Články / Aktuality Dnes je 4. 8. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Přednáška o jezuitovi Janu Krausovi z Jičína

Úterý, 12.7.2011
Jičín. V Jičíně se poslední dobou stále něco zajímavého děje a pořádá. Tentokrát se v rámci festivalu barokní kultury SOL in DIE uskuteční 22. července přednáška „Jezuita Jičíňan Jan – pohled do života a díla pátera Jana Krase“, kterou spolupořádá Jičínská beseda spolu s občanským sdružením Literácy Jitčín za podpory města Jičína a nadace Život umělce.


A kdo to vlastně otec Kraus byl? Tento Jezuita, žijící na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století, přišel roku 1711 do Jičína, aby zde mohl spokojeně dožít. Měl za sebou dlouhou životní dráhu, která obsahovala mimojiné pedagogickou činnost na různých místech Čech a Moravy, dlouholetou misijní činnost v oblasti Slezska a taktéž činnost ryze literární.

Jak je vidět, byl to muž mimořádně činorodý a ani ve stáří rozhodně nezahálel a až do své smrti v roce 1732 věnoval své neutuchající úsilí tomu, aby se přítomný kult jičínské Panny Marie Rušánské rozšířil i do vzdálenějších krajin. To se mu opravdu dařilo do té míry, že se v osmnáctém století stal Jičín jedním z nejslavnějších poutních míst, známým po celých českých zemích.

Přednášku o jeho osobnosti, díle a zmíněné závěrečné etapě jeho života pronese historik a germanista Mgr. Jan Kvapil, Ph.D., jenž se životem otce Krause detailně zabýval. Přednáška se koná v pátek 22. července od 18. hodin v Porotním sále jičínského zámku.

Na tuto akci navazuje i sobotní program, kdy proběhne výroční slavnost připomínky stého jubilea přenesení ikony Panny Marie Rušánské do Jičína, které historicky připadlo na 21.7. roku 1737. Celý sobotní program začíná přesně v 16.30 u kostela Všech Svatých pod Zebínským vrchem, odkud se shromáždění vydá k městu Jičínu, kde bude v 18.00 v kostele sv. Ignáce následovat poutní mše svatá a od 19.30 je na stejném místě připraven benefiční koncert k jičínskému paladiu pod vedením Michala Pospíšila-Properia. Hudbu obstarají soubory Ritornello a Literácy Jitčín.


(spa)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.8.2013 Uherskohradišťská jezuitská kolej už rok slouží městu
22.6.2013 Obnova zapomenuté jezuitské rezidence na Trutnovsku
5.9.2011 Objeveny ostatky patronky města Jičína
1.7.2011 Najde chátrající jičínská kolej konečně uplatnění?
27.6.2011 Pouť k ikoně Panny Marie RušánskéNáš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svět moře
Modleme se za všechny, kteří pracují a žijí u moře: námořníky, rybáře a jejich rodiny.
Národní úmysl Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o vše svěřené moudře a s vděčností vůči Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Varhanní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro zasvěcené panny


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Obnovení řádu v roce 1814


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil