydal ze slovensko-ukrajinské hranice až do krymského Chersones, spojeného s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem. Tím podle svých slov završil svou symbolickou „pěší spojnici“ přes celou Evropu, započatou předchozími poutěmi do španělského Santiaga de Compostela a portugalské Fatimy. Podobně jako v předchozí knize i tento autorův knižní deník vypovídá mnohem víc o jeho vidění světa než o pouhém cestopisném líčení poutě.


Zdroj: Katyd


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.11.2018 O duchovním životě manželů bude hovořit jezuita P. František Lízna
31.5.2018 Galerie elity národa o P. Františku Líznovi
18.11.2017 Jezuita František Lízna laureátem Ceny Paměti národa
12.11.2017 František Lízna převezme Cenu Paměti národa
24.2.2017 Duchovně odpočinkový pobyt s P. Františkem LíznouNáš tip

Živá řeka evangelia 3.

Pavel Ambros

Celosvětová síť modlitby, kterou už tradičně sdílíme s papežem, nám připomíná, že srdcem poslání církve je modlitba. Můžeme dělat mnoho věcí, ale bez modlitby jsou mrtvé. Podněcujeme člověka, aby si přál hodnoty dne nahlížet duchovně: aby v nich poznal, jak Bůh sám originálně pracuje. To je vnitřní svoboda...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Vysvobození ze závislostí
Modleme se, aby všichni lidé trpící pod vlivem závislostí našli potřebnou pomoc i ty, kdo by je doprovázeli.
Národní úmysl Za ty, kteří podlehli závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách, pornografii nebo internetu – ať pod ochranou bl. Mlady najdou cestu ke svobodě.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


Církev jako tajemství a jako společenství


Víkend pro seniory


Víkendová duchovní obnova


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry

Výročí narození sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil