Články / Aktuality Dnes je 14. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nicolás: Ignaciánská spiritualita je vhodná pro sekularizovanou Evropu

Úterý, 10.8.2010
Řím. V sobotu 31. července, na svátek sv. Ignáce z Loyoly, předsedal generální představený Tovaryšstva Ježíšova Adolfo Nicolás eucharistické slavnosti v římském kostele del Gesù. V tomto mateřském řádovém chrámu je zakladatel jezuitů pod levým bočním oltářem pohřben. Během bohoslužby, které se tradičně účastnily stovky jezuitů přítomných ve Věčném městě, mluvil ve své promluvě především o charakteristických rysech jezuitské spirituality.


„Ignaciánská spiritualita je velmi vhodná pro sekularizovanou Evropu a možná, že ještě více než tomu bylo kdysi, protože dnes je velmi obtížné rozlišovat a rozhodovat se,“ vyjádřil své přesvědčení Nicolás. Podle jeho slov je snadnější zvolit si to, o čem rozhodují jiní, protože tak se lze vyhnout námaze spojené s přemýšlením. Je to lákavé především proto, že nemusíme rozlišovat, abychom přijali dobrá rozhodnutí. Nakonec děláme to, co rozhodují druzí a co patří k obecnému trendu.

„Jinými slovy, jenom zřídka dochází k tomu, že se opravdu sami a svobodně rozhodujeme. Svatý Ignác nám však připomíná, že život je ustavičné rozhodování a že svá rozhodnutí nemůžeme delegovat na druhé, nemůžeme ponechat tisku a časopisům, aby rozhodovaly o našem životě. Takto dnes máme mnohé diktátory životního stylu a následujeme je,“ prohlásil Nicolás.

„Ignácova řeč k této sekularizované Evropě je však stejná jako před téměř 500 lety: Naším posláním je rozlišovat. To na čem záleží, je Boží vůle, jen pravda a život se počítá,“ dodal ve své promluvě generální představený jezuitů při mši svaté v den svátku zakladatele řádu. Jezuitský řád má v současné době okolo 18 tisíc členů a je stále nejpočetnější řeholní institucí katolické církve.


Zdroj: RaVat

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.12.2017 Svědčit o evangeliu uprostřed asijské kultury
29.10.2017 Asistent otce generála na návštěvě české provincie
23.10.2017 Generální představený jezuitů zavítal do Brazílie
14.10.2017 Jeden rok od zvolení nového otce generála
13.2.2017 P. Adolfo Nicolás se vrací na FilipínyNáš tip

S vámi jsem křesťan, pro vás jsem biskup

Pavel Ambros

Čekání na příchod nového biskupa je požehnaným časem. Úloha Božího lidu je nenahraditelná. Kniha předkládá množství podnětů k modlitbě a meditaci nad procesem hledání, jmenování a uvedení biskupa do úřadu. Čtenář se dozví více „ze zákulisí volby“…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru

Generál Ricci vězněm v Andělském hradě

Památka sv. Alberta Hurtada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil