Články / Aktuality Dnes je 20. 5. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Českému publiku byla představena kniha o Samuelu Fritzovi

Neděle, 7.3.2010
Praha. Na konci února byla v Praze představena studie Dr. Aristotela Alvareze Lopeze „Samuel Fritz y la Fundación de Yurimaguas.“ Kniha přináší nové aspekty, analýzy a interpretace trutnovského rodáka a slavného jezuity, který v 17. století působil v Amazonii a vytvořil první mapu řeky Amazonky používanou až do 30. let 20. století. Autor zmíněné publikace, který se může pochlubit filosofickým jménem Aristóteles, je občanským povoláním přísedícím nejvyššího soudu v Loretu v Peru.


„Není náhodou, že je kniha peruánského badatele představována českému odbornému publiku právě zde,“ prohlásil rektor Karlovy univerzity profesor Václav Hampl na prezentaci knihy 26. února v Malé aule Karolina. A hned dodal, že slavný trutnovský rodák na této univerzitě kdysi studoval, podobně jako další čeští jezuité, kteří rozvíjeli v 2. polovině 17. a 1. polovině 18. století svoji misijní činnost na různých místech amerického kontinentu i jinde ve světě.

„Jejich jména a činy jsou dnes často zmiňovány nejen v souvislosti s evangelizačním posláním. Samuel Fritz je kromě jiného známý svou mapou Amazonky z roku 1707, kterou vysoce oceňovali už přírodovědci 18. století. Osudy a dílo Samuela Fritze, ale i Josefa Neumanna, Šimona Boruhradského, Františka Boryně, Václava Bryera a dalších sledují nejen historikové, etnografové či geografové v zemích, kde tito misionáři působili, ale také odborníci v zemích původu, tedy zde v České republice,“ zmínil se rektor univerzity ve svém uvítacím proslovu.

Podle Hampla tvoří jméno univerzity především její absolventi, jejich odbornost, nasazení a jejich dílo. „Proto fakt, že zde představujeme knihu o Fritzovi, je svědectvím našeho zájmu o osudy našich absolventů, i když zde studovali už před třemi staletími. Je ale také potvrzením extenzivní spolupráce UK s badateli a akademickými pracovišti v Latinské Americe, slavnosti jako je tato chápu především jako vykročení k jejímu dalšímu prohlubování,“ zdůraznil Hampl.

Knihu českému publiku pak představil J. E. Alberto Salas Barahona, velvyslanec Peru v České republice. „Knihu peruánského autora o Čechovi Samuelu Fritzovi uvádíme právě zde, protože zájem občanů této země o mou zemi je zde deklarován už od 17. století,“ vysvětlit přítomným peruánský velvyslanec. Podle jeho slov dlouhá tradice v objevování nových zemí a zkoumání přírody, stejně tak jako i nejnovější objevy v botanice a geografii přispěly k utužení přátelství a zlepšení spolupráce mezi Peru a Českou republikou.

Samuel Fritz – přírodovědec a humanista

Simona Binková z Ústavu ibero-amerických studií Filozofické fakulty UK pak přítomným přiblížila biografické údaje a životní osudy Samuela Fritéze. Lopezova kniha prý vyniká hlavně důvěrnou znalostí prostředí Yurimaguas, což je jedno z nejstarších měst v peruánské Amazonii, které bylo jako misie založeno samotným Fritzem, a v dnešní době je hlavním městem provincie horní Amazonky.

Binková zároveň uvedla, že Samuelem Fritzem se zabývali už badatelé 18. století, do povědomí širší veřejnosti u nás se ale dostal až po polovině 20. století a zejména v posledních deseti letech intenzivní popularizační a odbornou činností badatelů sdružených kolem prof. Bohumila Janského z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který v oblasti kartografie a hydrologie navázal na Fritzovo dílo a završil jej definitivním určením skutečných pramenů Amazonky.

Binková připomněla, že Samuel Fritz nebyl jen jezuitským misionářem, ale i významným přírodovědcem a humanistou. Narodil se 1654 v Trutnově, v 18 letech vstoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Po absolvování přednášel na jezuitských gymnáziích v Čechách a na Moravě. Ve studiích pokračoval v Olomouci studiem teologie, ale už v té době žádal o vyslání na misijní činnost. Po získání souhlasu během tří dní opustil Olomouc a přes Janov, Sevillu a Cartagenu odplul do Quita a odtud pak do misií na horním toku Amazonky.

V Amazonii působil přes 40 let. Kromě šíření křesťanství učil místní obyvatelstvo praktickým dovednostem, sám vynikal znalostmi z oboru stavitelství a pěstování zemědělských plodin. Zakládáním misií a vzděláváním místního obyvatelstva se snažil dosáhnout jejich většího ekonomického a sociálního rozvoje. Zaměření jeho osobnosti bylo však mnohem širší. Kromě sochařství a malířství byla jeho další odborností znalost jazyků, ovládal latinu, španělštinu a několik indiánských jazyků.

Nejznámější je však Fritzovo dílo v kartografii a hydrologii. Při svých cestách po misiích v Amazonii zaznamenával přítoky Amazonky a výsledkem byla mapa vyrytá roku 1707 jezuity v Quitu do měděné desky. Jediný zachovaný tištěný exemplář v Evropě, který roku 1743 zachránil před zničením člen francouzské zeměměřičské komise Charles M. La Condamine, je uchován v Národní knihovně v Paříži.

Konec života strávil Fritz ve městě Jéberos, kde roku 1725 umřel. Stal se prvním Evropanem, který splul Amazonku od horního toku až po ústí, a jedním z cestovatelů, kteří cestovali napříč celým kontinentem od Atlantického oceánu po Tichý.


Zdroj: iforum.cuni.cz. Více informací a fotografie z akce ZDE.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.3.2018 Apoštol pražské periferie František Krus
9.2.2018 Večer barokních kázání u sester boromejek
19.1.2018 Kněžská činnost může mít různou podobu
21.12.2017 Misionář každým coulem
10.10.2015 Odborníci si připomněli jezuitského matematika Jakuba Kresu


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Novinka z Refugia

Mariánská úcta v tradici křesťanského Východu

Tomáš Špidlík

Text nás seznamuje s Marií, která v dějinách upoutala tolik lidských srdcí! To je důležité faktum nejen pro teology. Je potřebné se k ní nejen obracet, ale také studovat: jak žila ona i ti, kdo na ni mysleli. Špidlíkovo sdělení nás podněcuje ke zdravé mariánské úctě.
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Za poslání laiků
Aby laici mohli své jedinečné poslání naplňovat skrze tvořivou odpověď vůči výzvám, kterým svět dnes čelí.
Národní úmysl: Za milost zakusit láskyplný pohled, kterým nás Bůh trvale provází a proměňuje (srv. Žl 139/138).
více »

Nejbližší akce

Biblická exegeze s Živými kameny


Noc kostelů


Středoevropský Magis 2018


Duchovní cvičení s Živými kameny


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova pro lektory a zájemce o Boží slovo v praktickém životě


Rozlišování a volba: ignaciánské mini-exercicie (Kurz 243)


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil