Články / Aktuality Dnes je 26. 5. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

František Pevný oslavil devadesátiny

Čtvrtek, 17.2.2011
Brno. Významné životní jubileum oslavil bývalý magistr noviců František Pevný. Liturgii jeho devadesátin si v brněnském jezuitském kostele nenechal ujít ani brněnský biskup, generální vikář či český jezuitský provinciál.


"Já, když jsem si něco přál, tak mně to nevyšlo. Já myslím, že je vždycky třeba se podřizovat Božímu vedení," říká jubilant na otázku, zda by si ve svém životě přál něco změnit. Za dar života poděkoval při polední slavnostní bohoslužbě v brněnském jezuitském kostele s biskupem Vojtěchem Cikrlem, generálním vikářem Jiřím Mikuláškem, spolubratry jezuity v čele s provinciálem Františkem Hylmarem, zástupci trvalých jáhnů, jejichž formaci se Pevný věnuje, a nemocničními kaplany, mezi něž sám patří.

Kulaté narozeniny sice připadly na středu 16. února, ve farnosti Brno-Lesná se však slavily již o týden dříve při večerní bohoslužbě v Duchovním centru Brno-Lesná. Mši svaté předsedal sám jubilant a koncelebroval s ním místní farář P. Pavel Hověz a P. Karel Cikrle. Při homilii Pevný promluvil o své životní pouti od dětství až po dnešek. V závěru bohoslužby mu za jeho dřívější služby pro Lesnou poděkoval farář Hověz a Jan Vejmělek.

„Dlouholetý člen brněnské jezuitské komunity, někdejší rektor studentského kostela Nanebevzetí Panny Marie, duchovně hluboký, moudrý a statečný člověk, který kdysi sám na sobě zažil represi nacistického i komunistického totalitního režimu,“ tak o Pevném mluví Lenka Češková na stránkách brněnského Vysokoškolského katolického hnutí.

František Pevný se narodil roku 1921 ve Svatém Štěpáně, absolvoval arcibiskupské gymnázium v Kroměříži a v roce 1941 nastoupil do kněžského semináře v Olomouci. Rok poté byl nacisty „totálně nasazen“ v Berlíně. Na kněze byl vysvěcen 5. července 1947. Po krátkém působení v Drahotuších u Hranic byl zatčen za rozšiřování protikomunistických letáků a v roce 1949 odsouzen na 12 let. Nejvyšší soud mu trest nakonec ještě zvýšil na 14 let. Byl vězněn na Jáchymovsku, na Borech, Mírově, ve Valdicích a Leopoldově. Ještě ve vězení vstoupil do jezuitského řádu a složil tam i své první sliby. Na svobodu byl propuštěn v květnu 1960.

Nějaký čas pak Pevný pracoval jako pomocný dělník u Pozemních staveb ve Vsetíně, poté jako údržbář v ústavu sociální péče v Měděnci. V roce 1969 krátce pracoval v duchovní správě v Bohosudově. S řádovým životem a Konstitucemi Tovaryšstva Ježíšova se seznamoval v rakouském Innsbrucku. Byl duchovním správcem sester vykupitelek ve Vincentinu na Velehradě. Od roku 1971 až do roku 1993 působil ve farnosti Vítkov v opavském okrese. Po obnově řádového života u nás vykonával v letech 1993 až 1997 funkci novicmistra v Kolíně. Od roku 1997 působí v brněnské komunitě jezuitů, pracuje v duchovní správě, navštěvuje nemocné a slouží mše v Masarykově onkologickém ústavu v Brně-Žlutém kopci. Má zásluhy na vybudování duchovního centra a vzniku nové farnosti v Brně na Lesné.


Zdroj: VKH Brno, více fotografií z farnosti v Brně-Lesné ZDE.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.5.2020 Jiří Hebron SJ přijal jáhenské svěcení
9.4.2020 Velikonoce on-line
13.3.2020 Omezení bohoslužeb se rozšiřuje
11.3.2020 Omezení bohoslužeb v jezuitských kostelích
11.2.2020 Čeští a slovenští jezuité se setkali na VelehraděNáš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Jáhni
Modleme se, aby jáhni, věrní službě Slova a chudým, byli pro celou církev živým znamením.
Národní úmysl Za kněze, řeholníky a řeholnice – ať na přímluvu sv. Radima je dostatek Božích služebníků i dalších lidí, kteří rádi nasazují svůj život pro Krista a službu druhým.
více »

Nejbližší akce

Jarní setkání pro zájemce o jezuitský řád


Pouť za nová povolání


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní cvičení Anamnéza - mimořádní termín


Ignaciánská duchovní cvičení


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil