Články / Aktuality Dnes je 5. 12. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Josef Koláček předčítal v Brně své texty

Úterý, 7.6.2011
Brno. Do farnosti Lesná zavítal v polovině května redaktor české sekce Vatikánského rozhlasu P. Josef Koláček SJ. Prohlédl si sídliště z let 1960 a v Duchovním centru Brno-Lesná sloužil večerní mši svatou, při které koncelebroval také místní farář P. Pavel Hověz. Po bohoslužbě přečetl svou stať Bílý mučedník, imaginární interwiev o životě, utrpení a o peripetiích kolem pohřbu jezuitského kněze a P. Antonína Zgarbíka. Setkání měl také s brněnskými studenty.


Slovo Bílý mučedník se vztahuje k těm, kdo umřeli následkem strádání a krutostí ve vězení (ex aerumnis carceris). P. Antonín Zgarík byl vězněn v Mírově a Valdicích, kde také zemřel 22. ledna 1965 ve věznici ve Valdicích ve věku 52 let. Ve vězení předtím onemocněl zápalem plic, v důsledku odepření nezbytné lékařské péče trpěl doživotními následky. Byl mu sice na rok přerušen trest, následky onemocnění už byly neléčitelné. Po návratu do vězení mu opět byly odpírány léky. Zemřel v důsledku astmatického záchvatu a neposkytnutí lékařské péče.

Imaginární interwiev vzniklo pro italské vysílání Vatikánského rozhlasu. Jde o pravidelný pořad, který nabízí fiktivní rozhovory s nejrůznějšími církevními osobnostmi. Pořad odráží téma generálních audiencí papeže Benedikta XVI., který je věnován učitelům církve a důležitým světcům.

Josef Koláček ve fiktivním rozhovoru mohl částečně použít i své zkušenosti. V dubnu 1950 byl zatčen spolu s ostatními jezuity a deportován do internačních klášterů v Bohosudově a Oseku. Potom byl u PTP. V letech 1954 až 1968 pracoval jako pomocný dělník a tajně studoval teologii. Mnohokrát byl vyšetřován v různých procesech s jezuity. V roce 1968 odešel do rakouského Insbrucku, kde dokončil svá teologická studia. V roce 1970 odešel do Itálie a začal pracovat jako redaktor české sekce Vatikánského rozhlasu. V letech 1971-2001 byl jejím vedoucím. Nyní zde působí jako redaktor.

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.8.2020 Slavnost svatého Ignáce
26.7.2020 Změny v české řádové provincii
22.7.2020 Česká a Slovenská provincie Tovaryšstva Ježíšova mají nové jáhny
10.6.2020 Noc kostelů ve farnostech spravovaných jezuity
25.5.2020 Jiří Hebron SJ přijal jáhenské svěceníNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Život modlitby Národní úmysly Za nenarozené, nechtěné a zneužívané děti – ať na přímluvu sv. Ludmily každého přijímáme s vděčností a úctou k Bohu za dar života.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Ignaciánská duchovní cvičení


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil