Články / Aktuality Dnes je 2. 4. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Kardinál Špidlík slaví devadesátiny

Čtvrtek, 10.12.2009
Řím. Kardinál Tomáš Špidlík oslaví 17. prosince významné životní jubileum. Na jeho počest se ve čtvrtek 10. prosince večer, tedy týden před tím, konala v české Papežské koleji Nepomucenum slavnostní recepce. Akci při příležitosti jeho 90. narozenin kromě obyvatel Nepomucena pořádali i dva diplomaté: velvyslanec České republiky u Svatého stolce Pavel Vošalík a český velvyslanec v Itálii Vladimír Zavázal.


Organizátoři tak chtěli slavnému kardinálovi projevit uznání za celoživotní dílo v oblasti rozvoje vzájemných vztahů mezi východními a západními křesťany. Chtěli mu touto cestou také poděkovat za to, že neúnavně posiloval věřící ve své rodné vlasti v naději během tíživých let komunistické diktatury a později je povzbuzoval v úsilí o budování nové spravedlivé společnosti v České republice, mimo jiné formou pravidelných promluv na vlnách vatikánského rozhlasu.

Kardinálu Špidlíkovi přišli blahopřát mimo jiné bývalý nuncius v ČR kardinál Giovanni Coppa, pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, děkan Husitské teologické fakulty UK prof. Jan Lášek a další zástupci ekumeny. Blahopřání zaslal i prezident republiky a další státní představitelé. Mezi asi sto padesáti pozvanými hosty na slavnostní recepci nechyběl ani starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek, který slavnému rodákovi předal pamětní list města Boskovice za celoživotní přínos pro město a blahopřání a dary od lidí z Boskovicka.

Již před měsícem, v pátek 13. listopadu, navštívil Nepomucenum také současný premiér České republiky Jan Fischer při své návštěvě Říma. I tehdy velvyslanectví ČR při Svatém stolci v papežské koleji zorganizovalo slavnostní recepci. Hlavní příležitost k ní poskytlo 20. výročí listopadových událostí v roce 1989.

Na recepci nechyběl ani kardinál Špidlík, kterému český premiér předal vyznamenání za dlouholeté zásluhy za demokracii a svobodu myšlení. Toto ocenění – medaili Karla Kramáře – uděluje premiér české vlády podle vlastního uvážení za významné zásluhy v různých oblastech života společnosti.

Katolický týdeník 49/2009 při příležitosti kulatých Špidlíkových narozenin zveřejnil exkluzivní interview s oslavencem, které se nese - jak jinak - v humorném duchu. „Když se přidržíme biblických dat, zjistíme, že Bůh po potopě určil člověku sto dvacet let žití. Devadesátka by tedy znamenala tři čtvrtiny prožitého života,“ žertuje kardinál v úvodu rozhovoru. V něm pak vzpomíná na dlouhá léta v Itálii, zdůrazňuje význam východní spirituality a ekumenizmu, ale dotýká se také služby duchovního otce.

Důležité pro něho bylo setkání s Janem Pavlem II., s kterým se velmi zblížil. Papež dokonce českého kardinála v roce 1995 vyzval, aby dával jemu a celé římské kurii exercicie. „Když se mě pak ptali, zda je těžké kázat Kristovu náměstku, odbyl jsem je poznámkou, že pro kazatele je to naopak velmi lehké – může si být jist, že posluchač neztratí víru,“ směje se Špidlík.

„S Janem Pavlem II. jsem se poté stýkal častěji. Když jel na východ, chtěl si promluvit o duchovních problémech daných zemí. Ve svém denním programu ovšem těžko hledal volnou chvíli, jednoduše si mě tedy pozval na oběd – a při něm jsme všechno v klidu probrali. Ale musel jsem si také připravit dva nebo tři vtipy, neboť měl pro anekdoty velké porozumění,“ uvádí moravský rodák.

Na otázku, čeho by se chtěl ještě dožít, kardinál uvádí, že není radno živit naději „na něco“, nicméně naději jako takovou by prý člověk ztrácet neměl. „Co následuje, je vždycky překvapení. Ta malá jsou přípravou na to poslední, velké, kolosální,“ dodává jezuitský kardinál v rozhovoru pro Katolický týdeník.


Zdroj: RaVat, Katyd

Fotografie Davida Vopřady ZDE.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.2.2020 Duchovní den v Boskovicích
12.2.2020 Česko poznává kardinála Špidlíka
11.12.2019 Sto let od narození kardinála Tomáše Špidlíka
25.11.2019 Vzpomínkový večer k výročí narození Tomáše kardinála Špidlíka
4.11.2019 Výstava o kardinálu Špidlíkovi v kostele svatého Ignáce v PrazeNáš tip

Živá řeka evangelia 3.

Pavel Ambros

Celosvětová síť modlitby, kterou už tradičně sdílíme s papežem, nám připomíná, že srdcem poslání církve je modlitba. Můžeme dělat mnoho věcí, ale bez modlitby jsou mrtvé. Podněcujeme člověka, aby si přál hodnoty dne nahlížet duchovně: aby v nich poznal, jak Bůh sám originálně pracuje. To je vnitřní svoboda...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Vysvobození ze závislostí
Modleme se, aby všichni lidé trpící pod vlivem závislostí našli potřebnou pomoc i ty, kdo by je doprovázeli.
Národní úmysl Za ty, kteří podlehli závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách, pornografii nebo internetu – ať pod ochranou bl. Mlady najdou cestu ke svobodě.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


Církev jako tajemství a jako společenství


Víkend pro seniory


Víkendová duchovní obnova


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry

Výročí narození sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil